Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz: Dom Długosza już otwarty

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Odnowione wnętrza muzeum poświęcił ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Odnowione wnętrza muzeum poświęcił ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz. fot. Małgorzata Płaza
Uroczyste otwarcie Domu Długosza w Sandomierzu po gruntownym remoncie wnętrz, pierwszym na taką skalę.

Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu:

Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu:

- Romantyczność tego miejsca, jego zakorzenienie w XIX-wiecznym muzealnictwie nie zostało zmienione. Muzeum nadal pełne jest elementów tajemniczości, złożoności form.

Odnowione tynki, lepsze oświetlenie, nowa kolorystyka ścian - to tylko niektóre zmiany. Podczas otwarcia muzeum wzbogaciło się o kolejne eksponaty

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu wkracza w nowy sezon turystyczny z odnowionymi wnętrzami. Nowe oświetlenie podkreśla piękno eksponatów. W środę Dom Długosza został uroczyście otwarty po remoncie.

PIERWSZY NA TAKĄ SKALĘ

Był to pierwszy remont na tak dużą skalę od zaadaptowania Domu Jana Długosza na potrzeby muzeum w 1937 roku. Prace były prowadzone wewnątrz budynku. Odnowione zostały tynki, wypiaskowane obramowania okienne oraz portale, konserwacji poddano podłogę. Zmieniła się kolorystka ścian.

Dom Długosza zyskał nowe oświetlenie. Ma ono lepiej eksponować prezentowane tam dzieła sztuki i zapewnić im odpowiednią głębię.

Kustosz Urszula Stępień podkreśla, że remont nie pozbawił muzeum niepowtarzalnego charakteru, wnętrza zachowały swoją niezwykłą atmosferę.

- Chciałabym wszystkich uspokoić - romantyczność tego miejsca, jego zakorzenienie w XIX-wiecznym muzealnictwie nie zostało zmienione. Muzeum nadal pełne jest elementów tajemniczości, złożoności form - zaznaczyła Urszula Stępień.

Niektóre eksponaty, jak chociażby ołtarzyk z kości słoniowej, zyskały oddzielne gabloty, rzeźby - nowe, drewniane postumenty.

Otwarcie zgromadziło duchowieństwo z biskupami Krzysztofem Nitkiewiczem i Edwardem Frankowskim, przedstawicieli wielu instytucji, dyrektorów zaprzyjaźnionych Muzeów Diecezjalnych, a także mieszkańców Sandomierza - sympatyków placówki.

W Domu Długosza

W Domu Długosza

Siedzibą muzeum jest późnogotycki Dom Długosza, wzniesiony w latach 1476-1478, przebudowywany w XVII wieku. Muzeum powstało dzięki inicjatywie profesorów miejscowego Seminarium Duchownego, swój ostateczny kształt zawdzięcza księdzu Józefowi Rokosznemu, miłośnikowi sztuki i kolekcjonerowi. Pamiątki i dzieła sztuki przekazywane do muzeum pochodziły przede wszystkim ze świątyń Sandomierza i Ziemi Sandomierskiej. Uroczyste otwarcie muzeum w Domu Długosza odbyło się w 1937 roku. Placówka prezentuje cenne zbiory z zakresu malarstwa i rzeźby, elementów wystroju architektonicznego, sztuki zdobniczej, ceramiki, mebli, numizmatyki oraz archeologii. Najcenniejszymi dziełami sztuki, które znajdują się Domu Długosza są ornaty, tkaniny i hafty. Galerię malarstwa zdobi między innymi obraz "Trzech Świętych" - Marty, Agnieszki i Klary z początku XV wieku, a także obraz Łukasza Cranacha Starszego "Matka Boska z Dzieciątkiem i święta Katarzyną Aleksandryjską (z około 1518 - 1520 roku). Bogaty jest również zbiór rzeźby. Najstarszą jest romańska figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus z przełomu XII i XIII wieku z Gorlic. Muzeum przygotowało także ekspozycję czasową. W podziemiach prezentowane są "Ikony sandomierskie". W ramach Festiwalu Filmów NieZwykłych będzie można zobaczyć wystawę prac Dariusza Milińskiego zatytułowaną "Moje Nikifory".

BISKUP POŚWIĘCIŁ

Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił odnowione wnętrza. - To dziedzictwo naszych ojców, dziedzictwo tej ziemi, cenniejsze niż złoto. Cieszę się, że eksponaty mogą być prezentowane w nowej oprawie - powiedział biskup Nitkiewicz. - Z pewnością wiele osób z Polski i zagranicy będzie odwiedzało to muzeum i zachwycało się, zarówno dziełami sztuki, jak również samym wnętrzem. Ono również jest wielkim skarbem, prawdziwym klejnotem.

Podczas otwarcia muzeum wzbogaciło się o nowe eksponaty - biskup podarował ikonę, burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski zaś sandomierskie lokalne dukaty - Goworka oraz Kadłubki, które wejdą do obiegu 1 maja.

Uroczystość uświetnił koncert na zabytkowym pozytywie szkatulnym z początków XVII wieku.

Prace remontowe w całości sfinansowało sandomierskie Muzeum Diecezjalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie