Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Jest obowiązkowy!

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach
Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach Fot. archiwum
W czwartek, 1 kwietnia, bieżącego roku rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Potrwa do 30 czerwca. Spis jest obowiązkowy dla każdego dorosłego Polaka i służy zebraniu informacji o mieszkańcach i ich gospodarstwach domowych. Taki spis przeprowadzany jest w naszym kraju co 10 lat. Pierwszy odbył się w 1921 roku. Jeśli ktoś tego nie zrobi, to musi liczyć się z karą grzywny, nawet do 5 tysięcy złotych.

Narodowy Spis Powszechny to badanie, które jest źródłem najbardziej aktualnych danych statystycznych ludności. Podczas spisu zebrane zostaną informacje o populacji mieszkańców na określonym terenie. Wyniki spisu posłużą do analizy i oceny przemian demograficznych i społecznych, które następują na przestrzeni lat. Na podstawie wyników spisu podejmowane będą decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. Poprzedni Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań był przeprowadzony w 2011 roku.

- Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Obowiązkową formą będzie samospis internetowy, czyli samodzielne przeprowadzenie spisu przez internet, ale będą też metody uzupełniające. Dla osób, które nie będą mogły z ważnych przyczyn spisać się w drodze samospisu, możliwy będzie wtedy spis w drodze wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego, to znaczy spis przez telefon lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Samospisu będzie można dokonać już od czwartku, 1 kwietnia przeprowadzić za pośrednictwem interaktywnego formularza spisowego, który będzie dostępny na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Adres strony: spis.gov.pl. – informuje Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.

W czasie samospisu internetowego respondenci samodzielnie przekażą wymagane dane, używając specjalnej aplikacji, z której będą mogli skorzystać przy użyciu własnego komputera czy urządzenia mobilnego. Każda osoba dokonująca samospisu będzie uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym.

W ramach spisu ludności i mieszkań zostaną zebrane dane dotyczące charakterystyki demograficznej osób, jak między innymi: płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, kraj urodzenia, obywatelstwo. Pytania dotyczyć będą także aktywności ekonomicznej, czyli na przykład aktywności zawodowej, lokalizacji miejsca pracy, wykonywanego zawodu, statusu zatrudnienia, wymiaru czasu pracy. Zbierane będą także informacje dotyczące wykształcenia, niepełnosprawności, migracji wewnętrznych i zagranicznych, a także charakterystyki etniczno-kulturowej, czyli narodowości, języka, wyznania.

Pod lupę pójdą gospodarstwa domowe i rodziny, czyli stopień pokrewieństwa z reprezentantem gospodarstwa domowego, tytuł prawny gospodarstwa domowego do zajmowanego mieszkania, a także stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych.

Działa specjalna infolinia spisowa. Pod numerem telefonu 22 279 99 99 będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące spisu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie