Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz pamięta o bohaterach. Uroczystości w 74 rocznicę akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem (ZDJĘCIA)

red
Uroczystości ku czci ofiar poległych w 1944 roku w akcji „Burza" i bitwie pod Pielaszowem odbyły się w niedzielę w Sandomierzu. Rozpoczęła je msza święta w kościele świętego Józefa. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na Cmentarz Katedralny.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Tutaj odegrany został hymn państwowy. Następnie modlitwę za poległych odmówił ksiądz Marek Kuliński, wikariusz parafii świętego Józefa w Sandomierzu. Po modlitwie głos zabrał Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza odwołując się do wydarzeń sprzed 74 lat.

- W ten upalny dzień, w tym szczególnym miejscu spotykamy się, by uczcić pamięć bohaterów, którzy na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku, na ziemi sandomierskiej, brali udział w jednej z najbardziej tragicznych potyczek wojsk Polskiego Państwa Podziemnego i okupanta niemieckiego – mówił burmistrz Bronkowski. - W połowie 1944 roku pojawiła się nadzieja, że wolność jest w zasięgu ręki. Na terenie Sandomierszczyzny i w jej okolicach, w lipcu 1944 roku zaczęły mobilizować się siły w celu wyparcia wroga. Wieści zza wschodniej granicy głoszące wymarsz Armii Czerwonej były impulsem do odtworzenia się w Sandomierzu 2 Pułku Piechoty Legionów. Odtworzenia, ponieważ tradycje 2 Pułku Piechoty Legionów sięgają do Legionów Polskich generała Dąbrowskiego, armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Oficjalnie za datę utworzenia 2 Pułku Piechoty podaje się 14 września 1914 roku. Pułk walczył na froncie karpackim, litewsko-białoruskim, bitwie warszawskiej. Na początku 1931 roku Pułk umieszczono w Sandomierzu.

- Jest z nami dzisiaj pułkownik Artur Barański, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, bowiem już od października, w Sandomierzu będzie stacjonował batalion Wojsk Obrony Terytorialne – mówił burmistrz.- Cieszę się, że moje starania, trwające od 2017 roku przyniosły taki efekt. Dla Sandomierza to oprócz stałego pobytu żołnierzy, to także gwarancja nowych miejsc pracy. Żołnierze będą składać przysięgę 23 września w Kielcach, a 20 października w Sandomierzu na Rynku Starego Miasta, na ten historyczny, obecny tutaj sztandar 2 Pułku Piechoty Legionów. Cieszę się i mówię to ze wzruszeniem, że są z nami dzisiaj, jak zawsze w ten dzień, pani Alicja Kaszyńska i pan Janusz Kamocki, członkowie Armii Krajowej i jednocześnie osoby pielęgnujące pamięć o 2 Pułku. Pod datą 30 lipca 1944 roku krwawymi literami została napisana historia około 70 osób z batalionu „Swojaka”. Kwiat sandomierskiej młodzieży pokazał tego pamiętnego dnia, że istnieje wartość, od której cenniejsze jest nawet ludzkie życie – tą wartością jest wolność narodu. Uroczystości patriotyczne na cześć tych osób są zatem hołdem dla tych wielu wspaniałych, bohaterskich postaw – niech ich pamięć trwa na wieki, a także ku przestrodze i dla zrozumienia faktu, że wojna niesie za sobą okrutne żniwo, którego skutki są nieodwracalne. Dziękuję bardzo - mówił Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza.

Następnie głos zabrał doktor Janusz Kamocki - żołnierz walczący z okupantem pod sztandarem Armii Krajowej, który dokonał uroczystego przekazania na ręce burmistrza Sandomierza krucyfiksu, przed którym żołnierze Armii Krajowej przysięgali honor i wierność naszej polskiej ojczyźnie.

Po wystąpieniu doktora Kamockiego miało miejsce liryczne wspomnienie wydarzeń z przeszłości. Marcin Hajdo, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum wyrecytował wiersz „Armia Krajowa" autorstwa świętej pamięci profesora Zbigniewa Kabaty pseudonim „Bobo”, partyzanta z legendarnego oddziału „Jędrusie”, Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.

Podczas wydarzenia głos zabrał również Janusz Jakubowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koło w Sandomierzu, który wspomniał bohaterów tamtych czasów.

Uroczystości patriotyczne na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu zakończyła ceremonia złożenia wieńców na mogile poległych żołnierzy oraz odegranie pieśni „Cisza Wojska Polskiego - Śpij Kolego". Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia udali się na symboliczny poczęstunek do wyznaczonego miejsca w parku miejskim.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom patriotycznym było piątkowe spotkanie „Oddajcie mi oczy niewinne i czyste”, poświęcone twórczości Zbigniewa Kabaty - żołnierza 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, poety, uczonego oraz Honorowego Obywatela Sandomierza.

Akcja „Burza” była to operacja wojskowa zorganizowana i podjęta przez oddziały Armii Krajowej przeciw wojskom niemieckim w końcowej fazie okupacji niemieckiej, bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej, prowadzona w granicach II Rzeczypospolitej. Trwała od 4 stycznia 1944 roku, kiedy wojska radzieckie przekroczyły na Wołyniu granicę polsko-radziecką z 1939 roku, do stycznia 1945 roku. Rozkaz do jej rozpoczęcia wydał w listopadzie 1943 roku komendant główny Armii Krajowej generał Tadeusz Komorowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie