Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sandomierska tężnia solankowa i siłownia w parku przy ulicy Baczyńskiego już służą mieszkańcom [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Tężnia będzie  działa od godziny 11 i 13 oraz od godziny 14 do 21.
Tężnia będzie działa od godziny 11 i 13 oraz od godziny 14 do 21. Klaudia Tajs
Tężnia solankowa i napowietrzna siłownia znajdujące się w obrębie parku osiedlowego na ulicy Baczyńskiego w Sandomierzu już służą mieszkańcom. Wcześniej, bo w połowie maja mieszkańcy mogli już usiąść w cieniu dorodnych drzew, w otoczeniu kolorowych kwiatów i pachnących ziół.

Otwarcie tężni i napowietrznej siłowni przełożono na późniejszy termin ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem. Od piątku, 19 czerwca już cały park jest do dyspozycji mieszkańców.

Sandomierska tężnia ma ponad cztery metry wysokości. To konstrukcja z drewna i gałęzi tarniny, na które spływa pompowana ku górze solanka zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu. Wdychanie ich pomaga w leczeniu między innymi alergii, chorób tarczycy, układu oddechowego, a także wspomagania budowy odporności organizmu. Przy tężni stoi sześc ławeczek. To jedyna tężnia solankowa w tej części województwa.

Tężnia będzie administrowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu. - Nasza solanka to naturalna woda z uzdrowiska z Zabłocia - tłumaczy Paweł Wierzbicki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu. - Zakupiliśmy solankę na cały sezon. Zawiera ona związki mineralne przeznaczone dla schorzeń oddechowych. Działa też relaksacyjnie, bo sam pobyt tutaj, przy tej tężni, korzystanie z tych zabiegów ma pomóc w odzyskaniu dobrego samopoczucia i sił witalnych.

Solankowa tężnia ma także kusić turystów, którzy po zwiedzeniu Starego Miasta, przejadą Wisłę, by w osiedlowym parku poszukać wytchnienia i spokoju. Poza tym tężnia to także jeden ze sposobów na przedłużenie sezonu turystycznego w Sandomierzu.

W gronie otwierających tężnię i napowietrzną siłownię był burmistrz Sandomierza Marcin Marzec i Andrzej Bolewski, miejski radny i prezes Spółdzielni Budownictwa „Sandomierz”, który przypomniał, że park osiedlowy to projekt nastawiony od początku do końca na zdrowie. - Każda z tych stref i przestrzeni coś oferuje dla naszego zdrowia - powiedział prezes Bolewski. - Park został podzielony na kilka strefy. To strefa ze ścieżką sensoryczną. Jest strefa ziołowo - zapachowa, strefa wizualna, gdzie cieszymy się klombami, kwiatami i cieniem. Jest także strefa typowo zdrowotna z tężnią i napowietrzną siłownią.

Park osiedlowy przy ulicy Baczyńskiego, przy hucie szkła, w prawobrzeżnej części Sandomierza zajmuje około pół hektara. Budowa parku kosztowała 1 milion 400 tysięcy złotych. Ponad 60 procent tej kwoty to dofinansowanie z programu rewitalizacji miasta.

Park osiedlowy przy ulicy Baczyńskiego jest otwarty od godziny 8 do 21. Tężnia będzie działa od godziny 11 i 13 oraz od godziny 14 do 21.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto