MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza drugi Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kielcach

Paula Goszczyńska
W poniedziałek 20 lutego, rusza drugi Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kielcach. Będzie on usytuowany w Szpitalu Kieleckim świętego Aleksandra przy ulicy Kościuszki.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzeczniczka prasowa świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, w piątek, 17 lutego, późnym wieczorem został rozstrzygnięty konkurs na prowadzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – W przeciągu ostatniego roku zostały ogłoszone trzy takie konkursy. W przypadku dwóch poprzednich – w czerwcu i grudniu minionego roku nie wpłynęły żadne oferty. Spółka ArtMedik, właściciel Szpitala Kieleckiego odpowiedziała na trzeci konkurs i przedstawiła swoją ofertę. Fundusz Zdrowia dokładnie rozpatrzył ją pod względem formalnym oraz merytorycznym – mówi rzeczniczka.

Oficjalna umowa pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia a spółką ArtMedik zostanie podpisana w poniedziałek, 20 lutego. Od tego dnia pacjenci będą mogli już w pełni korzystać z oddziału ratunkowego. – Narodowy Fundusz Zdrowia bardzo na to czekał. Walczyliśmy o ten drugi oddział ratunkowy i od dłuższego czasu byliśmy na niego przygotowani finansowo – dodaje Beata Szczepanek.

Rzecznik Szpitala Kieleckiego, Luiza Buras-Sokół zapewnia, że wszystkie pomieszczenia przeznaczone pod działalność Szpitalnego Oddziału Ratunkowego są w pełni wyposażone i przygotowane na przyjęcie pacjentów. – Oprócz wszystkich niezbędnych oddziałów, czyli chirurgicznego, wewnętrznego, intensywnej terapii i całodobowej diagnostyki, oddział ratunkowy lecznicy jest w stanie zaopatrywać także urazy ortopedyczne, gdyż funkcjonuje Odcinek Urazowo Ortopedyczny – wylicza Luiza Buras-Sokół.
Kierownikiem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy ulicy Kościuszki zostanie doktor Katarzyna Krzysztofowicz, specjalista chorób wewnętrznych, od czternastu lat pracująca w ratownictwie medycznym.

Warto podkreślić, że w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Kieleckiego funkcjonuje system Triage. Polega on na „selekcji” pacjentów ze względu na stan, w jakim zostali przyjęci. - Każdy pacjent otrzyma opaskę na rękę w konkretnym kolorze. I tak czerwona opaska będzie oznaczać, że pomoc medyczna powinna zostać udzielona natychmiast, żółta – do 2 godzin, a zielona – od 2 do 6 godzin – wyjaśnia Luiza Buras-Sokół.
Opaski przydzielane będą na podstawie wstępnych badań, wywiadu z pacjentem i parametrów przez ratownika medycznego. - Słowo „selekcja” może budzić złe skojarzenia, jednak taki system zdecydowanie usprawni działania, które mają na celu ratowanie życie i zdrowia – dodaje rzeczniczka lecznicy.

Jak informowaliśmy jakiś czas temu, nowy oddział ratunkowy ma nieco ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Na parterze lecznicy zlokalizowane są pomieszczenia, gdzie można będzie przeprowadzać diagnostykę pacjentów. Jest także pracownia tomografii komputerowej, rezonans magnetyczny oraz nowy aparat rentgenowski. Co ważne, na oddziale ratunkowym przygotowana została komora dekontaminacyjna, gdzie można będzie do dalszej diagnostyki przygotowywać osoby nietrzeźwe. Ponadto, na dachu szpitala jest lądowisko dla helikopterów transportujących pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie