Sale dla studentów medycyny w Kielcach otwarte! Zobacz...

  Sale dla studentów medycyny w Kielcach otwarte! Zobacz nowoczesne wnętrza (zdjęcia)

  Piotr BURDA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Studenci medycyny będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu, wspieranego nowymi technologiami.

  Studenci medycyny będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu, wspieranego nowymi technologiami. ©Aleksander Piekarski

  Miejsce już gotowe, pozostała tylko rekrutacja. Oddano do użytku budynek, który będzie służył studentom medycyny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
  Studenci medycyny będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu, wspieranego nowymi technologiami.

  Studenci medycyny będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu, wspieranego nowymi technologiami. ©Aleksander Piekarski


  Nowy budynek przy ulicy Radiowej będzie służył nie tylko przyszłym lekarzom, ale i obecnym studentom pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego czy fizjoterapii. Są to kierunki na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który wkrótce zostanie przemianowany na Wydział Medyczny.

  Od października 2015 roku rozpoczną na nim zajęcia studenci kierunku lekarskiego. Będzie to pierwsza grupa studentów medycyny w naszym województwie.
  - Bez tego budynku nie byłoby mowy o powstaniu kierunku lekarskiego. Znajdują się w nim laboratoria niezbędne do kształcenia przyszłych lekarzy - mówi profesor Stanisław Głuszek, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Część laboratoriów jest już wyposażona. W Zakładzie Anatomii Prawidłowej studenci będą między innymi uczyć się na ludzkich zwłokach.

  - Naszą dumą jest Laboratorium Badań Genetycznych. Te badania są podstawą nauk medycznych - podkreśla profesor Stanisław Głuszek. Nowy budynek ma powierzchnię 6 tysięcy metrów kwadratowych, a wykonała go firma Anna. Dziękował za to profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. - 30 marca 2013 roku wbiliśmy łopatę na boisku, które stało w tym miejscu, dziś można już z niego korzystać - mówi profesor Jacek Semaniak.

  Podczas uroczystego otwarcia budynku przedstawił stan przygotowania poszczególnych klinik. W tej chwili Wydział Nauk o Zdrowiu ma 27 samodzielnych pracowników, w tym 12 profesorów tytularnych i 15 doktorów habilitowanych. - Osobiście dokonywałem obliczeń, czy starczy nam odpowiedniej kadry. Nie ustępujemy takim miastom jak Warszawa, Łódź, Kraków, czy Poznań - mówi profesor Stanisław Głuszek.

  Otwarcie nowego budynku odbyło się przy udziale najwyższych władz miasta i regionu. Zamierzała w nim uczestniczyć premier Ewa Kopacz, ale nie pozwoliły jej na to inne obowiązki. Wszyscy zgodnie uznali, że powstanie medycyny na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii województwa świętokrzyskiego. W największym stopniu jest to zasługą profesora Stanisława Głuszka. To właśnie jemu najczęściej dziękowano podczas przemówień.

  Budynek jest już gotowy, teraz należy go wyposażyć w potrzebny sprzęt. Wiosną przyszłego roku zostanie ogłoszona rekrutacja na rok akademicki 2015/16 i pojawi się w niej kierunek lekarski. Uniwersytet Jana Kochanowskiego zamierza przyjąć na pierwszy rok 75 osób na studia stacjonarne i 50 osób na studia komercyjne (płatne). Na taką liczbę studentów musi się jeszcze zgodzić ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Można się "w ciemno" spodziewać, że o jedno miejsce na medycynę w Kielcach będzie się starać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt osób. Nowy kierunek lekarski ruszy też na rzeszowskim uniwersytecie. O zgodę na jego utworzenie chce wnioskować Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (24) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki

  Wideo