Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz jakiego nie znacie. Najstarszy widok miasta w najnowszej publikacji Muzeum Okręgowego

Klaudia Tajs
"Sendomiria. Sandomierz w nowożytnym dziele Civitates orbis terrarum" autorstwa Bożeny Ewy Wódz, kustosza działu sztuki, to najnowsza publikacja opisująca najstarszy widok Sandomierza i zintegrowanego z nim opisu miasta.
"Sendomiria. Sandomierz w nowożytnym dziele Civitates orbis terrarum" autorstwa Bożeny Ewy Wódz, kustosza działu sztuki, to najnowsza publikacja opisująca najstarszy widok Sandomierza i zintegrowanego z nim opisu miasta. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
"Sendomiria. Sandomierz w nowożytnym dziele Civitates orbis terrarum" autorstwa Bożeny Ewy Wódz, kustosza działu sztuki, to najnowsza publikacja opisująca najstarszy widok Sandomierza i zintegrowanego z nim opisu miasta. Publikacja jest do kupienia w muzealnym sklepie i za pośrednictwem strony internetowej.

To recenzowane opracowanie o charakterze monograficznym, zawierające analizę najstarszego widoku Sandomierza i zintegrowanego z nim opisu miasta, które zostały zamieszczone w VI tomie Civitates orbis terrarum Brauna i Hogenberga wydanym w Kolonii w 1617 i 1618 roku. W 2017 roku minęło 400 lat od pierwszej promocji Sandomierza na łamach tego największego, nowożytnego kompendium wiedzy o świecie współczesnym.

Do sięgnięcia po publikację zachęca doktor Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. - Jest to wydawnictwo dotyczące najstarszego widoku Sandomierza, w którym co ciekawe jest zobrazowane także nieistniejące skrzydło zamku, wysadzone przez Szwedów - przypomina dyrektor Płaza.

- Był to projekt, który przez lata nie mógł zostać zrealizowany. Książkę udało się wydać dzięki zaangażowaniu prezesów Zakładu Inżynierii Kolejowej Pana Marka Leśkiewicza i Pana Ryszarda Kosmali. Jest to publikacja, która w sposób naukowy, ale bardzo przystępny przybliża wiedzę o tym obrazie. Żeby to zrealizować musieliśmy nawiązać współpracę z Lubeką w Niemczech, która ma ten wizerunek u siebie w zbiorach. Było to skomplikowane, ale jestem szczęśliwy, że się to udało zakończyć.

Książka powstała z myślą o popularyzacji tematyki historycznej i artystycznej związanej z najstarszą ikonografią miasta. Aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających czytelników została wydana w luksusowej edycji obejmującej: artystyczne opracowanie graficzne, zastosowanie papieru i druku wysokiej jakości oraz wklejkę z efektowną panoramą miasta z początku XVII wieku.

Tom składa się z trzech części: pierwsza identyfikuje literackie źródła wiedzy o przeszłości Sandomierza wykorzystane w Civitates oraz zawiera polski przekład łacińskiego tekstu o Sandomierzu podzielony na sekwencje i opatrzony komentarzami; druga interpretuje treści ikonograficzne oraz podejmuje próbę ustalenia atrybucji autorskiej, chronologii, znaczenia i wartości dokumentacyjnej najstarszej panoramy Sandomierza, przedstawia najsłynniejsze jej trawestacje z XVII i początku XVIII wieku - tu także, po raz pierwszy „na gruncie” polskim następuje prezentacja i analiza odkrytego w Lubece, unikatowego rysunku przygotowawczego do miedziorytu Sendomiria; trzecia zawiera indeks biograficzny postaci historycznych, związanych z tematem opracowania oraz streszczenie najważniejszych tez, sporządzone w języku angielskim i niemieckim.

Książka jest do kupienia w muzealnym sklepie i za pośrednictwem strony internetowej.

POLECAMY:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie