Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły pierwsze dopłaty

/gaw/
Kierownik ostrowieckiej ARiMR podkreśla, że do powiatu ostrowieckiego trafi około 12 milionów złotych z dopłat.
Kierownik ostrowieckiej ARiMR podkreśla, że do powiatu ostrowieckiego trafi około 12 milionów złotych z dopłat. P. Przysiwek

Około dwunastu milionów złotych otrzymają rolnicy powiatu ostrowieckiego na podstawie złożonych 4354 wniosków o dopłaty obszarowe. Według wyliczeń, ostrowieckie gospodarstwa mogą liczyć średnio na dopłaty w wysokości ponad 1800 złotych.

Od poniedziałku na konta właścicieli gospodarstw na terenie powiatu ostrowieckiego, podobnie jak w całej Polsce, zaczynają wpływać pieniądze z dopłat obszarowych. W pierwszej turze otrzyma je 2250 tych ostrowieckich rolników, którzy wypełnili wnioski bezbłędnie i złożyli je jako pierwsi. Pozostałych 2104 musi poczekać na naliczenie płatności, przygotowanie i przesłanie decyzji o przyznaniu unijnych dopłat.

Warto przypomnieć, że jeszcze kilka tygodni temu, po zakończeniu przyjmowania od rolników wniosków o dopłaty obszarowe, przeprowadzono kontrole terenowe wyrywkowych gospodarstw. Miały one sprawdzić zgodność danych we wnioskach ze stanem faktycznym. Spośród złożonych z rejonu powiatu 4354 wniosków kontrole przeprowadzono w ponad 220 gospodarstwach. Pracownicy ARiMR podkreślają, że na terenie powiatu ostrowieckiego wypadły one zadowalająco.

- Kontrolerzy za pomocą sprzętu GPS dokonywali bardzo szczegółowego pomiaru działek, potwierdzali według wniosków ich położenie, charakter prowadzonych upraw - wyjaśnia Sławomir Wójcik, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ostrowcu. - Z danych pokontrolnych wynika, że miały miejsca jedynie niewielkie nieścisłości, dwie osoby złożyły wniosek o dopłatę, dotyczący tej samej działki. Zdecydowana większość błędów administracyjnych miała jednak związek z tym, że część rolników, żeby ograniczyć koszty, nie zgłosiła zmian w sposobie użytkowania określonej działki. Na przykład w miejscu deklarowanym jako użytek rolny znajdowała się łąka lub odwrotnie - dopowiada kierownik Sławomir Wójcik.

Płatność obszarowa podstawowa wyniesie 210 złotych od hektara (m.in. buraków), zaś tak zwana uzupełniająca - kolejne 292 złote od hektara (m.in. zboża, łąki). Rolnik za jeden hektar może więc otrzymać nawet 106 euro, czyli powyżej 500 złotych. Według obliczeń, średnie gospodarstwo powiatu ostrowieckiego (szacunkowo 4,7 hektara ziemi) otrzyma dopłatę bezpośrednią w wysokości ponad 1800 złotych.

Zdarzały się błędy

Jeżeli różnica powierzchni gruntu pomiędzy deklarowaną we wniosku a posiadaną w rzeczywistości wynosi nie więcej niż 3 procent, kontrolerzy odstępują od wymierzenia sankcji, w przypadku różnicy do 20 procent - potrącenie dwukrotności wartości przekroczonej, przy różnicy od 30 do 50 procent - przez dany rok rolnik nie otrzymuje płatności obszarowej, zaś powyżej 50 procent - takiej dopłaty nie dostanie przez trzy najbliższe lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie