Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza festiwal „Ucho igielne” z muzyką mistrzów. Będą koncerty i nocne zwiedzanie świątyń w Sandomierzu i okolicach [PROGRAM]

Anna Bilska
Anna Bilska
Magdalena Kusztal z Fundacji imienia Edwarda Kusztala zaprasza wszystkich miłośników dobrej muzyki na festiwal.
Magdalena Kusztal z Fundacji imienia Edwarda Kusztala zaprasza wszystkich miłośników dobrej muzyki na festiwal. Dawid Łukasik
Bach, Mozart, Chopin, Strauss, Penderecki... Pięknej, ponadczasowej muzyki wybitnych twórców będzie można wysłuchać podczas drugiej edycji Letniego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach „Ucho igielne”. O wyjątkową atmosferę koncertów i wysoki poziom koncertów zadbają znakomici, cenieni w świecie artyści. Poza muzycznymi doznaniami, w dniach od 5 lipca do 2 sierpnia, w Sandomierzu i okolicach będą też kawiarenki festiwalowe i nocne zwiedzanie świątyń. Wstęp wolny!

Szczegóły festiwalu zdradza Magdalena Kusztal z Fundacji imienia Edwarda Kusztala w Kielcach, która organizuje wydarzenie.

Anna Bilska: To już druga edycja festiwalu „Ucho igielne”. Przypomnijmy jak zrodził się pomysł tej inicjatywy.

Magdalena Kusztal: Ucho igielne to stara furta dominikańska w murach obronnych Sandomierza. To także biblijne ucho igielne, czyli tematyka sacrum. To również tytuł powieści Wiesława Myśliwskiego wywodzącego się z Sandomierza. Zakładając fundację imienia mojego nie żyjącego już taty, bardzo lubianego i popularnego aktora, uznaliśmy, że będziemy skupiać się na jego twórczości, przyznawać nagrody dla aktorów, wydawać filmy dokumentalne. Wraz z synem Maciejem, który jest nie tylko lekarzem, ale też dyplomowanym muzykiem, pomyśleliśmy, żeby rozszerzyć tę działalność. Pierwsza edycja festiwalu spotkała się z bardzo dobrym odbiorem. Mimo że otrzymaliśmy skromny grant, niezwykle istotną wagę przywiązywaliśmy do wysokiego poziomu artystycznego. W tym roku grant jest wyższy, ale niestety z powodu pandemii koronawirusa nie możemy liczyć na wsparcie wielu mecenasów. Mimo to nie ustępujemy z jakości.

Jak udało się zaprosić na znakomitych wykonawców?

Wiele lat temu współpracowałam z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” i samą Agnieszką Duczmal, która jest jej założycielką. To bez dwóch zdań najlepsi kameraliści w Europie, wirtuozi na skalę światową. Obecnie orkiestra działa pod batutą córki pani Agnieszki, Anny Duczmal-Mróz i przyjedzie do nas z wyjątkowym programem „80 minut dookoła świata”. Słuchacze spędzą czas przy najpiękniejszych utworach sakralnych i świeckich z różnych stron. Ten koncert odbędzie się w niedzielę, 5 lipca o godzinie 19 w Bazylice katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu.

W kolejną niedzielę festiwal przeniesie się do pobliskiej Koprzywnicy. Dlaczego to miejsce jest szczególne?

To wyjątkowe miejsce. Znajduje się tu piękny, stary, pocysterski klasztor z tajemniczymi zakamarkami, piwnicami, strychami lapidarium. Przy klasztorze stoi kościółek pod wezwaniem świętego Floriana, w którym są relikwie patrona oraz świętego Walentego. W kościele o godzinie 17 zaprezentuje się Harmonium Duo, którzy swoją muzyką podbili nawet Tokio oraz znakomity Cracow Vocal Quartet. W programie koncertu muzyka Bacha, Mozarta, Rachmaninowa i innych. A po koncercie zapraszamy wieczorne zwiedzanie pocysterskiego klasztoru. Później, jeśli ktoś się skusi, przy szklaneczce zimnej lemoniady zaprosimy do strefy słuchacza z niespodzianką - zabrzmią utwory znane i lubiane.

Następny przystanek, w niedzielę, 19 lipca, na Świętym Krzyżu. Czego słuchacze mogą spodziewać się po tym koncercie?

Nie mogliśmy pominąć tego miejsca. To wspaniały zabytek, w którym znajdują się wyjątkowe organy. Tego dnia o godzinie 17 odbędzie się recital organowy Thomasa Corneliusa, świetnego organisty z Hamburga. Wcześniej będzie na Śląsku, a na Świętym Krzyżu zaprezentuje nie tylko organowe klasyki, ale też swoje premierowe autorskie utwory. Na pewno usłyszymy utwory takich twórców jak Bach, Rachmaninow, Buxtehude, Cornelius.

Kolejny koncert znów w Sandomierzu. W programie arie, duety operowe, muzyka rodziny Straussów, polki, galopy i czardasze...

W sobotę, 25 lipca o godzinie 18 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu wysłuchamy muzyki rodziny Straussów w wykonaniu zespołu świętokrzyskich muzyków Strauss Ensamble i ich gości - Eweliny Szybilskiej i Łukasza Gaja. Myślę, że to będzie niezwykle klimatyczny koncert pod rozgwieżdżonym niebem.

Ciekawie zapowiada się także finał festiwalu w Sandomierzu. Wystąpi jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie.

W ostatni dzień tej edycji festiwalu, w niedzielę, 2 sierpnia o godzinie 17 w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu zaprezentuje się Atom String Quartet, wiodący polski zespół jazzowy. Jest już znany na całym świecie.Choć specjalizują się w muzyce jazzowej, rozpisali i zaaranżowali muzykę Krzysztofa Pendereckiego na smyczki. To będzie bardzo wytrawny koncert dedykowany niedawno zmarłemu kompozytorowi. Będzie to koncert w otoczeniu winnicy dominikanów, a po nim zapraszamy na strefę słuchacza do ogrodu.

Organizacja festiwalu na takim poziomie chyba nie stanowi dla Pani wyzwania, biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Doświadczenie to nasz kapitał. Wraz z synem Maciejem staramy się dbać o poziom i najmniejsze szczegóły. Sami nawet rozklejaliśmy plakaty., roznosiliśmy zaproszenia. Chcemy, by region świętokrzyski żył kulturą i miał coraz piękniejsze festiwale. W przyszłości postaramy się jeszcze bardziej, będziemy urozmaicać wydarzenia o nowości. To dla nas wielka satysfakcja i mamy nadzieję, że publiczność festiwalowa dopisze i również będzie usatysfakcjonowana.

Dziękuję za rozmowę a Czytelników zapraszam na festiwal.

Festiwal "Ucho Igielne" - PROGRAM

Pierwsza muzyczna uczta w niedzielę, 5 lipca w Bazylice katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. O godzinie 19 wystąpi tu Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" pod batutą Anny Duczmal-Mróz z rpogramem "W 80 minut dookoła świata".

Tydzień później, w niedzielę, 12 lipca o godzinie 17 w kościele świętego Floriana w Koprzywnicy zaprezentują się Harmonium Duo i Cracow Vocal Quartet. W programie koncertu muzyka Bacha, Mozarta, Rachmaninowa i innych. Po koncercie wieczorne zwiedzanie pocysterskiego klasztoru.

W niedzielę, 19 lipca, festiwal przeniesie się do klastoru na Świętym Krzyżu (gmina Nowa Słupia). O godzinie 17 odbędzie się tu recital organowy Thomasa Corneliusa - "Kod Mistrzów" (Bach, Rachmaninow, Buxtehude, Cornelius). Po koncercie zwiedzanie klasztoru.

W sobotę, 25 lipca o godzinie 18 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu wystąpi Strauss Ensamble i jego goście - Ewelina Szybilska i Łukasz Gaj. W programie arie, duety operowe, muzyka rodziny Straussów, polki, galopy i czardasze.

Ostatni dzień festiwalu to niedziela, 2 sierpnia. O godzinie 17 w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu zaprezentuje się Atom String Quartet. Wiodący polski zespół jazzowy oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie zaprezentuje koncert "Penderecki na smyczkach". Po koncercie kawiarenka festiwalowa w ogrodach Ojców Dominikanów.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie