Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sceptycznie o domowych oczyszczalniach ścieków w gminie Pawłów. Decydują warunki glebowe.

Kazimierz Cuch
W gminie Pawłów są złe warunki dla budowy przydomowych oczyszczalni ścieków
W gminie Pawłów są złe warunki dla budowy przydomowych oczyszczalni ścieków
Gmina Pawłów bardzo intensywnie buduje sieciową kanalizację sanitarną. Postawiła trzy duże, profesjonalne oczyszczalnie ścieków, buduje dziesiątki kilometrów sieci i przyłączy. Jednak cześć mieszkańców gminy jest zainteresowana indywidualnymi, przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Marek Wojtas, wójt Pawłowa, fachowo i szczegółowo wyjaśnia im problem, na tle warunków glebowych i finansowych gminy.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków szeroko dofinansowuje na przykład gmina Mirzec. Na ten fakt powołują się mieszkańcy gminy Pawłów, pytając wójta o dofinansowanie takich oczyszczalni w ich gminie. Jednak w gminie Mirzec są diametralnie inne warunki glebowe, niż w gminie Pawłów. Jest to bardzo ważne, przy budowie i eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Wyjaśnienia wójta
Wójt informuje, że w obecnym budżecie nie ma zagwarantowanych środków na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
-Gmina skupia się na budowie infrastruktury sieciowej kanalizacji sanitarnej. W tej chwili realizuje budowę kanalizacji w trzech miejscowościach: Bostów Stary, Garbków, Krajków. Do końca roku powinny się rozpocząć budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Bostów Nowy, Zbrza. W kolejnych latach w Jadownikach i Rzepinie Kolonii- informuje wójt.

-Już w tej chwili mamy bardzo dobre wskaźniki, jeżeli chodzi o długość sieci kanalizacyjnej. Sieć kanalizacyjna w naszej gminie jest jedną z najdłuższych w województwie. Przystępujemy również do opracowań nowych projektów sieci kanalizacyjnych w innych miejscowościach: Nieczulice, Radkowice, Radkowice Kolonia, Trzeszków, Pokrzywnica.
- W niektórych miejscowościach, ze względu na obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego w ogóle nie ma możliwości budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Jakość oczyszczalni, warunki glebowe
Zwracam również uwagę na bardzo ważną rzecz. Ścieki z przydomowej oczyszczalni ścieków przy wprowadzaniu do gruntu muszą spełniać takie same wymagania jakościowe jak ścieki z dużych oczyszczalni. Przy tych oczyszczalniach, które są w sprzedaży w marketach, takiej jakości ścieków w zasadzie nie da się osiągnąć. Są dostępne w sprzedaży oczyszczalnie dające odpowiedni stopień oczyszczenia ścieków, ale kosztują one ok 40-50 tys. złotych. Mają zasilanie elektryczne, mieszadła, dozowniki, komory i tym podobne wyposażenie. Są to takie duże oczyszczalnie w miniaturce. Te marketowe za kilka tysięcy zł nawet do wymaganych parametrów się nie zbliżają. To są szamba komorowe, a nie prawdziwe oczyszczalnie- wyjaśnia wójt.

- Na razie nikt jeszcze nie bada jakości ścieków wprowadzanych do gruntu z przydomowych oczyszczalni. Ale przepisy dotyczące badań już istnieją. Wprowadzają one obowiązek badania ścieków na koszt właściciela instalacji dwa razy do roku. Na razie samorządy nie egzekwują tego obowiązku właścicieli, ale myślę, że w ciągu kilu lat to się zmieni (podobnie jak było w przypadku palenisk). Jeżeli obowiązek badań ścieków będzie prowadzony rzetelnie to bardzo wiele oczyszczalni przydomowych będzie musiała zostać usunięta lub właściciele będą płacić kary za przekroczenie norm ścieków.

-Drugą sprawą jest jakość podłoża pod rozsączenie ścieków oczyszczonych. Ścieki oczyszczone z przydomowych oczyszczalni wprowadzane są bezpośrednio do gruntu, dlatego instalacje te sprawdzają się najlepiej na gruntach lekkich i chłonnych. Na terenie naszej gminy przeważają grunty ciężkie, gliniaste o niskiej przepuszczalności. Zdarzały się sytuacje, że w przypadku obfitych opadów, drenaż przydomowych oczyszczalni ściągał do instalacji więcej wody niż był w stanie rozsączyć. Dlatego decyzja o budowie oczyszczalni przydomowej powinna być bardzo dobrze przemyślana. Wbrew pozorom nie jest to urządzenie bezobsługowe i może w przyszłości dostarczyć wielu problemów. Koszty takiej instalacji wykonanej zgodnie z przepisami również nie są wcale takie małe- kończy szczegółowe wyjaśnienie wójt Marek Wojtas.
Kazimierz Cuch

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie