Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryszard Nagórny z tytułem Osobowości Roku 2019 w powiecie sandomierskim w kategorii Polityka, samorządność i społeczność lokalna

Klaudia Tajs
Ryszard Nagórny z tytułem Osobowości Roku 2019 w powiecie sandomierskim w kategorii Polityka, samorządność i społeczność lokalna.
Ryszard Nagórny z tytułem Osobowości Roku 2019 w powiecie sandomierskim w kategorii Polityka, samorządność i społeczność lokalna. Klaudia Tajs
Decyzją mieszkańców, tytuł Osobowość Roku 2019 w kategoriach Polityka, Samorządność i społeczność lokalna w powiecie sandomierskim otrzymuje Ryszard Nagórny, członek Zarządu Powiatu Sandomierskiego.

Od jak dawna działa Pan w samorządzie, tym lokalnym, oraz w tym o szerszym zasięgu?
- Od 1994 roku. Przeszedłem wszystkie szczeble samorządności. Zacząłem tak jak powinno być czyli od Rady Miasta Sandomierza. Jednocześnie byłem delegatem do Sejmiku Województwa Tarnobrzeskiego. Byłem delegatem Sandomierza i jednocześnie przewodniczącym Sejmiku. Wtedy tytułowano nas marszałkami. Byłem ostatnim marszałkiem województwa tarnobrzeskiego.

Co było po reformie administracyjnej kraju?
- Po reorganizacji wróciliśmy do macierzy, do Kielc. Zostałem wybrany na radnego województwa świętokrzyskiego oraz wiceprzewodniczącego Sejmiku. Potem wystartowałem do Rady Powiatu Sandomierskiego i pełnię tę funkcję trzecią kadencję. Obecnie jestem członkiem Zarządu Powiatu Sandomierskiego.

Czy w czasie tej działalności miał Pan przerwę w pracy samorządowca?
Tak w latach 2006- 2010. Nie zostałem wówczas wybrany do Sejmiku.

Dlaczego wybrał Pan działalność na niwie samorządu?
Myślę, że człowiek musi mieć tego bakcyla. Ponadto ja z samorządami miałem bardzo dużo do czynienia w pracy zawodowej, ponieważ byłem urbanistą architektem. Robiłem dla miast i gmin powiatu sandomierskiego plany zagospodarowania przestrzennego, które wymagały konsultacji, częstszych kontaktów z mieszkańcami i władzami, a kontakty z ówczesnymi wójtami burmistrzami miałem bardzo dobre. To mi dawało dodatkowy asumpt. Ponadto chcę powiedzieć, że moją kandydaturę na przewodniczącego Sejmiku Województwa Tarnobrzeskiego zgłosili samorządowcy wójtowie i burmistrzowie. To był mandat zaufania i docenienie mojej działalności.

Proszę zdradzić jak być dobrym samorządowcem?
Trzeba mieć oczy i uszy otwarte. Trzeba być wrażliwym na bolączki lokalnej społeczności. Kiedy byłem przewodniczącym Sejmiku starałem się działać ponad podziałami. Próbowano nawet tworzyć jakieś kluby, ale wygasiłem to w zarodku. Wszyscy mieli własne poglądy polityczne, ale jeśli chodzi o sprawy ogólnowojewódzkie czy społeczne, staraliśmy się działać na rzecz społeczeństwa, dla wspólnego dobra, nie patrząc przez pryzmat partyjnych interesów.

Czy po tylu latach pracy w samorządzie nie jest Pan już zmęczony?
Nie. Najlepszym dowodem na to, jest fakt, że zawodowo przeszedłem już na emeryturę, a obecnie jestem członkiem zarządu Powiatu Sandomierskiego. Do tej pory byłem tylko szeregowym radnym. Mam dziś więcej czasu na pracę w samorządzie. Poza tym chyba źle bym się czuł siedząc w kapciach przed telewizorem. To mi daje dodatkowe siły do pracy i dalszej działalności.

Dziękuję za rozmowę.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie