Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sadownicy z powiatu sandomierskiego narzekają na suszę i powoli zaczynają liczyć straty w zbiorach

Klaudia Tajs
W powiecie sandomierskim, sadowniczym liderem jest gmina Obrazów, gdzie o tak potrzebny deszcz apelują już proboszczowie w parafiach.
W powiecie sandomierskim, sadowniczym liderem jest gmina Obrazów, gdzie o tak potrzebny deszcz apelują już proboszczowie w parafiach. Klaudia Taks
Susza coraz bardziej doskwiera sandomierskim sadownikom. W najtrudniejszej sytuacji są właściciele drzew czereśni i oraz młodych drzewek jabłoni. Jeśli deszcz nie spadnie w ciągu najbliższych dni, drzewa będą zrzucać zawiązki owoców. Jedynym ratunkiem dla sadowników jest podlewanie.

Piotr Lipiński, dyrektor sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego tłumaczy, że obecną sytuację hydrologiczną w sadach ocenia się jako stan bez wody. Nie oznacza to, że w niektórych rejonach powiatu sandomierskiego nie można mówić o suszy. - Są miejsca, gdzie deszcz nie padał od pięciu tygodni - przypomina dyrektor Piotr Lipiński. - Tam gdzie popadało, to opady były bardzo słabe, zaledwie dwa, trzy milimetry. To kropla w morzu potrzeb.

Konieczne jest podlewanie
W najgorszej sytuacji wobec długotrwałego brak opadów są właściciele sadów czereśniowych. Powody do narzekań mają także ci sadownicy, którzy w tym roku posadzili jabłonie, lub są właścicielami sadów od dwóch lat. - System korzeniowy drzewek jest bardzo słaby - dodaje dyrektor. - Dlatego ratunkiem dla sadowników jest podlewanie. Niestety, nie w każdym rejonie są cieki wodne, żeby można podlewać drzewka. Na wiśniach jest dużo zawiązek, dlatego wiśni w tym sezonie brakować nie powinno.

Sadownicy z powiatu sandomierskiego narzekają na suszę  i powoli zaczynają liczyć straty w zbiorach

Modlitwa z kościelnej ambony
W powiecie sandomierskim, sadowniczym liderem jest gmina Obrazów. O tak potrzebny deszcz apelują już proboszczowie w parafiach. Gospodarz gminy Krzysztof Tworek alarmuje, że młode drzewka zamierają. - Trzeba je systematycznie podlewać, bo ziemia jest sucha jak pieprz - mówi wójt Tworek. - Część rolników, którzy posadzili drzewka wcześniej , w tej chwili podlewają je, bo zaczynają zamierać. Na szczęście w ciągu ostatnich kilku lat, jako samorząd odmuliliśmy przynajmniej dziesięć zbiorników. Dzęki temu mieszkańcy mogą podlewać. Co prawda ostatnio w naszej gminie przez kilka minut padał deszcz, który tylko przykrył kurz.
Zagrożenie jest takie, że niektóre odmiany jabłek bardzo słabo się zawiązały.

Wójt Tworek mówi, że sadownicy czekają na to, co stanie się w czerwcu? - W czerwcu zawsze jest opad - dodaje wójt. - Jeśli drzewo bardzo mocno zawiązało, to teraz może tego nie wytrzymać.

Pocieszające w tym wszystkim jest to, jak mówi wójt Obrazowa, że w tym roku, w okresie kwitnienia drzew owocowych, nie było przymrozków, z którymi sadownicy zmagali się w ubiegłym roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Imprezy folklorystyczne i kulinarne w Świętokrzyskiem. Gdzie promować i sprzedawać wiejskie produkty


Strefa Agro. Sołtysi mówią "nie" nowym obowiązkom [PROGRAM]

Wiceminister na Agrotechu: - E-wniosek ostatniego dnia to ryzyko [wywiad]

Agrotech 2018. TOP najdroższych ciągników targów [ZDJĘCIA]

Agrotech 2018. Kosmiczna technologia w traktorach [REPORTAŻ]

Maszyny i gospodarstwa zarządzane... komputerem. Zobacz najnowsze rozwiązania

Agrotech 2018. Nowatorskie rozwiązania w nawożeniu i środkach ochrony roślin


ZOBACZ TAKŻE:

Info z Polski - Pijak potrącił chłopców na pasach i uciekł. Samobójcze drony na wyposażeniu polskiej armii

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie