Są zarzuty dla wójta gminy Tarłów!

  Są zarzuty dla wójta gminy Tarłów!

  Elżbieta Zemsta

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Są zarzuty dla wójta gminy Tarłów!
  Przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przy wyborach samorządowych sprzed trzech lat – to, między innymi, zarzuca kielecka prokuratura wójtowi gminy Tarłów w powiecie opatowskim. Do opatowskiego sądu właśnie wpłynął akt oskarżenie w tej sprawi.Na ławie oskarżonych także sekretarz i siedem innych osób.
  Są zarzuty dla wójta gminy Tarłów!
  ZOBACZ TAKŻE:
  INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju


  (Źródło: vivi24)


  Przypomnijmy. Sprawa ma związek w wyborami samorządowymi w 2014 roku, w których walkę o fotel wójta stoczyli Lech Wąsik oraz Leszek W.
  (ówczesny wójt). W pierwszej turze W. otrzymał 1029 głosów, a Wąsik 1136, ale w wyborach o fotel wójta walczyło wielu kandydatów ostatecznie rozstrzygająca miała być druga tura. W drugiej turze wygrał Leszek W., z tym, że różnica wynosiła raptem sześć głosów. Zwolennicy przegranego odkryli, że w gminie nagle przybyło wyborców, a że w okolicy wszyscy dobrze się znają, wiadomo było, że osoby które według spisu wyborców miały mieszkać w gminie, w rzeczywistości nie mieszkały. Sprawę zgłoszono do prokuratury, która oskarżyła dziewiętnaście osób, w tym proboszcza parafii w Czekarzewicach, jego rodziców, żonę i synową wójta gminy Tarłów, pracowników Urzędu Gminy w Tarłowie: kierowcę oraz specjalistę do spraw ewidencji ludności, jednego z sołtysów wraz z żoną.

  Pod koniec września ubiegłego roku był już gotowy akt oskarżenia, który liczył 76 stron. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Opatowie. Jedenaście osób poddało się karze dobrowolnie. W sprawie prokuratura wskazała do przesłuchania 59 świadków. W postępowaniu przygotowawczym, zakończonym aktem oskarżenia względem 19 osób, prokuratura pominęła rozpoznanie sprawy pod kątem Leszka Walczyka, czyli wójta, który jako organ władzy wykonawczej odpowiadał za przygotowanie i przeprowadzenie wyborów. W tym zakresie zabrakło końcowej decyzji procesowej. Po wygranych wyborach parlamentarnych przez Prawo i Sprawiedliwość, sprawę nadzorem objął minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Na polecenie ministra, do akcji wkroczyła prokuratura w Kielcach, która od nowa przesłuchiwała świadków. W marcu tego roku prokuratura w Kielcach postawiła zarzuty wójtowi Leszkowi Walczykowi, sekretarzowi Urzędu Gminy oraz pracownikowi jednego z wydziałów Urzędu. Zarzuty usłyszały też trzy osoby spoza urzędu. Akt oskarżenia w tej ostatniej sprawie właśnie trafił do Sądu Rejonowego w Opatowie.

  Oprócz Leszka W. – wójta gminy oraz sekretarza gminy na ławie oskarżonych zasiądzie siedem innych osób. Według ustaleń Prokuratury Rejonowej Kielce Wschód która badała sprawę, wójt, sekretarz i jeden z pracowników gminy mieli przekroczyć uprawnienia i nie dopełnić swych obowiązków przy sporządzaniu aktów pełnomocnictwa wyborczego, poświadczyć nieprawdę w tych dokumentach i na ich podstawie wyłudzić poświadczenie nieprawdy w innych dokumentach. Pięciu kolejnym osobom prokuratura zarzuca to, że używając podstępu sporządzili nieprawidłowe dokumenty dopuszczające ich do głosowania jako pełnomocników ustalonych wyborców. Jedna osoba miała też podszyć się pod funkcjonariusz publicznego. - Z tej grupy dwoje oskarżonych złożyło wnioski o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie im kary bez przeprowadzania rozprawy, a są to w przypadku jednej osoby kara trzech miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący jedne rok, a w przypadku drugiej cztery miesięcy ograniczenia wolności – wylicza Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Jak dodaje za zarzucane oskarżonym czyny grożą kary do 5 lat pozbawienia wolności.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (64)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (64) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]