Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sacroexpo 2016. Sprawdziliśmy, kto kreuje kościelną modę i co jest na topie

marzena
– Szaty liturgiczne na Światowe Dni Młodzieży na razie są tajemnicą,  ale  podobnie jak te są bardzo skromne - mówi Anieszka Pietrak.
– Szaty liturgiczne na Światowe Dni Młodzieży na razie są tajemnicą, ale podobnie jak te są bardzo skromne - mówi Anieszka Pietrak.
Zdecydowany odwrót od złoceń, przepychu i dekoracji w modzie dla duchownych na rzecz klasycznych, skromnych strojów. Taki trend można zaobserwować w strojach dla księży i dekoracjach na tegorocznej wystawie Sacroexpo w Kielcach, która potrwa do środy, 22 czerwca.

W takim stylu utrzymana też będzie oprawa rozpoczynających się wkrótce Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, bo modę kościelną dyktuje teraz... papież Franciszek.

Ponad 200 wystawców z kilkunastu krajów świata przyjechało do Kielc na międzynarodowe targi branży kościelnej, jedyną tej rangi wystawę na świecie. W poniedziałek otworzył ją prymas Polski Wojciech Polak, który pierwszy raz gościł na tych targach.

 

 

Hale Targów Kielce, w których odbywa się wystawa rozbrzmiewają sakralną muzyką organową i donośnym biciem dzwonów, w tym największego jak do tej pory na wystawie, dzwonu Sanctus Matheus, jednego z największych dzwonów odlanych w XXI wieku w Polsce. Ten wyjątkowy eksponat przywiozła do Kielc firma Rduch Bells & Clocks z Czernicy. Waży on 4 tony i ma 184 centymetry średnicy. Dzwon odlano w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyśu. W 2017 roku pojedzie on do Brazylii. 

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i styl papieża Franciszka kreują trendy w modzie sakralnej dla księży i zakonników. – Ornaty, w których wystąpią na zbliżającej się uroczystości duchowni trzymamy na razie w tajemnicy. Nie możemy ich zaprezentować, ale zdradzę, że są utrzymane w bardzo skromnym stylu, bez dominującego do niedawna przepychu w zdobieniach. Uszyte są też z naturalnych tkanin – mówi Agnieszka Pietrak, dyrektor produkcji w firmie Hafftina Atelier, któr ma 25-letnią tradycję w szyciu strojów dla duchowieństwa.

Firma Wigeto prezentuje w Kielcach oryginalnie zaprojektowane krzyże zdobione bursztynem.  - Można powiedzieć, że to bardzo polski krzyż. Inkrustowany jest bowiem drobinami bursztynu, wydobytego z Bałtyku. Bardzo podoba się na targach, bo jest skromny  - mówi Witold Gęgotek, właściciel firmy.

Firma Braci Dąbrowskich dba o zaopatrzenie w kościelne kadzidła. - W tym roku przebojem wśród przeróżnych zapachów jest róża. Kadzidło pachnące królową kwiatów tworzy  bardzo przyjemną atmosferę - mówi Andrzej Dąbrowski, ojciec właścicieli. 

Na targach nie brak także mebli do kościołów, w tym ogrzewanych ławek, klęczników oraz wyposażenia dla parafii czy instytucji kościelnych, jak supernowoczesna kuchnia, elegancka porcelana, sprzęt audiowizualny czy urządzenia do sprzątania. Targi czynne są do środy w godzinach 9-17, wstęp na nie jest wolny.

Zapytaliśmy producentów odzieży dla duchownych - co wpływa na modę sakralną  i  jakie stroje są teraz wśród księży  i zakonników na topie?

 

Agnieszka Pietrak, dyrektor produkcji w Haftina Atelier: – Moda, także kościelna zmienia się, bo najczęściej jest tak, że za nowymi kierunkami także w tej dziedzinie stoją ludziei i ich filozofia. Obecnie widać, że w miejsce grubych, miękkich żakardów, hfatów i złoceń, brokatów czy nawet drogocennych kamieni i błyszczących kryształówmamy teraz  w  modzie dla księży naturalne tkaniny, jak cieniutkie wełny czy jedwabie, bez  bogatej ornamentyki.  Na ornatach widać wyraźny wpływ stylu papieża Franciszka, który słynie ze skromności i  umiłowania prostoty w stylu bycia. Można powiedzieć, że to teraz on  jest dyktatorem mody sakralnej. Oczywiście wielu księży  nadal ciągnie do  błyszczących tkanin, ale to już kwestia gustu. Na modę wpływ ma także klimat i przede wszystkim... zamożność parafii.  
 

Ewa Paprocka z firmy Futrzarstwo i Skóry Kurów: – Stroje dla księży to nie tylko alby, ornaty, stuły, które oglądają wierni  w kościele,  to także  ocieplacze ukryte pod spodem,  ciepłe wierzchnie  okrycia, czapki,  w których muszą odprawiać nabożeństwa w zimnych świątyniach bądź na dworze. Dlatego widać duże zainteresowanie ciepłym ubiorem wśród księży, a my, jako producenci  odzieży skórzanej, wychodzimy temu naprzeciw. Produkujemy dla duchownych czapki, birety, kamizelki,  kożuchy na chłodne miesiące, ze skóry, bo jesteśmy firmą o takim właśnie profilu. Moda dla księży to nie jest czyjś wymysł, lecz głęboko zakorzeniona tradycja połączona z warunkami, w jakich muszą oni pracować. Także siostry zakonne na pierwszym miejscu stawiają stronę praktyczną stroju, bardzo zresztą skromnego . a ą
 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sacroexpo 2016. Sprawdziliśmy, kto kreuje kościelną modę i co jest na topie - Echo Dnia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie