Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Salon Mistrza Mowy Polskiej. Jerzy Trela i Katarzyna Stoparczyk spotkali się z publicznością w Kieleckim Centrum Kultury

Lidia Cichocka
archiwum
Na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbył się pierwszy z zaplanowanych Salonów Mistrza Mowy Polskiej. Z publicznością spotkali się laureaci Programu z lat ubiegłych; dziennikarka radiowa i telewizyjna Katarzyna Stoparczyk i wybitny aktor, Jerzy Trela. Spotkanie poprowadził członek Kapituły Programu i juror, prof. Bolesław Faron. Jerzy Trela opowiadał zebranej licznie mimo pandemii publiczności, o swojej drodze do aktorstwa, o egzaminie na krakowską uczelnię teatralną i o związkach z teatrami.

- Jestem bardzo uczuciowo związany z teatrem Stu, gdzie właśnie od ubiegłego roku odwoływane są co rusz spektakle. Boże, jak mi tego żal tych przedstawień - wzdychał Mistrz wspominając współpracę z Krzysztofem Jasińskim, przyznając jednocześnie, że najważniejsze przedstawienia jego życia odbywały się jednak w Teatrze Starym

- To do Starego zawsze wracam z wielkim, wielkim wzruszeniem. Tam zostawiłem swoje serce - podkreślał.

Jerzy Trela opowiedział publiczności zabawną historię o tym, w jakich okolicznościach zaproponowano mu rolę Konrada, w Dziadach Adama Mickiewicza. Otóż aktor podpisał właśnie kontrakt, w którym zobowiązał się do grania roli rozbójnika Bacusia w Janosiku. Zdjęcia trwały w najlepsze, rola dla Bacusia była rozbudowana, a tu nagle Konrad Swinarski dzwoni z propozycją zagrania Konrada.

– Wybór był oczywisty, ale z umowy trzeba się wywiązywać. Ostatecznie Bacuś, po sprzeczce z kompanem i otrzymaniu głębokiej rany stoczył się z gór w przepaść, a ja mogłem pojechać do Krakowa- podsumował uśmiechnięty Jerzy Trela.

Na koniec spotkania Mistrz wyrecytował swój ulubiony wiersz „Sokrates tańczący” Juliana Tuwima. To było przeżycie, na które publiczność kielecka czekała najbardziej.

Bardzo miło została przyjęta również Katarzyna Stoparczyk, znana głównie z rozmów z dziećmi, czyli z audycji „Dzieci wiedzą lepiej”. Dziennikarka, z wykształcenia muzyczka, która skończyła gitarę klasyczną i dyrygenturę, po 15 latach grania na gitarze rozpoczęła przygodę z radiem.

- Moja dusza jest przy ludziach, których nagrywam, z którymi pracuję. Kiedy jestem z nimi czuję, że żyję. Mogę chłonąć, myśleć, bogacić się. Najpiękniejsza muzyka to ta, którą słyszy się w drugim człowieku - powiedziała dwukrotna laureatka Mistrza Mowy Polskiej, Katarzyna Stoparczyk.

Kolejny salon zaplanowany jest na 15 kwietnia. Gośćmi będą Jacek Cygan, Mistrz Mowy Polskiej z 2019 roku, autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta i Edward Marszałek Mistrz Mowy z 2014 roku, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Spotkanie poprowadzi prof. Halina Zgółkowa.

Wcześniej, 15 kwietnia o godzinie12, Rada Programu Mistrz Mowy Polskiej przesłucha ponownie 5 wybranych przez świętokrzyskie jury kandydatów i wybierze osobę, lub osoby, które niejako dopisane zostaną do listy ogólnopolskiej i ubiegać się będą o tytuł Mistrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie