Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd nad arianami

/pac/

Jeśli chcesz zobaczyć, w jaki sposób katolicy pozbyli się niegdyś arian, zwanych braćmi polskimi, musisz obejrzeć film "Sąd nad braćmi polskimi", który będzie prezentowany w sobotę w ramach II Święta Drewnianego Miecza w Rakowie.

Impreza rozpoczyna się o godzinie 11 w budynku Szkoły Podstawowej w Rakowie krótkim referatem księdza profesora Józefa Krasińskiego, który przedstawi wykład o genezie polskiego arianizmu i roli Rakowa jako ośrodka braci polskich. Po prelekcji Ireneusz Trybulec, artysta muzyk, kierownik Zespołu Muzyki Dawnej "Camerata Cracovia" z Krakowa, opowie o muzykaliach rakowskich, a jego opowieść uświetni koncert młodzieży rakowskiej, która pod kierunkiem Marty i Ireneusza Trybulców oraz Adama Barabasza zaśpiewa staropolskie psalmy ze śpiewnika rakowskiego z 1625 roku.

Prawdziwa gratka czeka na tych, którzy zdecydują się obejrzeć film w reżyserii Stanisława Janickiego, zatytułowany "Sąd nad braćmi polskimi". To opowieść o tym, jak z pozoru błahego wydarzenia doszło do wygnania braci polskich z Rakowa i z Polski, a co za tym idzie likwidacji najbardziej postępowego odłamu religijnego w ówczesnej Europie. Powodem był wybryk kilkunastu nieletnich uczniów Akademii Rakowskiej, którzy wraz z dwoma nauczycielami wybrali się na peryferie Rakowa, gdzie stał drewniany krucyfiks wzniesiony przez kłótliwego sąsiada Sienieńskiego. Uczniowie urządzili sobie "konkursowe strzelanie" kamieniami do krzyża. Chłopcy, działający zapewne pod wpływem wpajanych im zasad wiary, która potępiała kult wyobrażeń boskich, zostali ukarani przez własnych zwierzchników i rodziców, ale to było mało szerzącej się wówczas kontrreformacji. Biskup krakowski wszczął prywatne śledztwo. Gimnazjum rozwiązano, nauczyciele skazani zostali na banicję pod karą gardła, a słynną na całą Polskę drukarnię zniszczono. A Sienieńskiemu, który arian do Rakowa sprowadził grożono ścięciem głowy.

Dla wszystkich chętnych, którzy w sobotę wstąpią na sesję przygotowano szwedzki stół, będzie można również obejrzeć wystawę fotogramów "Zabytki ariańskie Kielecczyzny", która należy do zbiorów jędrzejowskiego Muzeum im. Przypkowskich. W pogotowiu będą czekać również młodzi przewodnicy, którzy pokażą ariańskie zabytki Rakowa. Tegoroczna sesja jest częścią realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rakowskiej i Koło Młodych Przewodników programu "Pieśń o ariańskim Rakowie". Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie