Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sadownicy mają swój obraz [ZDJĘCIA]

GOP
Po wykonaniu prac teren wokół kościoła w Obrazowie mocno się zmienił.
Po wykonaniu prac teren wokół kościoła w Obrazowie mocno się zmienił. Małgorzata Płaza
Odnowiony obraz przedstawiający Świętą Rodzinę powrócił do kościoła w Obrazowie. - Jabłko trzymane na obrazie przez Chrystusa nawiązuje do symbolu władzy królewskiej, bardziej jednak jest podobne do jabłek, które stanowią główne źródło waszego utrzymania. To bardzo wymowne – mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz do sadowników.

Uroczystość poświęcenia malowidła była połączona z symbolicznym zakończeniem prac budowlanych wykonanych w świątyni.
Obraz został odnaleziony kilka lat temu podczas prac renowacyjnych w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Znajdował się na zasuwie ołtarza poświęconego Matce Bożej Pocieszenia.

Na czas robót został umieszczony w zakrystii. Wtedy na malowidło zwrócił uwagę biskup Krzysztof Nitkiewicz, który zasugerował, aby zostało odnowione i wyeksponowane w świątyni.

W sobotę podczas mszy świętej dzieło zostało poświęcone. Biskup Nitkiewicz odprawił mszę wraz z księżmi z parafii, w których wierni zajmują się sadownictwem.
- W waszej pracy, wysiłkach i trudach potrzebne jest Boże błogosławieństwo. Jeśli Pan Bóg nie pobłogosławi, to można pracować od świtu do nocy, używając najlepszych urządzeń i nawozów, a i tak nie będzie efektów, człowiek będzie cierpiał biedę. Dlatego zależało mi na tym, aby przy tym pięknym obrazie każdy mógł szukać natchnienia, powierzać się Panu Bogu przez pośrednictwo Maryi – powiedział biskup.

Proboszcz Stanisław Nowakowski podkreślił, że parafia leży w centrum regionu sadowniczego. W obrazowskim kościele przy wizerunku Świętej Rodziny z jabłkiem będą mogli modlić się również wierni z innych ogrodniczych parafii.
Na zakończenie hierarcha poświęcił odnowiony obraz, a także kosze z jabłkami, które później zostały rozdane przybyłym na wspólną modlitwę. Biskup podkreślił, że owoc ten symbolizuje władzę, którą każdy z nas posiada, ale jest jednocześnie symbolem jedności.

Odrestaurowany obraz przedstawia Świętą Rodzinę: Maryję, św. Józefa i Dziecię Jezus. Jezus trzyma w lewej dłoni jabłko podane przez św. Józefa. Dzieło pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku. Zdaniem konserwatorów wykonane było w jednej ze szkół włoskich. Jego autor jest anonimowy.
Po mszy podsumowano prace zrealizowane w ostatnich miesiącach w obrazowskiej świątyni. Ich zakres był szeroki.
- Wykonany został remont więźby dachowej i całej elewacji zewnętrznej. Odnowiono dzwonnicę, która będzie teraz służyć jako kaplica pogrzebowa. Oprócz tego cały teren wokół kościoła został odwodniony, 950 metrów kwadratowych powierzchni wyłożone zostało kostką granitową. Zrobiono podjazd dla osób niepełnosprawnych – wyliczał Marcin Piwnik z rady parafialnej, jednocześnie członek Zarządu Powiatu.

Ponadto na placu kościelnym zainstalowane zostało nowe oświetlenie. Zamontowany zostanie również monitoring.
Prace kosztowały 666 tysięcy złotych. Dofinansowanie w wysokości 80 procent wartości inwestycji uzyskano z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu operacyjnego. Resztę kosztów pokryli parafianie.
Planowane jest jeszcze wydanie książki o kościele i jego historii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie