Sensacyjna Islandia zatrzymała Portugalię. Ciekawie w grupie F [ZDJĘCIA]

Maciej Pietrasik
Drugie spotkanie w grupie F przyniosło kolejną niespodziankę. Bo zaskakującym zwycięstwie Węgier z Austrią, w wieczornym spotkaniu skazywana na pożarcie Islandia zremisowała z Portugalią 1:1. Reprezentanci najmniejszego kraju biorącego udział w Euro nie mieli respektu dla gwiazd pokroju Cristiano Ronaldo, stawiając zacięty opór do ostatnich minut i zasłużenie zdobywając cenny punkt.

Choć Portugalia była zdecydowanym faworytem tego spotkania, to już niespełna cztery minuty po pierwszym gwizdku arbitra na prowadzenie mogła wyjść reprezentacja Islandii. Znakomitą akcję lewą stroną boiska przeprowadził Gylfi Sigurdsson, który minął Pepe, wpadł z piłką w pole karne, ale przegrał pojedynek z Rui Patricio. Islandczyk miał jeszcze okazję na dobitkę, lecz z nią także poradził sobie portugalski arbiter.

Im dłużej trwała pierwsza połowa, tym przewaga Portugalii była większa. Podopieczni Fernando Santosa przeprowadzali dobre akcje skrzydłami, a Islandczycy nie zawsze radzili sobie z dośrodkowaniami. Tak było właśnie w 21. minucie, gdy w zasadzie zupełnie niepilnowany był Nani. To powinien być gol, ale portugalski skrzydłowy z kilku metrów uderzył wprost w bramkarza. W tej akcji po raz pierwszy pokazał się Cristiano Ronaldo, który mógł zaliczyć bardzo ładną asystę.

Pięć minut później gracz Realu powinien sam trafić do siatki, wykorzystując niezdecydowanie Halldorssona. Islandzki bramkarz nie zdecydował się na wyjście do piłki i gdyby Ronaldo trafił w piłkę z powietrza, z pewnością mielibyśmy gola. Tak się jednak nie stało i Halldorsson zdołał uratować się piąstkowaniem. W 31. minucie golkiper Islandii musiał już wyjmować piłkę z siatki. Portugalia przeprowadziła składną akcję prawą stroną, Andre Gomes dośrodkował w pole karne między nogami obrońcy, a Nani skierował piłkę do bramki.

W końcówce pierwszej połowy Portugalia wyraźnie dominowała nad Islandią. Podopieczni Fernando Santosa kontrolowali mecz, choć klarownej sytuacji do podwyższenia wyniku już nie mieli. Szkoleniowiec Portugalii mógł być jednak zadowolony z postawy swoich graczy, którzy do przerwy prowadzili 1:0.

Wydawało się, że Islandczycy nie są w stanie poważnie zagrozić faworytowi. Niewiele brakowało, aby druga część meczu rozpoczęła się dla Portugalii idealnie. Trzy minuty po wznowieniu gry do siatki mógł trafić Ronaldo. Piłkarz Realu uderzył z pierwszej piłki, lecz futbolówka przeleciała tuż obok słupka. Chwilę później niespodziewanie mieliśmy już remis. Prawą stroną urwał się Boedvarsson, dośrodkował w pole karne, gdzie zupełnie niepilnowany był Bjarnarson, który nie miał problemu ze skutecznym wykończeniem akcji. Fatalnie zachował się Vierinha, który zamiast pilnować rywala, został go samego.

Po strzelonej bramce Islandia nabrała wiatru w żagle. W 65. minucie omal nie wyszła na prowadzenie. Tym razem sytuacja była odwrotna – w roli dośrodkowującego występował Bjarnarson, a Boedvarsson wykańczał akcję. Strzelił jednak tuż obok słupka. Portugalia była natomiast coraz bardziej sfrustrowana. Akcje podopiecznych Fernando Santosa nie przynosiły większego efektu, Cristiano Ronaldo był nieskuteczny.

Nie znaczy to, ze Portugalia nie miała szans na bramkę na wagę trzech punktów. Głową uderzał Pepe, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. Uderzenie głową Ronaldo szczęśliwie obronił natomiast Halldorsson. Cristiano miał zresztą jeszcze dwie okazje w doliczonym czasie gry, kiedy uderzał z rzutów wolnych. Piłka odbijała się od muru, druga dziś niespodzianka stała się faktem – po remisie 1:1 Portugalia i Islandia podzieliły się punktami.

Ile zarabiają trenerzy wszystkich drużyn Euro 2016?

Materiał oryginalny: Sensacyjna Islandia zatrzymała Portugalię. Ciekawie w grupie F [ZDJĘCIA] - Gol24