Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sandomierz upamiętnił 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Kwiaty i znicze na grobach powstańców

Klaudia Tajs
Po przemówieniach złożono kwiaty i zapalono  znicze przed krzyżem przy Kościele Świętego  Józefa. Ten symboliczny gest także odwoływał się do okołopowstańczych wydarzeń i manifestacji narodowych.
Po przemówieniach złożono kwiaty i zapalono znicze przed krzyżem przy Kościele Świętego Józefa. Ten symboliczny gest także odwoływał się do okołopowstańczych wydarzeń i manifestacji narodowych. Klaudia Tajs
Od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach powstańców na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu rozpoczęły się obchody 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, których organizatorem był między innymi poseł sandomierski Marek Kwitek.

Znicze zapalono na mogile uczestnika Powstania Styczniowego porucznika Ignacego Marynowskiego, porucznika Lamberta Nejmarka i księdza Tomasza Sokalskiego.

Następnie w ramach obchodów odbyła się msza święta w intencji Powstańców Styczniowych w kościele św. Józefa w Sandomierzu, co jak podkreślił poseł Marek Kwitek, ma wymiar symboliczny. - Kościół świętego Józefa jest w miejscu, gdzie wcześniej funkcjonował klasztor Reformatów Franciszkanów, który wcześniej był ośrodkiem patriotycznym - przypomniał poseł Marek Kwitek. - Należał do głównych centrów myśli patriotycznej, powstaniowej w Sandomierzu.

Kapitan Krzysztof Oszczudłowski Komendant Garnizonu Sandomierz 3. Batalionu Radiotechnicznego w podczas przemówienia sugerował, aby ta rocznica była wspomnieniem tamtych bohaterów, po to by rodziła się jeszcze większa miłość do ojczyzny. - I jeszcze większa za nią odpowiedzialność - mówił kapitan Krzysztof Oszczudłowski. - Trzeba nam nie tylko rozumieć, ale i doceniać polską dumę, która nakazała powstać z kolan i podjąć kolejną próbę odzyskania niepodległości. W nich tkwi sekret polskich powstań zarówno XIX wieku, jak i wolnościowych zrywów wieku XX. Pamiętajcie, że jesteśmy z narodu, który zawsze chciał żyć godnie, wierny naszej dewizie naszych bojowych sztandarów Bóg Honor Ojczyzna.

Po przemówieniach złożono kwiaty i zapalono znicze przed krzyżem przy Kościele Świętego Józefa. Ten symboliczny gest także odwoływał się do okołopowstańczych wydarzeń i manifestacji narodowych. - Podczas tych manifestacji sandomierzanie postawili przed kościołem krzyż z koroną, krzyż z emblematami powstańczymi - dodał poseł Kwitek. - Był to wyraz solidarnościowego podejścia, co do wypadków warszawskich kiedy, na manifestujących Polaków władza Królestwa, namiestnik użył wojska, gdzie najpierw zginęło pięciu Polaków, ale kiedy doszło do masakry, ponad 100 manifestujących zginęło w Warszawie, to krzyże takie były stawiane w dużej części parafii Diecezji Sandomierskiej. Taki krzyż, przed kościołem, stanął właśnie w Sandomierzu. Poświęcił go biskup sandomierski Józef Juszyński i odbyło się patriotyczne nabożeństwo.

Obchody zorganizował poseł Marek Kwitek, dowódca 3 Sandomierskiego BRD mjr Hubert Jarząbek, Jednostka Strzelecka 2018 w Sandomierzu, Zarząd Powiatowy Prawa i Sprawiedliwości w Sandomierzu, NSZZ Solidarność w Sandomierzu oraz Klub Gazety Polskiej w Sandomierzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto