Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierskie Amazonki zachęcają do samobadania piersi. Zobacz akcję w Katolickim Liceum Ogólnokształcącego (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
Sandomierskie amazonki ruszyły z akcją edukacyjną w kierunku raka piersi, którą kierują do młodzieży. Za nimi już pierwsze spotkanie z uczennicami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego imienia  świętej  Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Na pierwszy tle od lewej: Grażyna Rękas prezes Sandomierskiego Klubu „Amazonek”, Jolana Drypa, sekretarz Sandomierskiego Klubu „Amazonek” i  Danuta Myszona.
Sandomierskie amazonki ruszyły z akcją edukacyjną w kierunku raka piersi, którą kierują do młodzieży. Za nimi już pierwsze spotkanie z uczennicami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego imienia świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Na pierwszy tle od lewej: Grażyna Rękas prezes Sandomierskiego Klubu „Amazonek”, Jolana Drypa, sekretarz Sandomierskiego Klubu „Amazonek” i Danuta Myszona. Klaudia Tajs
Sandomierskie amazonki ruszyły z akcją edukacyjną w kierunku raka piersi, którą kierują do młodzieży. Za nimi już pierwsze spotkanie z uczennicami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego imienia świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Oferta spotkań jest otwarta a amazonki czekają na zaproszenie do kolejnych placówek oświatowych.

Grażyna Rękas, prezes Sandomierskiego Klubu Amazonek przypomniała, że spotkania z młodzieżą to kontynuacja działań. W zeszłym roku panie przeprowadziły szesnaście tego typu spotkań profilaktycznych na terenie powiatu sandomierskiego. - Było bardzo duże zainteresowanie, co nas ogromnie cieszy - przyznała prezes Rękas. - Jest to dla nas takie trochę ciężkie zadanie, ponieważ jesteśmy między jednym badaniem a drugim, ale idziemy do szkół, prezentujemy, zachęcamy i mam nadzieję że nasze starania spowodują to że ludzie zaczną się badać.

Podczas spotkania panie na modelach do badania piersi prezentują jak należy poprawnie wykonać badanie. Mówią o swoich przeżyciach i doświadczeniach, aby przełamać strach wśród młodych kobiet przed wykonaniem samobadania piersi.
Grażyna Rękas, prezes Sandomierskiego Klubu Amazonek przekonuje, że należy edukować coraz młodsze osoby, bo wiek, w którym występuje nowotwór piersi, znacznie się obniża. - To bardzo ważne i cieszę się, że prowadzimy spotkania z młodzieżą, ponieważ chcemy wyrobić nawyk samobadania piersi już w młodym wieku, bo nie ma tego nawyku - przekonuje prezes Grażyna Rękas. - Kiedy my dowiedziałyśmy się, że zachorowałyśmy, byłyśmy już w pewnym wieku a właśnie to jest bardzo ważne, że tak wcześnie zaczynamy wyrabiać ten nawyk u młodzieży. Dzisiaj jesteśmy tu po to, żeby powiedzieć jak trzeba badać prawidłowo piersi i też z takim przekazem do młodzieży, żeby uczulała i rodziców, bo młodzież wpływ na rodziców ma i chce mieć zdrowych rodziców. Mają więc zachęcić mamę do badań.

O potrzebnie prowadzenia spotkań edukacyjnych mówiła Jolanta Drypa, sekretarz Sandomierskiego Klubu "Amazonek", która jest amazonką od czterech lat. - Jesteśmy tutaj, żeby nauczyć młodzież samobadania piersi, dbania o piersi, przyglądania się im oraz mówimy o profilaktyce - tłumaczyła. - Edukujemy przede wszystkim, po to, żeby dziewczynki umiały się badać, żeby pamiętały o USG, jak będą troszeczkę starsze, no a później już o mammografii i o regularnych badaniach. Badania, które wykonałyśmy my, jako jako już w tym momencie Amazonki, spowodowały to, że żyjemy. Guz jest zawsze nowotworem, natomiast nie każdy guz jest rakiem, nie każdy guz jest złośliwy. W związku z tym trzeba go zbadać, trzeba zobaczyć, jaki on jest i co z nim zrobić: czy idzie tylko do obserwacji czy do usunięcia czy też do takiego już generalnego leczenia. Jesteśmy przykładem, że leczenie nowotworowe można przetrwać, że można je przeżyć.

Więcej informacji na temat działań sandomierskich amazonek na stronie: www.amazonki.sandomierz.eu

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sandomierskie Amazonki zachęcają do samobadania piersi. Zobacz akcję w Katolickim Liceum Ogólnokształcącego (ZDJĘCIA) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie