Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy i mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego uczcili rocznicę wybuchu II wojny światowej. Była modlitwa i złożenie kwiatów

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 16 lat
W Ostrowcu Świętokrzyskim uczczono 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W piątek, 1 września przedstawiciele samorządów złożyli kwiaty przy pomniku na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej.

W Ostrowcu uczcili bohaterów II wojny światowej

Co roku na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej ostrowczanie oddają hołd bohaterom II wojny światowej. Na cmentarzu parafialnym stoi pomnik poświęcony mieszkańcom miasta, uczestnikom i ofiarom II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęła modlitwa za ofiary napaści hitlerowskiej, którą odprawił dziekan dekanatu ostrowieckiego, ksiądz Jan Sarwa.

Po krótkiej modlitwie przedstawiciele samorządu miejskiego na czele z wiceprezydentem Krzysztofem Kowalskim i powiatowego na czele ze starostą Marzeną Dębniak złożyli kwiaty przed pomnikiem.

Wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Krzysztof Kowalski mówił, że to ważne, by pamiętać o wydarzeniach sprzed lat w obliczu trwającego konfliktu za naszą granicą.

- Co roku oddajemy hołd naszym żołnierzom, mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy zginęli w czasie działań II wojny światowej. Jest to tym bardziej ważne, bo my dziś czcimy pamięć poległych, a nad naszymi głowami słychać dźwięki nowych, młodych żołnierzy, naszych pilotów, uczących się sztuki walki, po to żeby chronić nasze bezpieczeństwo, tak by te wydarzenia sprzed lat nie powtórzyły się nigdy więcej

– dodał wiceprezydent.

Józef Grabowski z Nowej Lewicy podkreślił, że dramat II wojny światowej jest bliski ostrowieckim rodzinom.
- Tu z Ostrowca zginęło bardzo dużo Polaków. Ogrom zniszczeń i odczłowieczenia w okresie II wojny światowej był olbrzymi. Myślę, że historia jakby się powtarza, bo tuż za naszą granicą też giną ludzie w imię, nie do końca zrozumiałych racji, bo przecież Ukraińcy Rosjanom nie zagrażali i nie wiadomo skąd, nie wiadomo kiedy nawała wojenna przetacza się za naszymi granicami. Musimy pamiętać, że wolność nie dana jest raz na zawsze, o nią trzeba dbać i pielęgnować. To bardzo ważna rocznica, bo to od tego dnia zaczynały się ogromne tragedie ludzkie. To powinna być dla nas przestroga – mówił Józef Grabowski.

1 września to data szczególna, która upamiętnia jeden z najkrwawszych konfliktów w historii Polski i świata. Tragedia nie ominęła także naszego miasta. W Ostrowcu Świętokrzyskim, w okresie wojennym -  1939 – 1945 Niemcy utworzyli obozy pracy dla jeńców oraz getto żydowskie, w którym zginęło 11 tysięcy Żydów, a ostrowczanie stali się ofiarą licznych egzekucji.
Mieszkańcy Ostrowca pamiętają także jeszcze jedną datę związaną z wrześniem.
30 września 1942 roku Niemcy zamordowali 30 mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto