Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza nowy sezon w Parku Etnograficznym w Tokarni. Mnóstwo nowych inwestycji i imprez

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Nowe obiekty, mnóstwo imprez i inwestycji – tak zapowiada się 2023 rok w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Dodatkowo kręcony jest tu historyczny film fabularny, który według nieoficjalnych informacji ma być nową wersją hitowych „Samych Swoich”. Mówiono o tym podczas środowej, 15 lutego, konferencji.

Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło nowy sezon. Dużo się dzieje

Sezon imprezowy w Tokarni rozpocznie się dość wcześnie. Już 30 kwietnia oraz 1 maja odbędzie się tu współorganizowany przez „Echo Dnia” Świętokrzyski Festiwal Smaków. 14 maja odbędzie się wydarzenie związane z Siecią Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie, 28 maja Jarmark Agroturystyczny z zespołem „Piękni i Młodzi”, w czerwcu nie zabraknie festiwalu „Jawor u źródeł kultury”, w którym wystąpi reprezentant z każdego województwa. Przed nami również „Święto Chleba”.

Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora podkreślił, że Muzeum Etnograficzne w Tokarni wzbogaciło się o dwa obiekty. Jednym z nich jest modrzewiowy dworek "Kałamarzyk" z Suchedniowa. Został on zakupiony już w 2020 roku i wcześniej znajdował się w Suchedniowie przy drodze wiodącej z Suchedniowa do Bodzentyna. Muzeum Wsi Kieleckiej kupiło obiekt za 40 tysięcy złotych, z tej kwoty 32 tysiące złotych to dotacja uzyskana z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Zrekonstruowany obiekt będzie można obejrzeć jeszcze w tym roku.

W Tokarni znalazła miejsce również 200-letnia kaplica z Dymin. Wybudowana została w 1810 roku. Jeszcze do lat 50 w kościółku odbywały się msze. Do Parku Etnograficznego trafi pod koniec roku.

Małgorzata Rudnicka, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego podkreśliła, że jednym z ważniejszych przedsięwzięć, które zostało zapoczątkowane w ubiegłym roku jest przebudowa sieci energetycznej na terenie skansenu. - Udało się wygospodarować środki na ten cel. Ta inwestycja pozwoli na lepszą obsługę wystawców prezentujących się podczas imprez plenerowych – mówiła pani dyrektor. Oznaczać to będzie większą liczbę wystawców, obsługę koncertów, jak i bezpieczeństwo.

Muzeum Wsi Kieleckiej już wielokrotnie sprawdziło się jako plan filmowy do przeróżnych produkcji, głównie historycznych. Tym razem jest tu nagrywany prequel popularnej polskiej komedii. Prequel, czyli film wyjaśniający lub opowiadający historię, która wydarzyła się przed fabułą w oryginalnej produkcji. Szczegółów pracownicy Muzeum nie zdradzają. Zrobi to ekipa filmowa w odpowiednim czasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie