Sesja Rady Miasta Kielce. Radni podzielili wielkie pieniądze - na co i ile?

Agata Kowalczyk
Kieleccy radni w czwartek obradowali na drugiej, nadzwyczajnej sesji. Rozdysponowali pieniądze dla szkół, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Kieleckiego Teatru Tańca oraz na odprawy dla osób odchodzących na emerytury. Zadecydowali, co z 50 milionami, które nie zostały przeznaczone na inwestycje w tym roku.

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z SESJI RADY MIASTA KIELCE

Szkoły i przedszkola otrzymają 7,5 miliona złotych dotacji, pieniądze są niezbędne na działalność do końca roku. Dodatkowe pieniądze wpłyną do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, w sumie ponad 3 miliony złotych na utrzymanie pensjonariuszy i wynagrodzenia pracowników. Kielecki Teatr Tańca otrzyma 30 tysięcy złotych na przygotowanie dwóch premier. Na konto Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” wpłynie 20 tysięcy złotych na usunięcie skutków zwarcia elektrycznego.

251 tysięcy złotych przewidziano na odprawy dla osób odchodzących na emerytury. Do Urzędu Miasta ma trafić na ten cel 124 tysiące złotych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie 28,5 tysiąca złotych, Miejskiej Kuchni Cateringowa 22 tysiące złotych a do domów opieki społecznej 76,7 tysiąca złotych.

Radni pytali, dlaczego tak późno szkoły dostaną pieniądze, dlaczego wcześniej nie przewidziano, że będzie potrzebna tak duża kwota?

- Informację z ministerstwa o wysokości subwencji oświatowej dostajemy w październiku, rok wcześniej. Jest liczona w oparciu o planową liczbę uczniów, nie wiemy jaka będzie w rzeczywistości. Nie wiemy też jaki będzie też algorytm wyliczenia kwoty przypadającej na jednego ucznia, a zmienia sie on co roku i podawany jest dopiero wiosną. Skutki tego są takie, że co roku musimy dokładać pieniędzy do szkół. W tym roku niedobór jest wyjątkowo duży, ponieważ zmieniły się przepisy i wyższe dotacje otrzymują szkoły dla dorosłych, o czym nie wiedzieliśmy na etapie tworzenia budżetu. A te placówki z racji korzystnego dofinansowania zaczęły masowo powstawać i pieniądze muszą otrzymać – wyjaśniła Anita Stanisławska, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Pożytku Publicznego Urzędu Miasta w Kielcach.

- Ten niedobór był znany od czerwca i co miesiąc czy dwa w miarę możliwości budżetu dodatkowe pieniądze były przyznawane szkołom. W sumie przekazaliśmy już dodatkowo 17 milionów złotych.

Radny Piotr Kisiel (Prawo i Sprawiedliwość) dopytywał o przenosiny Szkoły Podstawowej numer 8, która się nie mieści w obecnej siedzibie do Zespołu Szkół Informatycznych przy ulicy Hauke Bossaka i dlaczego zabrano z tego zadania milion złotych.

- „Informatyk” ma opuścić budynek, gdy będzie mógł się przeprowadzić do nowej siedziby przy ulicy Warszawskiej, którą trzeba zaadoptować. Niestety nie mogliśmy rozstrzygnąć przetargu na te prace, ponieważ oferty były za drogie – dodała dyrektorka.
Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta przyznała, że są brane pod uwagę także inne lokalizacje dla „Informatyka”.
Dodatkowymi pieniędzmi 1,6 milionem złotych zainteresował się przewodniczący Rady Miasta, Kamil Suchański.
-Zwiększa się liczba osób, które umieszczamy w zakładach opiekuńczych. Jest to obowiązek gminy. Jeśli ktoś spełnia kryteria, to jest tam kierowany a gmina musi płacić za opiekę. Aby ograniczyć koszty otwieramy miejskie ośrodki, ale miejsc w nich jest wciąż za mało – wyjaśniała Magdalena Gościniewicz, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Przewodniczący Suchański miał wątpliwości w sprawie przekazania dodatkowych pieniędzy Kieleckiemu Teatrowi Tańca.
- Sprawdziłam, premiery dwóch sztuk, na przygotowanie, których mamy dać pieniądze już się odbyły one. Budżet Teatru rośnie z roku na rok, a tegoroczna dotacja już była zwiększana. KTT narzuca radnym plan działania, ponosi koszty, a potem występuje do radnych. Chyba to powinno być odwrotnie- dopytywał.

- Generalnie tak nie powinno być. Taka sytuacja powstała, ponieważ te spektakle nie były wprowadzone do budżetu i zrealizowano je z wydatków bieżących, które teraz się skończyły. I teraz wystąpił o fundusze na funkcjonowanie do końca roku – wyjaśniła skarbnik miasta. – Są też spektakle, których koszty trudno oszacować.

Radni oczekują szczegółowych wyjaśnień od dyrekcji Teatru Tańca i wówczas podejmą decyzję, czy przyznać te pieniądze.

Prawie 50 milionów złotych radni przesuną na przyszły rok. Pieniądze miały być przeznaczone na inwestycje między innym na budowę Centrum Kształcenia Praktycznego, przedłużenia ulicy Olszewskiego czy nowej siedziby teatru „Kubuś”. Prace rozpoczęły się albo rozpoczną z opóźnieniem, ponieważ był problem z rozstrzygnięciem przetargów. Pieniądze więc nie zostaną wydane w tym roku, ale w przyszłym roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

Źródło:vivi24

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sygitoyo

Dlaczego firma małżeństwa Pańtaków

nie prowadzi działalności na naiwyższym mozliwym poziomie czyli na najwyższym poziomie parkingu Lubawskiego przed Urzędem Miasta 

Pamiętam te wizualizacje.

G
Gość

My zrobiliśmy przedstawienie....skąd pieniądze ????.... to teraz nam zapłaćcie... Piniądze się znajdą .... No i tak to było. 

 

ŻONA PRACODAWCĄ  I PRZEŁOŻONĄ MĘŻA I PŁACIĆ MU ZA PRACĘ MUSI.

 
G
Gość
W dniu 06.12.2018 o 17:06, Nina napisał:

Chyba kolejna w kolejce do tłumaczenia się z wydawania pieniedzy po Pańtakowej stoi dyrektor Stanisławska...? Naprawdę pora przewietrzyc zatęchłe postlubawskie gabinety i takoweż lokalne koterie przebywające w nich w konfiguracjach rodzinnych .Ona dyrektor.On wice.I tak się kręci kabarecik.W żadnej prywatnej firmie taka sytuacja jest nie do pomyślenia żeby któryś ze współmałżonków wbył w zaleznym stosunku służbowym w sytuacji kiedy jest opłacany z publicznych pieniędzy to jest po prostu....! no niewiem jak to nazwać? jakieś propozycje?

 


Pańtaki  z KTT wyciągają z budżetu miasta ile się da. Małżeństwo ona dyrektor, on zastępca. To chore. Żerują na  teatrze. 

N
Nina

Chyba kolejna w kolejce do tłumaczenia się z wydawania pieniedzy po Pańtakowej stoi dyrektor Stanisławska...? Naprawdę pora przewietrzyc zatęchłe postlubawskie gabinety i takoweż lokalne koterie przebywające w nich w konfiguracjach rodzinnych .Ona dyrektor.On wice.I tak się kręci kabarecik.W żadnej prywatnej firmie taka sytuacja jest nie do pomyślenia żeby któryś ze współmałżonków wbył w zaleznym stosunku służbowym w sytuacji kiedy jest opłacany z publicznych pieniędzy to jest po prostu....! no niewiem jak to nazwać? jakieś propozycje?

g
gienia KGW Brzenczków
W dniu 06.12.2018 o 13:03, Gość napisał:

bez urazy dla 60% wyborców, ale dostaję torsji na widok Papaj Suchańskiego.....

Najeżdżacie na Papajów zupełnie bezzasasadnie.

Pomyślcie tylko w jakiej sytuacji znalazłby się nasz prezydent gdyby nie miał pod ręką Papajów i Suchańskiego.

Totalna indolencja i paraliż decyzyjny.

Jak żeście sobie wybrali sportowca, to musicie się cieszyć również z osób ze ścisłego jego otoczenia.

Trzeba było wybrać sobie takiego prezydenta, który byłby zdolny do samodzielnego myślenia i rządzenia  w oparciu jedynie o opinię Rady Miasta.

Teraz to pocałujta w zupę wójta!

S
STELLA B. z KSMu
W dniu 05.12.2018 o 22:37, tom napisał:

Ten tzw ogród botaniczny to największy przewał jaki widziałem. Nic ciekawego tam nie ma, chyba, że uschnięte, zaniedbane rośliny

Potwierdzam !!!

G
Gość

Pańtaki  z KTT wyciągają z budżetu miasta ile się da. Małżeństwo ona dyrektor, on zastępca. To chore. Żerują na  teatrze. 

G
Gość

bez urazy dla 60% wyborców, ale dostaję torsji na widok Papaj Suchańskiego.....

F
Franek Golas

teraz o waszymi pieniędzmi będą opiekować się tęgie ekonomiczne umysły które pierwsze swoje miliony zarabiały już w podstawówkach 

F
Franek Golas
W dniu 06.12.2018 o 08:03, Gość napisał:

Tego emeryta-milicjanta Kozioła już dawno nie powinno być w straży miejskiej. Również tych policjantów w urzędzie miasta i centrum monitoringu wizyjnego, w ZTM Sosnowskiego i innych. Tak, jak  ci zwolnieni  grupowo  z UM,  emeryci  i  osoby, które  już mają prawa emerytalne   w placówkach miejskich, już dawno powinni odpoczywać na emeryturze.

tyle lat ten milicjant wam tam pasował a teraz do kompletu wybraliście sobie ZOMOwca wiec nie jęcz tylko blokadę na koło bierz na plecy i w miasto 

G
Gość

Tego emeryta-milicjanta Kozioła już dawno nie powinno być w straży miejskiej. Również tych policjantów w urzędzie miasta i centrum monitoringu wizyjnego, w ZTM Sosnowskiego i innych. 

Tak, jak  ci zwolnieni  grupowo  z UM,  emeryci  i  osoby, które  już mają prawa emerytalne   w placówkach miejskich, już dawno powinni odpoczywać na emeryturze.

a
antykoltun

Przeciwnie-to jeden z najlepszych projektow ostatnich czasow i poswiadcza to duzo pozytywnych opinii chocby na google, oraz liczba odwiedzających

t
tom

Ten tzw ogród botaniczny to największy przewał jaki widziałem. Nic ciekawego tam nie ma, chyba, że uschnięte, zaniedbane rośliny

w
władysław

panie przewodniczący komendanta straży miejskiej zarabia krocie będąc emerytem policyjnym dajmy to stanowisko osobie bez emerytury skoro w UM emerytów zwalniacie dlaczego on jeszcze jest

s
sygitoyo

Czy istnieje taka możliwość Panie Wenta aby

przed  przystąpieniem do sesji i przed podejmowaniem decyzji:

Pan Prezydent, jego zastępca, jego pełnomocnicy i radni zostali zaznajomieni z projektem

i planem zagospodarowania  Ogrodu Botanicznego?

W kontekście amputacji części tego projektu zmierzającej do przekazania części terenów tego projektu obecnie dla nfzu a poprzednio dla Wielgusa z PSLu /zdaje się, że nie zdążył zrealizować szwajcarskiego projektu architektonicznego na zabudowę tego terenu ale pieniążki wydał/

NFZ  może być wszędzie -  wchodzicie więc na  minę zastawioną przez wuela i peeselowskie gówno.

Proszę, obejrzyjcie najpierw  Projekt Ogrodu Botanicznego i jego wizualizacje.

Tylko tyle.

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3