Ruszają konsultacje w sprawie przebudowy dróg w Kielcach....

  Ruszają konsultacje w sprawie przebudowy dróg w Kielcach. Wypowiedz się

  Agata Kowalczyk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ruszają konsultacje w sprawie przebudowy dróg w Kielcach. Wypowiedz się
  Gotowe są koncepcje przebudowy ulicy Wojska Polskiego, od ronda Czwartaków do granic miasta oraz ulic Zagnańskiej i Witosa. Od środy mieszkańcy mogą już wypowiadać się w sprawie pierwszej inwestycji a od 22 kwietnia rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące drugiego przedsięwzięcia.
  Ruszają konsultacje w sprawie przebudowy dróg w Kielcach. Wypowiedz się


  Od strony granicy miasta ulica Wojska Polskiego pozostanie jednojezdniowa, po obu jej stronach przewidziana jest budowa ścieżki rowerowej, na wysokości skrzyżowania z ulicą Chabrową powstanie azyl dla pieszych. Za tym skrzyżowaniem pojawi się dodatkowy pas ruchu dla samochodów ciężkich, które wolnej wspinają się pod górkę niż auta osobowe. Na skrzyżowaniu z ulicą Klecką przewidziane jest małe rondo.

  Od pętli autobusowej na Bukówce ulica Wojska Polskiego ma być dwujezdniowa. Na skrzyżowaniu z ulicami Dąbki i Świerkową przewidziane jest kolejne rondo. W koncepcji zapisano dwa warianty. Jeden to klasyczne rondo jedno pasowe a drugi to turbinowe. Decyzja zostanie podjęta na etapie projektowania. Ulica dwu jezdniowa będzie się ciągnęła do ronda Czwartaków i na tym odcinku po obu stronach powstanie buspas.

  - Prosimy mieszkańców o zapoznanie się z koncepcją w Miejskim Zarządzie Dróg albo na stronie internetowej „Wypowiedz się - Idea Kielce” oraz o zgłaszanie uwag. Można je przesyłać do nas w każdej formie lub wpisać ma wymienione platformie – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg. – Będziemy analizować tylko popisane zgłoszenia. Konsultacje społeczne potrwają do 6 kwietnia. Potem wciągu dwóch tygodni przeanalizujemy uwagi a projektanci naniosą ewentualne zmiany. Nie będziemy odpowiadać indywidualnie na każde pismo wniesione przez mieszkańców.

  Z kolei konsultacje społeczne w sprawie przebudowy ulicy Zagnańskiej i Witosa rozpoczną się tydzień później od 22 marca i potrwają do 12 kwietnia. Uwag można składać również w Miejskim Zarządzie Dróg i na platformie internetowej „Wypowiedź się - Idea Kielce”.
  Ulica Zagnańska według koncepcji będzie dwujezdniowa od węzła Skrzetle do ulicy Witosa, a dalej do granic miasta jednojezdniowa. Po obu stronach powstaną drogi zbiorcze obsługujące ruch lokalny. Na wysokości ulicy Piaski Małe przewidziane jest małe rondo a następne na skrzyżowaniu z Witosa i Olszewskiego, która zostanie przedłużona do tego miejsca. Oba ronda będą służyć także do zawracania, ponieważ na ulicy Zagnańskiej będą wyznaczone tylko zjazdy w prawą stronę.

  Ulica Witosa jest projektowana jako dwujezdniowa na całej długości a na skrzyżowaniach z ulicami Magazynową, Peryferyjną, Karczunek i Wincentego z Kielc powstaną ronda. Ulica Witosa zostanie połączona z ulicą Radomską poprzez ulicę Nowoszybowcową, która powstanie za halą sportową „Orlęta”, po przeciwnej stronie niż ulica Szybowcowa. Na skrzyżowaniu Nowoszybowcowej i Radomskiej planowane jest rondo w kształcie ósemki albo klasyczne. – To będzie gigantyczna inwestycja, porównywalna z budową węzła Żelazna. Potrzebujemy na nią około 130 milionów złotych. Te pieniądze już mamy. Prace planujemy rozpocząć w 2017 roku. Na przebudowę ulicy Wojska Polskiego potrzeba około 40 milionów złotych, ale dopiero będziemy ubiegać się o te pieniądze – informuje Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

  Obie inwestycje wymagają przejęcia prywatnych nieruchomości, ale tylko na ulicy Zagnańskiej i Witosa będą konieczne wyburzenia. Do rozbiórki jest 8 domów i 14 zabudowań gospodarczych.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (23)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (23) forum.echodnia.eu

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY