Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły obchody Koneckiego Września. Zainaugurował je piątkowy pokaz filmu o Waldemarze Szwiecu „Robocie”

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Podczas piątkowego spotkania w Miejsko - Gminnym Domu Kultury Jan Nowak, prezes Fundacji Pamięć i Niepodległość Jan Nowak, dr Marek Jedynak i Łukasz Szteleblak rozdawali foldery "Tropami żołnierzy "Ponurego"
Podczas piątkowego spotkania w Miejsko - Gminnym Domu Kultury Jan Nowak, prezes Fundacji Pamięć i Niepodległość Jan Nowak, dr Marek Jedynak i Łukasz Szteleblak rozdawali foldery "Tropami żołnierzy "Ponurego" Marzena Kądziela
Przy pełnej widowni w sobotnie późne popołudnie w domu kultury odbyła się projekcja filmu „Robot. Niezwykła historia Waldemara Szwieca”. W sobotę i niedzielę kolejne części patriotycznego święta Końskich – Koneckiego Września.

Jak przypomniał burmistrz Krzysztof Obratański, „Konecki Wrzesień” narodził się na Wykusie, miejscu szczególnym dla byłych żołnierzy Armii Krajowej. – Ci, którzy walczyli w zgrupowaniu podporucznika Waldemara Szwieca „Robota” zapragnęli w szczególny sposób uczcić swych nieżyjących już kolegów, chcieli ocalić od zapomnienia, to, co działo się podczas drugiej wojny światowej w Końskich – mówił. – I dlatego zaczęli przyjeżdżać do Końskich. Spotykali się początkowo w prywatnych domach, potem ksiądz Józef Barański, już w latach 80. minionego wieku, zaprosił ich do kolegiaty św. Mikołaja. Od roku 1985 przed ołtarzem polowym, na przełomie sierpnia i września, odbywały się uroczyste msze święte z apelem poległych, udziałem kombatantów, rodzin żołnierzy, sztandarów. Przyjeżdżali znani aktorzy, jak Anna Nehrebecka czy Maciej Rajzacher, by recytować patriotyczną poezję.

Pierwszy samorząd wybrany w roku 1990 po zmianach ustrojowych, postanowił, że Konecki Wrzesień będzie oficjalną uroczystością, która weszła na stałe do naszego kalendarza. W gronie organizatorów znaleźli się między innymi Janusz Skalski, bracia Jan i Kazimierz Wroniszewscy oraz koneccy kombatanci.

- Ta pierwsza uroczystość, w 1990 roku poruszyła niejedno serce – wspomina burmistrz, wtedy przewodniczący rady miasta. – Prawie stu kombatantów, mieszkańcy miasta, sztandary defilowali z kolegiaty na konecki cmentarz przed Pomnik Partyzantów. Konecki Wrzesień to oddanie hołdu żołnierzom Armii Krajowej przede wszystkim tym walczącym na terenie naszej Małej Ojczyzny.
Termin obchodów nie jest przypadkowy.

– W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku miała miejsce brawurowa akcja oddziału „Robotowców” w naszym mieście – mówi doktor Marek Jedynak, kocczanin związany z Koneckim Wrześniem od 1994 roku, historyk Instytutu Pamięci Narodowej. - To tak zwany skok na Końskie, podczas którego odebrano Niemcom instytucje publiczne, zablokowano ich posterunki, a przede wszystkim udowodniono okupantowi, że Polacy nie godzą się na jego panowanie na terenie naszej Ojczyzny. To wlało ogromną nadzieję w serca Polaków.

Tegoroczne obchody Koneckiego Września rozpoczęła w piątek 31 sierpnia w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Końskich projekcja filmu pod tytułem „Robot. Niezwykła historia Waldemara Szwieca”. Film w reżyserii Wojciecha Niebelskiego i Marka Wrony powstał na podstawie scenariusza Marka Jedynaka i Wojciecha Niebelskiego. Wyprodukowała go Fundacja Kultury im. Stefana Kudelskiego.

Podczas spotkania rozdawano folderki „Tropami żołnierzy Ponurego”, które wydała z inicjatywy Jana Nowaka, Marka Jedynaka i Łukasz Szteleblaka Fundacja Pamięć i Niepodległość. – To rodzaj przewodnika, który powinien mieć każdy, dla którego historia Małej Ojczyzny jest ważna – mówił prezes fundacji Jan Nowak. – Ten przewodnik prowadzi nas po miejscach walk z okresu minionej wojny. Mamy nadzieję, że przybliży on historię zmagań żołnierzy Armii Krajowej, al. Także utrwali nazwiska i losy Polaków, którzy zginęli za Ojczyznę.

Dalsze obchody Koneckiego Września
W sobotę 1 września spotkamy się o godzinie 15.30 na parkingu koło koneckiego cmentarza, skąd w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego przemaszerujemy przed Pomnik Partyzantów, gdzie odbędzie się Apel Poległych.

O godzinie 18. rozpocznie się w Bibliotece Publicznej imienia Cezarego Chlebowskiego w Końskich wieczór wspomnień, podczas którego nastąpi prezentacja nowych pozycji Wydawnictwa Arslbibris. To Mariana Wikiery „Tropem Cichociemnych na Ziemi Koneckiej - kurier Jan Ciaś „Kula”” oraz Tadeusza Banaszka „Powiat konecki w przygotowaniach państwa w latach 1921-1939”.

W niedzielę, 2 września, o godzinie 9.30 w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich msza święta polowa, zaś o godzinie 17. na scenie letniej w parku występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Pałeczki w dłoń! Co wiesz o kuchni azjatyckiej? [Quiz]





Wynajem mieszkania – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę





TOP 12 NAJGORSZYCH zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin?





TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA





Muzyczni skandaliści. TOP 9 skandalistów ze świata muzyki






TOP 10 UCZELNI Gdzie studiować, żeby zarabiać najwięcej na etacie?



ZOBACZ TEŻ: 60 SEKUND BIZNESU - BRAKUJE RĄK DO PRACY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie