Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza remont na "Krzemionkach" i w Pałacu Wielopolskich. Umowa podpisana

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Starostwo Powiatowe
Do końca czerwca 2020 roku wydłużony został termin modernizacji Pałacu Wielopolskich i podziemnej trasy turystycznej w rezerwacie „Krzemionki”, która kilka dni temu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W poniedziałek podpisano umowę z wykonawcą projektu. Modernizacja będzie dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podpisanie umowy z wykonawcą i rozpoczęcie prac przedłużyło się o wiele miesięcy, między innymi ze względu na ofertę wyższą niż pierwotnie zakładano i brakujące 3 miliony złotych. Powiat ostrowiecki zabezpieczył tę kwotę w swoim budżecie, licząc jednak na to, że zostanie ona zwrócona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W resorcie mocno lobbuje za tym poseł Andrzej Kryj, który w poniedziałek był obecny przy podpisaniu umowy z wykonawcą prac, razem z wicestarostą Andrzejem Jabłońskim, przedstawicielem inżyniera kontraktu - firmy Eko Inwest oraz kustoszem muzeum Kamilem Kapturem.

– Umowa z wykonawcą jest zwieńczeniem naszych wysiłków. Przypomnijmy, że pod koniec 2017 roku muzeum podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale wcześniej nie zrealizowano wszystkich postanowień wynikających z umowy musieliśmy podjąć zdecydowane kroki – mówi wicestarosta Andrzej Jabłoński. – Udało nam się pokonać trudności. Powiat ostrowiecki dołoży z własnego budżetu dodatkowo do realizowanego zadania 3,5 miliona złotych, co z wcześniej wymaganym wkładem finansowym samorządu wyniesie około 5 milionów złotych.

Sygnatariuszami dokumentu byli pełniąca obowiązku dyrektora muzeum Historyczno – Archeologicznego Beata Kobiałka i Dariusz Żak z Korporacji Budowlanej Darco, która zwyciężyła przetarg na realizację projektu.

Wartość projektu to ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 7,3 miliona złotych pochodzi ze środków unijnych. Zabezpieczone zostało też 2,5 miliona złotych na przygotowanie wystawy stałej.

Na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki wykonanych zostanie wiele potrzebnych prac.
– Będzie wykonany szyb windowy w głąb kopalni, remonty budynków naszybowych, przygotowany zostanie dodatkowy 20 - metrowy chodnik z myślą o osobach niepełnosprawnych, przebudowana będzie kładka na polu górniczym– wyjaśnia Beata Kobiałka.

Przebudowany i dostosowany do potrzeb edukacyjnych zostanie Domek Archeologa. Trasa podziemna otrzyma nowe oświetlenie z zasilaniem awaryjnym, a zniszczone osłony wyrobisk zostaną wymienione na bardziej trwałe i estetyczne. Pole górnicze zostanie objęte monitoringiem wizyjnym.

W pałacu Wielopolskich w Częstocicach przewidziano między innymi remont dachu oraz instalacji wodno- kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i renowację ścian zewnętrznych. Wyremontowane zostaną schody prowadzące do wejścia do budynku. Wewnątrz zostanie przeprowadzony remont podłóg drewnianych, wymieniona stolarka drzwiowa, przebudowane zostaną niektóre ściany. Obiekt zyska również nową instalację elektryczną i alarmową oraz wentylację mechaniczną. Zagospodarowany zostanie przypałacowy park oraz znajdująca się tam mała architektura. Ciekawie zapowiada się utworzenie zewnętrznej ekspozycji dymarek.

Zakres prac jest naprawdę duży. Nie zraża to jednak właściciela firmy, która wykona remonty.
- Firma ma doświadczenie w takich pracach, ja mam uprawnienia konserwatorskie. Termin jest realny i nie zagrożony. O szczegółach realizacji inwestycji powiemy po ustaleniu harmonogramu inwestycyjnego z inwestorem- mówi Dariusz Żak, przedstawiciel wykonawcy.

Wykorzystanie wpisu Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz realizacja inwestycji będą głównymi wyzwaniami stojącymi przed nowym dyrektorem muzeum. Konkurs trwa, a jego rozstrzygnięcie przewidziane jest na koniec sierpnia.
– Na stanowisku dyrektora widziałbym osobę praktyczną, zdeterminowaną, która wszystkie wizje i projekty będzie potrafiła przekształcić w działanie faktyczne. Potrzebna będzie też duża wiedza z wielu dziedzin, która przyda się w trakcie realizacji projektu. W świetle wpisu Krzemionek na listę UNESCO niezbędna będzie ciężka i wytężona współpraca z samorządami Bodzechowa, Ćmielowa i Ożarowa w celu utworzenia parku kulturowego. Przyszły dyrektor musi być liderem tych wszystkich postępowań– mówi wicestarosta Andrzej Jabłoński.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie