Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz. Od Huty Szkła Okiennego do NSG Grup (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
O rozwoju  spółki  NSG, nowych wyzwaniach i produkcji mówiono podczas konferencji w siedzibie spółki NSG w Sandomierzu.
O rozwoju spółki NSG, nowych wyzwaniach i produkcji mówiono podczas konferencji w siedzibie spółki NSG w Sandomierzu. Klaudia Tajs
O rozwoju spółki, nowych produktach, zmianach jakie zaszły w zakładach na przestrzeni ostatnich lat oraz wyzwaniach rozmawiano we wtorek, podczas spotkania w siedzibie spółki NSG w Sandomierzu, dawnej Huty Szkła Okiennego. Okazją do podsumowania była 100 rocznica założenia w Japonii NSG Group, w strukturach której działa Pilkington Polska i Pilkington Automotive Poland.

Spółka NSG produkuje rocznie 10 milionów szyb samochodowych do wszystkich marek, a szkło jest wysyłane do wszystkich krajów europejskich. Minione lata to zmiana technologii produkcji i wypuszczanie na rynek, coraz nowszych produktów, zgodnie z zapotrzebowaniem konsumentów i rynku motoryzacyjnego.

Lata ogromnych zmian
O tym, jak na przestrzeni minionych lat zmieniała się dawna Huta Szkła Okiennego mówił Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland w Sandomierzu. Prezes Jania mówił także o udanym procesie prywatyzacyjnym, który miał miejsce w 1993 roku, kiedy przedsiębiorstwo Państwowe Huta Szkła Okiennego „Sandomierz” zostało postawione w stan likwidacji. - To była jedna z najbardziej udanych ścieżek prywatyzacyjnych w Polsce - mówił prezes Ryszard Jania. Przed tym procesem Huta Szkła w Sandomierzu zatrudniała około 1700 osób, dziś jest to 450 osób, z czego 200 osób to pracownicy Centrum Usług Wspólnych. Wydajność jest pięciokrotnie większa. Dla osób, które musiały wtedy odejść Pilkington stworzył Fundację Sandomierską, aby umożliwić działalność osobom, które chciały założyć własną firmę. Powstało około 120 mikrofirm. Fundacja działa do dzisiaj.

Aby sprostać oczekiwaniom rynku, spółka musi stale musi unowocześniać linie produkcyjne, co wiąże się z prowadzeniem kolejnych inwestycji i stawianie nowych linii. - Przez ten czas wdrożyliśmy 20 nowych technologii -dodał prezes Jania. - Ostatnie fale inwestycyjne związane są z robotyzacją i automatyzacją co wiąże się z rynkiem pracy.
W swojej prezentacji Ryszard Jania wspomniał także o nowym zakładzie jaki w 2011 roku powstał w Chmielowie, koło Tarnobrzega.

Pod skrzydłami NSG
W 2006 roku firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group, który powstał 1 listopada 1918 roku, w Osace w Japonii.

Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i poddawanych renowacji.

Szkło w biurowcach
Krzysztof Granicki, prezes Pilkington Polska mówił o nowinka z zakresu szkła architektonicznego. Spółki realizowały w ostatnim czasie wiele ciekawych projektów budowlanych. To między innymi budowa szklanego obiektu biurowego Metropolitan, który znajduje się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Ze szkła produkowanego w Sandomierzu powstał także tunel na trasie toruńskiej.
Podczas spotkania mówiono także zatrudnieniu w spółce i Centrum Usług Wspólnych.

Spółka zatrudnia w sumie 2 tysiące 200 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie