Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają wypłaty dodatku węglowego. Pieniądze już wysłano do świętokrzyskich gmin. Kiedy dostaną je mieszkańcy?

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
W czwartek, 22 września Świętokrzyski Urząd Wojewódzki przelał na konta naszych miast i gmin ponad 300 milionów złotych. Od przyszłego tygodnia pieniądze będą przekazywane do osób, którym pozytywnie rozpatrzono wnioski o wynoszący 3 tysiące złotych zasiłek węglowy. Zobaczcie szczegóły.

Ruszają wypłaty dodatku węglowego. Pieniądze już wysłano do świętokrzyskich gmin

20 września w życie weszła nowelizacja ustawy o dodatku węglowym - jeden dodatek węglowy będzie przysługiwał na jeden adres. Ta zmiana ma spowodować, że osoby zamieszkujące wspólnie w jednym domu nie będą dzielić się na kilka gospodarstw domowych po to, aby uzyskać jeszcze więcej pieniędzy. Gdyby urzędnicy mieli jednak wątpliwości, czy do takiego incydentu nie doszło, będą przeprowadzać wywiad środowiskowy. Ponadto dodano przepis umożliwiający odrzucenie wniosków o dodatek węglowy, jeśli zostały one złożone przez kilka osób zamieszkujących pod tym samym adresem. W takim przypadku dopłatę otrzyma tylko wnioskodawca, który złożył wniosek jako pierwszy, a pozostałe pozostaną bez rozpatrzenia. Mocą znowelizowanych przepisów prawa urzędnicy mają obecnie dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku o dodatek węglowy. W pierwotnej wersji mieli na to miesiąc.

Pieniądze na kontach gmin

Jak dowiedziało się "Echo Dnia", w czwartek, 22 września, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki przelał na konta naszych miast i gmin ponad 300 milionów złotych - zgodnie z zapotrzebowaniem. Od przyszłego tygodnia pieniądze będą przekazywane do osób, którym pozytywnie rozpatrzono wnioski o wynoszący 3 tysiące złotych dodatek węglowy.

- Teraz jest to już tylko kwestia tego, jak szybko gminy zaczną wypłacać pieniądze

- komentuje wicewojewoda Świętokrzyski, Rafał Nowak zapewniając, że dodatek trafi do wszystkich uprawnionych osób, a nie tylko tych, które złożyły wnioski jako pierwsze.

- Zwłoka w wypłacaniu dodatku spowodowana była tym, że gminy dostały dużo więcej wniosków niż ilość zgłoszonych pieców na ich terenie. Ten czas był potrzebny po to, żeby gminy zweryfikowały wnioski

-podsumowuje Rafał Nowak.

Dodatek węglowy wypłacany będzie jednorazowo, wynosi 3 tysiące złotych. Zgodnie z zapisami ustawy przysługuje on osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi.

Aby otrzymać dodatek, niezbędny jest wpis zgłaszający jedno z powyższych źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Przy rozpatrywaniu wniosków brany będzie wpis lub zmiana dokonana w systemie do 11 sierpnia 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie