Sandomierska „dwójka” jako jedyna szkoła w mieście laureatem Certyfikatu Bezpieczeństwa

Klaudia Tajs
Udostępnij:
Szkoła Podstawowa nr 2 imienia Króla Kazimierza Wielkiego w Sandomierzu otrzymała Certyfikat Bezpieczeństwa. Wyróżnienie przyznano w ramach programu profilaktyczno - edukacyjnego "Raz, dwa, trzy - bądź bezpieczny i TY".

Certyfikat „dwójka” otrzymała już po raz trzeci. Z okazji wręczenia nauczyciele oraz uczniowie przygotowali okolicznościowe przedstawienie, podczas którego mali aktorzy z klasy I-III zaprezentowali zasady bezpiecznej drogi do szkoły. Na scenie pojawili się również uczniowie z grupy teatralnej „Przystanek Dwójka”, którzy dwukrotnie byli laureatami I miejsca w konkursie „Wojewódzki przegląd małych form teatralnych”. Podczas szkolnej uroczystości odegrali spektakl o tematyce związanej z przemocą rówieśniczą.

Sandomierska „dwójka” to jedyna szkoła w mieście mogąca pochwalić się certyfikatem. Jak przyznała dyrektor placówki Elżbieta Sobolewska, dla szkoły oznacza to prestiż oraz nowe zobowiązania. Dlatego w szkole podejmowanych jest wiele działań, które pozwalają nauczyć dzieci bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach. To między innymi przechodzenie przez ulice czy też inne zachowania w ruchu drogowym. Ponadto uczniowie mogą zdawać egzamin na kartę rowerową w szkole i uczestniczyć w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy. Szkoła współpracuje z Grupą Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jak przypomina starszy sierżant Paulina Mróz, oficer prasowy sandomierskiej Policji certyfikaty przyznawane są na pięć lat przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Wojewodę Świętokrzyskiego. - Program realizowany jest w klasach I – III szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego, w ramach tygodniowego rozkładu zajęć kształcenia zintegrowanego przy współpracy wychowawców, rodziców i funkcjonariuszy policji – przypomniała rzecznik. - Jednym z ważnych elementów tego programu jest zwrócenie uwagi uczniów na czas wolny spędzany poza domem lub szkołą, uwrażliwienie ich na możliwość pojawienia się zagrożeń wynikających z nieodpowiedniego wyboru miejsca do zabawy: w lesie, nad wodą, podwórku czy boisku szkolnym. Zawiera również treści związane z bezpieczeństwem w szkole oraz w ruchu drogowym.

Komisja wizytująca placówki oświatowe złożona z przedstawicieli Wojewody Świętokrzyskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach ocenia je przy wykorzystaniu Kwestionariusza Oceny Komisji sprawdzającej poziom bezpieczeństwa w szkołach województwa świętokrzyskiego. Przy staraniu się o uzyskanie Certyfikatów Bezpieczeństwa szczególnie zwracano uwagę na bezpieczeństwo uczniów współpracę pomiędzy szkołą - rodzicami i Policją, a także zaangażowanie w realizację programu ,, Raz, dwa, trzy-bądź bezpieczny i TY” oraz innych programów profilaktycznych.

Certyfikaty to monitoringi, miasteczka ruchu drogowego, to noszone przez dzieci odblaski, to wysoka zdawalność na kartę rowerową, to bezpieczeństwo uczniów w szkole Certyfikaty to własne, nowatorskie pomysły jak zmniejszyć zagrożenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie