Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Paulina BARAN [email protected]
Wizualizacja pięknego projektu o kosmicznym wyglądzie.
Wizualizacja pięknego projektu o kosmicznym wyglądzie. pracownia WXCA
Niebawem to miejsce stanie się kolebką badawczą dla naukowców z całego świata, będą tu przyjeżdżać największe sławy w dziedzinie geologii
Obecnie wykonywane są wykopy pod inwestycję. Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie najstarszych skał
Obecnie wykonywane są wykopy pod inwestycję. Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie najstarszych skał występujących w Polsce, mających nawet 500 milionów lat. To wymarzone warunki do prowadzenia badań geologicznych.

Łukasz Zarzycki

Obecnie wykonywane są wykopy pod inwestycję. Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie najstarszych skał występujących w Polsce, mających nawet 500 milionów lat. To wymarzone warunki do prowadzenia badań geologicznych.

(fot. Łukasz Zarzycki)

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach składać się będzie z pięciu budynków, podobnej wielkości i wysokości, o łącznej powierzchni około 6,5 tysięcy metrów kwadratowych. Wkomponowane w przyrodę będą nie tylko ściany obłożone kamieniem naturalnym z regionu świętokrzyskiego, ale również dachy, porastające trawą. Wszystkie części połączone będą parterowymi przejściami. W budynku głównym, który pełnić będzie funkcję reprezentacyjną, znajdzie się między innymi największa aula, której jedna ściana wkomponowana zostanie w skalne odsłonięcie, recepcja oraz stołówka. W części laboratoryjno-dydaktycznej znajdować się będą pracownie i sale wykładowe, a w trzech pozostałych miejsca noclegowe dla studentów, naukowców oraz gości.

Centrum buduje Uniwersytet Warszawski. Powstaje na terenie nieczynnego kamieniołomu Góra Rzepka powstanie Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej. Będą tu nowe laboratoria, miejsca noclegowe, a przede wszystkim miejsca pracy.

Centrum, które ma pełnić funkcję dydaktyczną, noclegową i konferencyjno-badawczą, powstanie na działce między Korzeckiem a górą Rzepką. - Skarby tej ziemi zasługują na to, żeby być dobrze zbadane i dobrze opisane. Dotyczy to zarówno walorów geologicznych, jak i walorów historycznych. Powodem do satysfakcji jest też dla nas coraz bliższa współpraca z Politechniką Świętokrzyską i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego przy powstających obiektach - mówi profesor Marcin Pałys, rektor uniwersytetu warszawskiego. Dodaje, że centrum ma zostać otwarte jesienią 2015 roku.

Kompleks Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej będzie się składał z pięciu budynków: reprezentacyjnego budynku głównego, budynku dydaktycznego i laboratorium oraz trzech budynków hotelowych: dwóch dla studentów oraz jednego dla gości ośrodka oraz kadry. W Centrum będą odbywać się praktyki studentów nauk przyrodniczych zarówno z kraju jak i z zagranicy.

O szczególnej randze inwestycji mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski. - Budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach będzie to dla nas niezwykłe i szczególne wydarzenie. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji, która dla naszej gminy będzie motorem rozwoju i elementem promocji. Niebawem Chęciny staną się kolebką badawczą dla naukowców z całego świata. Będą do nas przyjeżdżać największe sławy w dziedzinie geologii - podkreśla burmistrz.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Zarząd województwa przyznał ponad 26 milionów złotych. Całkowity koszt budowy oszacowano na kwotę blisko 31 milionów złotych.

Gmina Chęciny, jako jeden z członków konsorcjum zaangażowanego w ten projekt, w skład którego weszli także: Uniwersytet Warszawski, będący liderem projektu, samorządy województwa świętokrzyskiego i powiatu kieleckiego, przekazała w wieczyste użytkowanie grunty o powierzchni 6 hektarów pod budowę. Wykonawcą Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej jest konsorcjum firm: Anna-Bud - lider konsorcjum, "Perfect" oraz "Marcoterm".

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie