Sborna jedzie do domu. Koncert Walijczyków

Piotr Janas AIP
Hassan Ammar
W swoim ostatnim meczu w grupie B Walia wygrała z Rosją 3:0. Ten rezultat oznacza, że nasi sąsiedzi zakończyli udział w Euro po fazie grupowej.

Mecz „ustawiło” pierwsze 20 minut, podczas których Walijczycy dwukrotnie pokonali Igora Akinfiejewa. Najpierw w 11. minucie prowadzenie Wyspiarzom dał Aron Ramsey, wykorzystując prostopadłe podanie od Joe Allena. Pomocnik Arsenalu piękną podcinką przerzucił piłkę nad bramkarzem CSKA Moskwa, wprawiając swoich kibiców w euforię.

Zanim Rosjanie zdołali się otrząsnąć, przegrywali już 0:2! W 20. minucie nieszczęśliwą interwencję zaliczył Roman Szyrokow. Chcąc wybić piłkę Garethowi Bale’owi... zagrał do będącego na spalonym Neila Taylora, a lewy obrońca Swansea ściął do środka i na raty pokonał Akinfiejewa.

Rozpędzeni Walijczycy wcale nie zamierzali na tym poprzestawać. Raz za razem sunęli z kolejnymi groźnymi atakami po łatwych stratach Rosjan, ale brakowało im szczęścia lub dobrego ostatniego podania. Ich przeciwnicy odpowiadali jedynie lekkimi, nieprzygotowanymi uderzeniami z dystansu.

Po zmianie stron obraz gry nie zmienił się. Ramsey i Bale co rusz nękali dziurawą rosyjską defensywę i wydawało się, że kolejne gole są kwestią czasu. W 67. minucie wynik ustalił właśnie Bale, zdobywając swoją trzecią bramkę na Euro 2016. Walia wygrała grupę B i czeka na rywala w 1/8 finału.

Rosja – Walia 0:3 (0:2)

Bramki: Ramsey 11, Taylor 20, Bale 67

Rosja: Akinfiejew – Smolnikow, V.Bieriezucki (46. A. Bieriezucki), Ignaszewicz, Kombarow – Mamajew, Głuszakow – Smołow (70. Samedow), Szyrokow (52. Gołowin), Kokorin - Dziuba.

Walia: Hennesey – Gunet, Chester, Williams, Davies, Taylor – Allen (74. Edwards), Ledley, Ramsey – Bale, Vokes.

Sędziował: Jonas Eriksson (Szwecja).
Widzów: 33 000