Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzymianie i Barbarzyńcy "najadą" Krzemionki. Warto się wybrać [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Anna Maria Bielecka Foto Elve
Rzymianie i Barbarzyńcy „najadą” w najbliższą sobotę, 11 lipca teren muzeum i rezerwatu Krzemionki w powiecie ostrowieckim. To będzie wyjątkowe i historyczne wydarzenie, zaplanowane z okazji pierwszej rocznicę wpisania Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dokładnie 6 lipca minął rok od wpisania obszaru krzemionkowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Między innymi z tej okazji Muzeum Historyczno- Archeologiczne, zaplanowało na najbliższą sobotę, 11 lipca wyjątkowe wydarzenie .

Przed południem na teren obok osady neolitycznej przybędą przedstawiciele „Legio XIIII Gemina Martia Victrix”, czyli „14. Legionu Bliźniaczego Zwycięskiego”. W rzeczywistości są to członkowie lubelskiego stowarzyszenia „Pro Antica” zajmujący się od roku 2001 odtwarzaniem stroju, uzbrojenia i warunków życia codziennego legionistów rzymskich. Przybędą w sile jednego contubernium, czyli podstawowej jednostki gromadzącej 8 żołnierzy zamieszkujących zazwyczaj jeden namiot lub barak, zależnie od rodzaju obozu, w którym stacjonują.

Mimo, że nie pojawią się w dużej liczbie, warto będzie poświęcić popołudnie, aby spotkać się z tą wyjątkową grupą rekonstrukcyjną. Pretekstem do ich przybycia do Krzemionek jest odwołanie większości imprez o tematyce antycznej w związku z pandemią.
„Rzymanie” postanowili spotkać się w „odtwórczej” atmosferze z innymi pasjonatami starożytności, zwłaszcza z tymi, z którymi już od wielu lat współtworzą projekt „Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”, koordynowany przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego.
Wyzwanie przyjęli „barbarzyńcy” – między innymi „Manufaktura Zielonych” ze Staszowa. Będzie też obecna Fundacja „Terra Operta” z Warszawy w osobie prezesa i jego małżonki.

Rezerwat ponownie odwiedzi Aleksandra Pniewska, która niedawno prowadziła tam warsztaty zielarskie. Spotkanie w zamyśle ma na celu głównie integrację pewnej części środowiska związanego z rekonstrukcją antyku, jednak jego uczestnicy wyrazili wolę, aby było ono też otwarte dla publiczności.

Od godziny 13 do 18 mile widziani są wszyscy, którzy pragnęliby dowiedzieć się czegoś o życiu codziennym na naszych ziemiach 2000 lat temu, czy legioniści rzymscy mogli faktycznie kiedyś odwiedzić Krzemionki i czy na terenie neolitycznych kopalń znaleziono ślady pobytu ludzi z pierwszych wieków naszej ery. Wstęp kosztuje 14 złotych od osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie