Rzeka zatrzymana… aparatem. Wystawa Andrzeja Łady w...

  Rzeka zatrzymana… aparatem. Wystawa Andrzeja Łady w Ostrowcu

  Anna ŚLEDZIŃSKA sledzinska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Rzeka zatrzymana… aparatem. Wystawa Andrzeja Łady w Ostrowcu
  Andrzej Łada przygotował wyjątkowy album. 200 zdjęć Kamiennej zostało wybranych spośród 100 tysięcy fotografii wykonanych w ciągu aż siedmiu lat
  Rzeka zatrzymana… aparatem. Wystawa Andrzeja Łady w Ostrowcu

  Andrzej Łada, fotografik, kustosz Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury:

  Andrzej Łada, fotografik, kustosz Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury:


  - Na swojej rzece mam kilka takich miejsc, nad którymi pracuję. Fotografuję je od lat i ciągle szukam inspiracji, żeby zrobić je ponownie, inaczej. Czasami odbiorcy mają trudności z odkryciem, że to ciągle ten sam, powtarzany temat.  Przez kilka tygodni w ostrowieckiej Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury można było oglądać zdjęcia rzeki Kamiennej autorstwa Andrzeja Łady. Od poniedziałku można również kupić wyjątkowy album.

  O rzece Kamiennej opowiadać można wiele. To, czego nie da się ubrać w słowa, obrazuje w swoim albumie ostrowiecki fotografik Andrzej Łada.

  SIEDEM LAT WĘDRÓWEK

  Ostrowczanie już kilkakrotnie mieli możliwość oglądania fotografii rzeki Kamiennej, wykonanych przez Andrzeja Ładę w ciągu siedmiu lat wędrówek jej brzegiem. Patronat nad przedsięwzięciem objął między innymi marszałek województwa, specjalne stypendium ufundował minister kultury i dziedzictwa narodowego. Efektem pracy artysty jest nie tylko ekspozycja, ale i ponad 200- stronicowy album. Jego promocja odbyła się w poniedziałek.

  - Do albumu musiałem wybrać około 200 zdjęć, a mam ich ponad 100 tysięcy - opowiada Andrzej Łada. - To nie było łatwe zadanie, bo chciałem jak najlepiej pokazać charakter "kamiennej rzeki".

  Promocję wydawnictwa rozpoczęło wystąpienie historyka Wojciecha Kotasiaka, przewodniczącego Rady Miasta.

  - Doskonale pamiętam czasy, kiedy Kamienna była miejscem spotkań ostrowczan - wspominał. - W wolnych chwilach w lecie całe rodziny spacerowały nad jej brzegiem, urządzały pikniki i kąpały się. Miłość Andrzeja do tej rzeki wzięła się chyba z tego, jego ojciec pływał przecież w jachtklubie więc miał możliwość obcowania z nią od dziecka.

  RZEKA, JAKIEJ NIE ZNAMY

  Autor zdjęć, aby je wykonać przeszedł wiele razy całą długość Kamiennej - od źródła we wsi Antoniów po ujście do Wisły w Kępie Piotrowińskiej.

  - Na swojej rzece mam kilka takich miejsc, nad którymi pracuję - mówi. - Fotografuję je od lat i ciągle szukam inspiracji, żeby zrobić je ponownie, inaczej. Czasami odbiorcy mają trudności z odkryciem, że to ciągle ten sam, powtarzany temat.

  Wiele zdjęć w albumie jest ilustrowanych cytatami księdza profesora Włodzimierza Sedlaka, również wielkiego pasjonata Kamiennej. Wstęp napisał Jerzy Daniel.

  Z każdą przewracaną stroną, autor zdjęć zabiera odbiorcę w podróż wzdłuż rzeki, z którą na co dzień mamy do czynienia, a którą tak naprawdę niewielu zna. Rozpoczyna się ona ujęciami bagien w Antoniowie, pokazuje brzeg i koryto w świetle dziennym, o poranku, spowite mgłą i śniegiem. W wydawnictwie znalazły się też zdjęcia z lotu ptaka, panoramy miast leżących nad Kamienną - Skarżyska Kamiennej, Starachowic, Ostrowca i powiatu ostrowieckiego, które objęły nad nim patronat. Kolejny etap promocji projektu Andrzeja Łady odbędzie się niebawem w Urzędzie Marszałkowskim.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce