Rzeka zatrzymana… aparatem. Wystawa Andrzeja Łady w...

  Rzeka zatrzymana… aparatem. Wystawa Andrzeja Łady w Ostrowcu

  Anna ŚLEDZIŃSKA sledzinska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Rzeka zatrzymana… aparatem. Wystawa Andrzeja Łady w Ostrowcu
  Andrzej Łada przygotował wyjątkowy album. 200 zdjęć Kamiennej zostało wybranych spośród 100 tysięcy fotografii wykonanych w ciągu aż siedmiu lat
  Rzeka zatrzymana… aparatem. Wystawa Andrzeja Łady w Ostrowcu

  Andrzej Łada, fotografik, kustosz Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury:

  Andrzej Łada, fotografik, kustosz Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury:


  - Na swojej rzece mam kilka takich miejsc, nad którymi pracuję. Fotografuję je od lat i ciągle szukam inspiracji, żeby zrobić je ponownie, inaczej. Czasami odbiorcy mają trudności z odkryciem, że to ciągle ten sam, powtarzany temat.  Przez kilka tygodni w ostrowieckiej Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury można było oglądać zdjęcia rzeki Kamiennej autorstwa Andrzeja Łady. Od poniedziałku można również kupić wyjątkowy album.

  O rzece Kamiennej opowiadać można wiele. To, czego nie da się ubrać w słowa, obrazuje w swoim albumie ostrowiecki fotografik Andrzej Łada.

  SIEDEM LAT WĘDRÓWEK

  Ostrowczanie już kilkakrotnie mieli możliwość oglądania fotografii rzeki Kamiennej, wykonanych przez Andrzeja Ładę w ciągu siedmiu lat wędrówek jej brzegiem. Patronat nad przedsięwzięciem objął między innymi marszałek województwa, specjalne stypendium ufundował minister kultury i dziedzictwa narodowego. Efektem pracy artysty jest nie tylko ekspozycja, ale i ponad 200- stronicowy album. Jego promocja odbyła się w poniedziałek.

  - Do albumu musiałem wybrać około 200 zdjęć, a mam ich ponad 100 tysięcy - opowiada Andrzej Łada. - To nie było łatwe zadanie, bo chciałem jak najlepiej pokazać charakter "kamiennej rzeki".

  Promocję wydawnictwa rozpoczęło wystąpienie historyka Wojciecha Kotasiaka, przewodniczącego Rady Miasta.

  - Doskonale pamiętam czasy, kiedy Kamienna była miejscem spotkań ostrowczan - wspominał. - W wolnych chwilach w lecie całe rodziny spacerowały nad jej brzegiem, urządzały pikniki i kąpały się. Miłość Andrzeja do tej rzeki wzięła się chyba z tego, jego ojciec pływał przecież w jachtklubie więc miał możliwość obcowania z nią od dziecka.

  RZEKA, JAKIEJ NIE ZNAMY

  Autor zdjęć, aby je wykonać przeszedł wiele razy całą długość Kamiennej - od źródła we wsi Antoniów po ujście do Wisły w Kępie Piotrowińskiej.

  - Na swojej rzece mam kilka takich miejsc, nad którymi pracuję - mówi. - Fotografuję je od lat i ciągle szukam inspiracji, żeby zrobić je ponownie, inaczej. Czasami odbiorcy mają trudności z odkryciem, że to ciągle ten sam, powtarzany temat.

  Wiele zdjęć w albumie jest ilustrowanych cytatami księdza profesora Włodzimierza Sedlaka, również wielkiego pasjonata Kamiennej. Wstęp napisał Jerzy Daniel.

  Z każdą przewracaną stroną, autor zdjęć zabiera odbiorcę w podróż wzdłuż rzeki, z którą na co dzień mamy do czynienia, a którą tak naprawdę niewielu zna. Rozpoczyna się ona ujęciami bagien w Antoniowie, pokazuje brzeg i koryto w świetle dziennym, o poranku, spowite mgłą i śniegiem. W wydawnictwie znalazły się też zdjęcia z lotu ptaka, panoramy miast leżących nad Kamienną - Skarżyska Kamiennej, Starachowic, Ostrowca i powiatu ostrowieckiego, które objęły nad nim patronat. Kolejny etap promocji projektu Andrzeja Łady odbędzie się niebawem w Urzędzie Marszałkowskim.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]