Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierzanie Marianna Bęc i Kazimierz Plachimowicz z wysokimi odznaczeniami państwowymi [ZDJĘCIA]

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Dwoje sandomierzan - Marianna Bęc oraz Kazimierz Plachimowicz zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi przyznanymi przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. W imieniu głowy państwa odznaczenia dokonał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Na piersi Marianny Bęc zawisł złoty krzyż zasług, przyznany za całokształt działań na rzecz społeczeństwa i ojczyzny zgodnie z postanowieniem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z 19 lutego 2020 roku o nadaniu orderów i odznaczeń.

Kazimierz Plachimowicz otrzymał z rąk wojewody świętokrzyskiego Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Medal dla Kazimierza Plachimowicza był wyjątkowym wyróżnieniem, bowiem jako działacz solidarnościowy obchodził w tym roku 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Odznaczonym towarzyszył burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, który zabrał głos podczas uroczystości i w sposób szczególny podziękował sandomierzanom za ich wielkie zasługi na rzecz miasta i jego społeczności.

Marianna Bęc z domu Szaraniec w przeszłości bardzo wyraźnie zapisała się na kartach historii miasta. W latach 50 ubiegłego wieku była członkiem tajnej, młodzieżowej organizacji antykomunistycznej Młode Białe Orły. Będąc nastoletnią uczennicą żeńskiej szkoły w Sandomierzu (obecnie II Liceum Ogólnokształcące) wraz z grupą równie młodych dziewcząt z jej szkoły i chłopców z męskiej szkoły (obecnie I Liceum Ogólnokształcące) zgrupowali się w tajnej organizacji, która miała na celu walkę o niepodległość naszego kraju w najcięższym okresie prześladowań komunistycznych. Po dekonspiracji Młodych Białych Orłów Pani Marianna musiała odbyć odsiadkę w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego. Po ukończeniu studiów pierwszego i drugiego stopnia w zawodzie lekarz pediatra, powróciła już jako mężatka do Sandomierza i rozpoczęła prężną działalność na rzecz miasta. Wraz z mężem byli wielkimi orędownikami budowy szpitala, ich silne zaangażowanie przełożyło się na efekt powstania nowego budynku na Krukowie. Pani Marianna walczyła o edukację kobiet w zakresie spraw sanitarnych związanych z rozrodczością i połogiem. Specjalizacja pediatrii uczyniła ją wielkim lekarzem od małych, dziecięcych spraw. Pacjenci do dziś wspominają jej dyspozycyjność i ogromną wiedzę. Swoją karierę naukową przypieczętowała doktoratem. W latach 90. była jedną z założycieli Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Sławiła również pamięć swojego ojca, żołnierza Armii Krajowej oraz wielu innych, zasłużonych osób walczących dla Ojczyzny w tej formacji, będąc wiele lat prezesem Koła Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sandomierzu. Prywatnie pani Marianna jest niezwykle skromnym i pogodnym człowiekiem. O wszystkich swoich zasługach mówi, jako o powinności względem drugiego człowieka i Ojczyzny. Nigdy zaś nie wspomina o sobie w kategoriach wybitnych zasług.

Kazimierz Plachimowicz od września 1980 roku w „Solidarności”, od września przewodniczący Tymczasowego Komitetu Założycielskiego „Solidarności”, od listopada 1980 roku przewodniczący Komisji Zakładowej „Solidarności” w Spółdzielni Transportu Wojskiego w Sandomierzu, 25–26 kwietnia 1981 roku delegat na I Walny Zjazd Delegatów Regionu Ziemia Sandomierska w Stalowej Woli, członek Zarządu Regionu. Uczestnik akcji strajkowych w województwie tarnobrzeskim. W latach 1982/1983–1985 w konspiracyjnej grupie Piotra Jakubiaka (składał przed nim przysięgę na krzyż według roty przysięgi partyzanckiej, posługiwał się pseudonimem „Piotr”). W latach 1983–1985 oraz 1987–1989 kurier, kolporter podziemnej prasy i wydawnictw ze Stalowej Woli (od Ewy Kuberny, Marii i Andrzeja Barwińskich) do Sandomierza (kolportował między innymi „Biuletyn Informacyjny Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ «Solidarność» Kombinatu Przemysłowego Huta Stalowa Wola”, „Tygodnik Mazowsze”, książki "Mały konspirator" i wiele innych pozycji). Współpracował między innymi z Piotrem Jakubiakiem, Grzegorzem Walkiewiczem. W latach 1985–1986 mechanik samochodowy na Węgrzech (w ramach kontraktów Exbud Kielce). Od 1989 roku członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”, przewodniczący Komitetu Obywatelskiego „Solidarności” w Sandomierzu, organizator kampanii wyborczej do Sejmu 4 czerwca 1989 roku w Sandomierzu i 9 pobliskich gminach (zaangażowany w kampanię wyborczą Zbigniewa Romaszewskiego). W 1990 roku zaangażowany w kampanią wyborczą Komitetu Obywatelskiego „Solidarności” podczas wyborów do rad gmin, kierował sztabem wyborczym Lecha Wałęsy w rejonie Sandomierza.

Źródło: UM Sandomierz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie