Są nowe władze powiatu sandomierskiego

  Są nowe władze powiatu sandomierskiego

  Małgorzata PŁAZA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Są nowe władze powiatu sandomierskiego

  ©Małgorzata Płaza

  Niespodzianek nie było - Stanisław Masternak z Polskiego Stronnictwa Ludowego ponownie został starostą sandomierskim. Funkcję przewodniczącego Rady Powiatu, zgodnie z zapowiedziami, będzie pełnić Tomasz Huk, także z PSL. Wyboru dokonała na swojej pierwszej sesji Rada Powiatu.
  Są nowe władze powiatu sandomierskiego

  ©Małgorzata Płaza

  Wybrany na drugą kadencję

  Kandydaturę Stanisława Masternaka, desygnowanego na stanowisko starosty przez zarząd powiatowy swojej partii, zgłosił podczas sesji Ryszard Ciźla. Radny PSL mówił o doświadczeniu samorządowym Masternaka, przypomniał, że był również posłem dwóch kadencji.
  Szef powiatowych struktur PSL nie miał kontrkandydata. W tajnym głosowaniu poparło go 15 radnych, trzech było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
  Nowo wybrany starosta zaprezentował główne cele, jakie stawia sobie w tej kadencji. Zapowiedział dokończenie zaczętych inwestycji. Najważniejszym nowym zadaniem będzie, oprócz remontów dróg, modernizacja szpitala powiatowego.
  Starosta odniósł się do zarzutów o niedocenianiu stolicy powiatu i preferowaniu gmin wiejskich.
  - Sandomierz jest stolicą powiatu i wszystkim nam zależy na tym, aby błyszczał. Musimy jednocześnie pamiętać o każdej z gmin. Myślę, że nie będzie podziałów, wszyscy jesteśmy przecież mieszkańcami powiatu - mówił Stanisław Masternak.  Będą kierować pracami rady

  Tomasz Huk miał jednego kontrkandydata - Andrzeja Tenderowicza z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zgłoszonego przez Waldemara Goska z Porozumienia Samorządowego Razem. W tajnym głosowaniu Huk otrzymał 13 głosów "za", Tenderowicz - sześć.
  - Zdaję sobie sprawę z tego, że reprezentujecie państwo różne opcje polityczne. Mam jednak prośbę, abyśmy nasze sympatie polityczne i naszą przynależność zostawili na boku, żebyśmy na tej sali, w czasie obrad, byli prawdziwymi samorządowcami - apelował do radnych nowy przewodniczący.
  Funkcje wiceprzewodniczących będą pełnić: Grażyna Szklarska z koalicyjnej Platformy Obywatelskiej, sandomierzanka, pracownica Banku PKO BP oraz Zdzisław Nasternak z PSL, prywatny przedsiębiorca z Koprzywnicy, radny również poprzedniej kadencji.


  Zarząd wybrany

  Rada Powiatu wybrała wczoraj także członków zarządu. Radni zatwierdzili kandydatury zgłoszone przez starostę. Jego zastępcą został Wojciech Dzieciuch z PSL, radny trzech kadencji z gminy Łoniów, dotychczasowy szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu.
  Członkami zarządu są także: Witold Surowiec, również z PSL, naczelnik wydziału oświaty w starostwie powiatowym; Zygmunt Kwasek z PSL (był w zarządzie w ubiegłej kadencji) oraz Witold Stefaniak z koalicyjnego Naszego Regionu, radny Rady Powiatu również dwóch poprzednich kadencji.
  Radni ustalili już wysokość wynagrodzenia starosty. Jak wyjaśnił Tadeusz Huk, taki jest wymóg prawny. Stanisław Masternak będzie zarabiał tyle samo, ile do tej pory, czyli 12.020 złotych brutto.
  W 21 - osobowej Radzie Powiatu PSL ma 11 mandatów. Koalicję ludowcy tworzą wraz z dwoma radnymi z komitetu Nasz Region oraz PO, reprezentowaną przez jedną osobę.
  Poza koalicją są: Prawo i Sprawiedliwość z czterema radnymi oraz SLD, Sandomierskie Porozumienie Prawicy i Porozumienie Samorządowe Razem, które uzyskały po jednym mandacie.  Tomasz Huk ma 60 lat, wykształcenie wyższe. Jest dyrektorem zawichojskiego oddziału Banku Spółdzielczego w Sandomierzu. Mandat radnego uzyskał po raz czwarty, z okręgu Dwikozy - Zawichost, w poprzedniej kadencji był wiceprzewodniczącym. Żonaty, ma córkę.

  Stanisław Masternak ma 64 lata, wykształcenie średnie rolnicze. W latach 1993 - 2001 był posłem na Sejm, a w latach 2002 - 2005 członkiem Zarządu Powiatu. W 2006 roku został starostą sandomierskim. W tych wyborach uzyskał mandat radnego sejmiku wojewódzkiego, z którego w związku z objęciem stanowiska starosty, będzie musiał zrezygnować. Mieszka w Skrzypaczowicach w gminie Łoniów. Żonaty, ma dzieci i wnuki.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]