Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Scytyjskie zabytki w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Jest już nowa wystawa. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Na wystawie prezentowana jest między innymi  ceramika,  antyczna biżuteria i jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków z Chotyńca – odnaleziona po raz pierwszy w naszym kraju, grecka amfora na wino z VII wieku przed Chrystusem. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Na wystawie prezentowana jest między innymi ceramika, antyczna biżuteria i jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków z Chotyńca – odnaleziona po raz pierwszy w naszym kraju, grecka amfora na wino z VII wieku przed Chrystusem. Więcej na kolejnych zdjęciach. archiwum FB Muzeum Zamkowe Sandomierz
Wystawę archeologiczną „Chotyniec – wrota do antycznej Scytii” można oglądać już w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Wystawa dotyczy odkryć dokonanych podczas prac wykopaliskowych na grodzisku w miejscowości Chotyniec. Na wystawie prezentowana jest między innymi ceramika, antyczna biżuteria i jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków z Chotyńca – odnaleziona po raz pierwszy w naszym kraju, grecka amfora na wino z VII wieku przed Chrystusem.

Wystawa w Sandomierzu

Podczas wernisażu ważność wystawy czasowej podkreślił dyrektor Muzeum doktor Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

- Wystawa niezwykle bogata i ważna, jeżeli chodzi o wartość obiektów zabytkowych, swoje przesłanie i walor edukacyjny, o niezwykle dużym potencjale naukowym - mówił dyrektor. - Wystawa dokumentująca i prezentująca jedno z ważniejszych osiągnięć polskiej nauki - przede wszystkim polskiej archeologii ostatnich lat jest o tyle istotna w tym miejscu, że nasze muzeum założone 1921 roku jak Muzeum Ziemi Sandomierskiej zbudowane jest na zbiorach archeologicznych - dodawał.

Głos na wernisażu zabrał kurator wystawy doktor Wojciech Rajpold - adiunkt w dziale archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

- Wiem, że powstanie wystawy to jednocześnie praca wielu osób i tym szczęśliwszy jestem, że moja wystawa dotyczy materiałów z Chotyńca, które przez lata pomagałem badać - mówił. - Chciałbym podziękować moim kolegom, a zwłaszcza profesorowi Sylwestrowi Czopkowi, który kierował naszym zespołem badawczym doktor Katarzynie Trybała Zawiślak, doktor Joannie Adamik-Proksa, doktorowi Marcinowi Burghardt, magister Ewelinie Ocadryga-Tokarczyk, magister Tomaszowi Tokarczykowi bez których, nie miałbym czego tak naprawdę dzisiaj pokazywać, bez ich zaangażowania i pracy nie było by tej wystawy.

W wernisażu wzięły udział osoby, przy współpracy których powstała ekspozycja, czyli cały zespół badawczy prowadzący badania w Chotyńcu. Profesor Sylwester Czopek, Doktor habilitowana Katarzyna Trybała Zawiślak, doktor Joanna Adamik-Proksa, doktor Marcin Burghardt, magister Ewelina Ocadryga-Tokarczyk, magister Tomasz Tokarczyk, doktor Wojciech Rajpold.

Przedstawiciele partnerów wystawy Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych miasta Sandomierza, powiatu sandomierskiego oraz województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Podczas wydarzenia został odczytany list od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego – patrona honorowego wystawy.

Po oficjalnej części wernisażu odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Wystawę można oglądać do 2 grudnia.

To już ostatnia w tym roku wystawa czasowa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Zobaczcie zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto