Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza ważna inwestycja w Kielcach. Zniknie kopcący komin i poprawi się jakość powietrza

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Ten komin przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach zniknie z krajobrazu miasta. 

Zobacz więcej zdjęć
Ten komin przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach zniknie z krajobrazu miasta. Zobacz więcej zdjęć Aleksander Piekarski
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Onkologii i firmy znajdujące się w pobliżu zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki temu poprawi się stan powietrza w tej części Kielc a z krajobrazu znikną szpecące go kominy kotłowni.

Wybudują sieć ciepłowniczą do szpitali na Czarnowie w Kielcach

Inwestycja ruszy na początku kwietnia. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wybuduje przyłącza i sieci ciepłownicze o łącznej długości około 1000 metrów. Doprowadzą one ciepło i ciepłą wodę do obiektów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Świętokrzyskiego Zarządu Dróg oraz Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach.

Prace przy budowie sieci będą prowadzone na ulicach: Jagiellońskiej, Grunwaldzkiej oraz Kamińskiego, gdzie obecnie jest prowadzona inwestycja drogowa.

W poniedziałek, 27 marca, w Urzędzie Miasta podpisano umowę pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej a wykonawcą - firmą PRESYSTEM. Szacowana wartość całości inwestycji to około 3 miliony złotych, ale zostanie ona dofinansowana z unijnych funduszy.

Zniknie komin, będzie mniejszy smog w Kielcach

Arkadiusz Bąk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej podkreśla, że to ważny krok dla mieszkańców Kielc. –
- Jest to największa zmiana systemu cieplnego od lat. 8 megawatów z indywidualnego źródła ciepła, jaką jest kotłownia przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii do sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej - mówi.

Obecnie pracującą kotłownię Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zastąpi 6 węzłów cieplnych zasilanych ze Elektrociepłowni w Kielcach. Dzięki tej zmianie emisja dwutlenku węgla w stolicy województwa zmniejszy się o około 4 tysięcy ton rocznie.

Inwestycja ma zostać zakończona we wrześniu 2023 roku.

- Projekt wymagał przygotowania niezbędnej dokumentacji, cieszę się, że udało się to zrobić w tak krótkim czasie. Tym projektem wpisujemy się przede wszystkim w ograniczenie smogu na terenie miasta – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto