Sandomierskie kino już otwarte dla niepełnosprawnych....

  Sandomierskie kino już otwarte dla niepełnosprawnych. Pomogli uczniowie (ZDJĘCIA)

  /r/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Sandomierskie kino już otwarte dla niepełnosprawnych. Pomogli uczniowie (ZDJĘCIA)
  1/11
  przejdź do galerii

  ©archiwum

  W sobotę w Sandomierzu, w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, została uroczyście otwarta platforma schodowa umożliwiająca swobodny dostęp do kina „Starówka” osobom z niepełnosprawnością ruchową.
  To efekt starań i determinacji w działaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum, która realizowała projekt „Przyjazny Sandomierz” w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

  Zaczęło się od tego, że uczniowie z I Liceum wypożyczyli wózek inwalidzki, aby sprawdzić jak żyje się w Sandomierzu osobom z niepełnosprawnością ruchową.

  - Wtedy próbie poddaliśmy takie miejsca jak szkoły, urzędy, obiekty turystyczne, placówki służby zdrowia - apteki i przychodnie, restauracje, sklepy, chodniki – wspominają.

  Wszystko sfilmowali, opisali, stworzyli mapę potrzeb miasta, napisali projekt i wygrali. Na realizację projektu czekali około roku. Trzeba było wyremontować schody wiodące do kina „Starówka” od ulicy Krótkiej. Do pomyślnego sfinansowania przedsięwzięcia przyczynił się także w połowie Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

  Wiktor Bator, poruszający się na wózku uczeń I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum, w sobotę jako pierwszy skorzystał z gotowej już platformy dla osób niepełnosprawnych przy ulicy Krótkiej.

  Jak nam powiedział : - Znam wiele osób, które odkładały wizytę w kinie, czy w zajęciach organizowanych tam przez różne stowarzyszenia ze względu na istniejące ograniczenia.

  W uroczystościach otwarcia platformy schodowej uczestniczył burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, przedstawiciele instytucji zaangażowanych przy projekcie, liceum oraz samych uczestników projektu Akademii wraz z ich opiekunem - Waldemarem Białouszem.

  Przecięcie wstęgi odbyło się po krótkim spotkaniu w kinie, gdzie opiekun grupy z I Liceum przybliżył ideę, początki i przebieg akcji. Był też krótki występ artystyczny przygotowany przez uczniów liceum.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce