Sesja budżetowa Rady Powiatu w Kielcach [ZAPIS TRANSMISJI]

Paulina Baran
Paulina Baran
Udostępnij:
W czwartek, 30 grudnia o godzinie 16 odbyła się sesja Rady Powiatu w Kielcach, na której radni głosowali nad budżetem powiatu kieleckiego na 2022 rok. Zobaczcie zapis transmisji.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO ZAPISU TRANSMISJI

Sesja Rady Powiatu w Kielcach rozpoczęła się bardzo miłym akcentem. Na obrady przybyła 69 gromada zuchów i 16 drużyna harcerzy z Daleszyc. Swoim śpiewem kolęd i pastorałek wprowadzili wszystkich uczestników sesji w radosny nastrój. Członkowie drużyny przekazali na ręce przewodniczącego Rady Powiatu w Kielcach - Jacka Kuzi oraz starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego Betlejemskie Światło Pokoju.

- Przychodzimy z życzeniami zdrowia, sukcesów dla wszystkich państwa, oby nowy rok był lepszy, przyniósł nowe wyzwania do realizacji i wszystkiego co najlepsze - powiedziała Olga Zawodnik - Purtak, komendant hufca ZHP Kielce - Powiat. Jak dodała, obecnie w hufcu zrzeczonych jest 309 zuchów i harcerzy w 28 gromadach i drużynach na terenie 11 gmin powiatu kieleckiego.

Uczestników sesji powitał Jacek Kuzia, przewodniczący Rady Powiatu. - Dużo nadziei dla nas wszystkich życzę i pokoju ducha na przyszły rok wszystkim ludziom - rozpoczął sesję przewodniczący.

Wicestarosta Tomasz Pleban przyznał, że w 1990 roku jako młody nauczyciel reaktywował 69 drużynę harcerzy, - Cieszę, się, że przez blisko 30 lat drużyna działa i ma się dobrze. Gratuluje i w imieniu wszystkich radnych życzę kolejnej owocnej pracy w harcerstwie - powiedział Tomasz Pleban.

Najważniejszym częścią Sesji Rady Powiatu były kwestie związane z budżetem powiatu kieleckiego. Radni przed głosowaniem zapoznali się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat projektu uchwały budżetowej powiatu kieleckiego na 2022 rok, którą przedstawiła skarbnik powiatu - Anna Moskwa.

Zgodnie z projektem uchwały budżetowej dochody powiatu zamkną się w kwocie 198 mln 580 tys. zł, natomiast wydatki 211 mln 233 tys. zł.

Ponad 37 mln 46 tys. zł (17,54 procent wydatków ogółem), przeznaczona będzie na To kwota na utrzymanie szkół powiatowych, poradni psychologiczno - pedagogicznych oraz powiatowego schroniska młodzieżowego.

Na opiekę społeczną samorząd planuje wydać 44 mln 650 tys. zł - to stanowi 21,14 procent wydatków ogółem. Z tej kwoty zaplanowano inwestycje, opłacenie działalności domów opieki społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, placówek opiekuńczo - wychowawczych, pieczy zastępczej, jednostek specjalistycznego poradnictwa, mieszkań chronionych i ośrodków interwencji kryzysowej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, orzekania o niepełnosprawności, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Bardzo ważnym wydatkiem z budżetu powiatu jest kwota 64 mln 91 tys. zł, z czego 57 mln 433 tys. zł na inwestycje drogowe.

Na kolejnej pozycji są znajdują się wydatki związanie z funkcjonowaniem i utrzymaniem administracji samorządowej, to jest kwota ponad 40 mln zł.

Na ochronę zdrowia powiat przeznaczy kwotę 7 mln 366 tys. zł - są to środki na składki zdrowotne za osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku.

Na kolejnych pozycjach jest gospodarka leśna, ochrona środowiska, geodezja i gospodarka nieruchomościami, nadzór budowlany, nieodpłatna pomoc prawna, (15 mln 293 tys. zł).

- Budżet w takim kształcie wcześniej pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Skład orzekający RIO nie wniósł żadnych uwag do przedłożonego projektu budżetu, podobnie ocenił Wieloletnią Prognozę Finansową Powiatu Kieleckiego na lata 2022-2028 - powiedziała skarbnik.

Radni podzieleni w sprawie budżetu

Podjęcie tej ważnej decyzji poprzedziły obszerne dyskusje podczas których wypowiadali się przedstawiciele klubów. Ostatecznie za przyjęciem budżetu zagłosowało 18 radnych, 8 wstrzymało się od głosu.

Obecny był senator Krzysztof Słoń. - Powiat kielecki to jeden z największych w Polsce i zasługuje na to, żeby mieć dobry budżet. Po analizie tego projektu stwierdzam, że jest to dobry budżet i jeśli zostanie zrealizowany, pozwoli to powiatowi utrzymać się w czołówce, jeśli nie na podium w najlepszych powiatów w Polsce. Warto dodać, że gminy patrzą na radę, zarząd i samorząd, licząc na dalszą, dobrą współpracę i realizację wspólnych działań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie