Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy z powiatu kieleckiego wiedzą, jak żyć bezpiecznie

Mateusz Kołodziej
Mateusz Kołodziej
Wojciech Habdas/Starostwo Powiatowe
O prawach i nieuczciwych praktykach, którym poddawani są obecnie seniorzy rozmawiali eksperci, policjanci i przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w kieleckim starostwie.

Organizatorem spotkania był starosta kielecki Michał Godowski we współpracy z Delegaturą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Łodzi w ramach programu „Senior - konsument - bezpieczny i aktywny” . - Jesteśmy samorządem elastycznym, otwierającym się na problemy każdego, w tym seniorów. Chcemy pokazać, że zasługują oni na największą troskę z naszej strony - powiedział starosta. - Chcielibyśmy, także aby senior powiatu kieleckiego był osobą świadomą, znał prawa jakie mu przysługują - mówił starosta Michał Godowski.

- Podczas spotkania chcemy mówić o zasadach zawierania umów na odległość, poza lokalem przedsiębiorstwa, jakie wiążą się z nimi problemy. Powiemy jak się chronić, czego unikać, czego można się domagać. Sporo uwagi poświęcimy reklamacjom konsumenckim, usługom finansowym - powiedziała Agnieszka Białek, przedstawiciel UOKIK.

- W ostatnim czasie obserwujemy coraz liczniejsze przypadki oszustw przez telefon. Oszuści dzwonią do nas, podając się czy to za przedstawiciela gazowni, zakładu energetycznego czy dostawcy usług telekomunikacyjnych. Przedstawiciele mówią, że reprezentują dotychczasowego operatora. Jednak w rzeczywistości konsument podpisuje umowę z nowym przedsiębiorcą, co wiąże się często z rozwiązaniem umowy u dotychczasowego i zapłaceniem kary za zerwanie kontraktu - mówiła Agnieszka Białek.

Podczas spotkania, obecni byli przedstawiciele policji: Monika Wierzbicka i Małgorzata Sałapa - Bazac z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Funkcjonariuszki zwróciły uwagę na najczęstsze kwestie związane z bezpieczeństwem seniorów. Jeżeli mówimy o bezpieczeństwie seniorów, to przede wszystkim poddawani oni są oszustwom między innymi ,,na wnuczka”, ,,akwizytora” czy nawet „policjanta”. Oszuści niejednokrotnie modyfikują swój sposób działania do sytuacji, w której się znajdą - mówiła Monika Wierzbicka.

O możliwości korzystania z aplikacji mobilnej krajowej mapy zagrożeń mówiła Małgorzata Sałapa - Bazak. - Narzędzie to służy informacji o zagrożeniach w lokalnych środowiskach. Alicja Majka - Kowalczyk, przedstawiciel wojewody i przedstawiciel Inspekcji Handlowej dodała, że kupno produktów połączone jest z kredytem konsumenckim. - Ciężko później osobie starszej takie zobowiązanie spłacać, bo są to dość znaczne kwoty, rzędu pięciu, czy nawet dziesięciu tysięcy złotych - opowiada.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie