Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył projekt Małe Miasto Busko-Zdrój. Młodzi uczą się dorosłego życia: pracują, zarabiają, oszczędzają i... wydają (WIDEO, ZDJĘCIA)

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
O pracy policjanta kryminologa, dziennikarza telewizyjnego, bankowca, radiowca, hotelarza, tancerza, dekoratora wnętrz i wielu innych oraz gospodarowania zarobionymi pieniędzmi przez cały bieżący tydzień uczą się dzieci z Buska i okolic. Ruszył wyjątkowy projekt Małe Miasto Busko-Zdrój – jedyny w naszym regionie.

W poniedziałek, 9 września w Busku-Zdroju ruszył projekt "Małe Miasto Busko-Zdrój" dla 105 uczniów szkół gminnych. Przez cały tydzień dzieciaki poznają pracę w różnych ciekawych zawodach i uczą się gospodarowania pieniędzmi. To innowacyjny pomysł na zdobywanie praktycznej wiedzy, którego doświadczają jako jedyni w województwie świętokrzyskim.

Projekt "Małe Miasto Busko-Zdrój" prowadzi Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki we współpracy z Gminą Busko-Zdrój oraz Buskim Samorządowym Centrum Kultury, gdzie odbywają się warsztaty.

- Kluczowym działaniem „Małego Miasta” jest po prostu symulacja dorosłego życia przez 105 uczniów w wieku 8-12 lat z publicznych szkół podstawowych z miasta i gminy Busko-Zdrój, którzy przez cały bieżący tydzień uczą się pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze. Dzieci biorą udział w warsztatach, pracując w pięcioosobowych grupach. Pod okiem fachowców, czyli nauczycieli zawodu, co najmniej przez trzy godziny dziennie, po uprzednim instruktażu, uczą się ciekawych zawodów – mówi Dorota Tworek z Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki.

Za wykonane czynności otrzymają walutę „Małego Miasta”, czyli tak zwane buskaty, wydrukowane specjalnie dla potrzeb projektu. Zarobione pieniądze mogą później wydać lub pomnożyć, odkładając na lokacie w banku. Na koniec będą mogli zrobić zakupy w Sklepie Marzeń. Jest on stworzony wyłącznie na potrzeby projektu. W czasie projektu działają też „Sklepy Kusiciele”, w których można codziennie kupować różne drobiazgi, jak słodkości czy upominki, płacąc walutą Małego Miasta.

Na terenie Małego Miasta funkcjonuje także Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy, do którego obowiązkowo każdy uczestnik codziennie odprowadza „podatki”. Podatki zostaną przeznaczone na zakup różnych dóbr materialnych dla miasta Buska. Na ten cel w projekcie przeznaczono kwotę inwestycyjną 10 000 złotych.

Do współpracy przy projekcie zostali włączeni między innymi Bank PKO BP, hotel Bristol Art & Medical Spa, Zakłady Porcelany Ćmielów i Chodzież , PSB Mrówka, DS Smith, Manufaktura Karmelu, Studio Tańca Perfekta, Śliwka Szydłowianka.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

To najpopularniejsze pułapki języka polskiego



Czy matura z języka polskiego jest trudna?

10 gadżetów dla modnego przedszkolaka


Ile pamiętasz z podstawówki? Quiz


Gdzie studiować, żeby zarabiać?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie