Sesja rady miasta Kielce. Wielka awantura o „zieleń miejską”

ATAZaktualizowano 
Radni z klubu Bezpartyjni i Niezależni chcą zniesienia monopolu Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, któremu miasto zleca wiele usług, jak utrzymanie zieleni, odśnieżanie ulic, czy utrzymanie porządku w mieście, bez przetargu. Jednak ich pomysł nie znalazł poparcia u wielu radnych. Dyskusja podczas sesji w czwartek, 18 lipca, pokazała też, że Rada Miasta Kielce jest mocno skłócona.

Pomysłodawcą projektu uchwały znoszącej zlecanie usług przez miasto Rejonowemu Przedsiębiorstwu Zieleni bez przetargu jest radny Maciej Bursztein z klubu Bezpartyjni i Niezależni. – Naszym celem jest przywrócenie normalności - mówił. – Każdy z nas uznaje za normalne poszukiwanie najlepszych produktów, za najlepszą cenę. Można zaoszczędzić 25 procent ogłaszając przetargi na koszenie trawy i inne usługi, choć cena nie powinna być jedynym kryterium. Obecna sytuacja nie ma nic wspólnego z oszczędnościami i ekonomiką, bo czy się stoi czy się leży „repezetowi się należy". Zmiana doprowadzi do oszczędności 6-7 milionów złotych. Szczegółów nie możemy przedstawić, bo w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni nie istnieje cennik i nie wiadomo ile miasto płaci za metr koszenia trawnika. Jak można coś kupować nie wiedząc za ile. Nie mamy na celu likwidacji spółki tylko
wprowadzenie normalności - mówił.

ZOBACZ TAKŻE: W czwartek, 18 lipca od godziny 9 obradują kieleccy radni. Oglądaj transmisję na żywo

Przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański dodał, że o patologicznym układzie między miastem a Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni świadczy także to, że im spółka ma wyższe koszty, tym ma wyższy zysk, który płaci mu miasto.

Radna Agata Wojda (Koalicja Obywatelska) przyznała, że zmiany są potrzebne, ale ta dzisiaj proponowana może przynieść dużo szkody dla miasta. - Źle się stało, że nie udało się uzyskać danych za co miasto płaci i ile. Naszym zdaniem to zbyt poważna decyzja, aby podejmować ją na podstawie szacunków - mówiła. - To miasto powinno nam powiedzieć, ile i za co płaci. Obowiązkiem prezydenta jest przygotowanie tych danych. Nie wszystkie usługi powinny być zlecane w przetargach i nie wszystkie usługi wykonywane przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni są niskiej jakości. Trzeba zauważyć, że poziom utrzymania i organizacji zieleni znacząco się podniósł. Deklaruję chęć korekty uchwały z 2011 roku, aby część usług wypuścić na rynek - mówiła.

Stanowisko radnej Wojdy poparła radna Anna Kibortt z Projektu Wspólne Kielce . - Może szczytne cele wam przyświecają, ale nie mamy się do czego odnieść. Chcemy zmian, ale racjonalnych a na podstawie przedstawionych danych nie wiemy, czy one takie będą - dodała.

Podobnego zdania był radny opozycji, Jarosław Karyś z Prawa i Sprawiedliwości. – Agata Wojda ma wiele racji. Uchwała będzie miała bardzo dalekie konsekwencje. Podjęcie jej byłoby pochopne. Nie widzę jaka to patologia teraz jest, takie słowo trzeba udowodnić - mówił.

Do głosu został dopuszczony prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, Michał Miszczyk.- Miasto zdecydowało się powierzyć nam zadania, aby nie ulegać wahaniom rynku. W 2011 roku powstała spółka z zapleczem technicznym i socjalnym, która zatrudnia 360 osób - informował. - To nie jest zabawa, czy się uda wynająć firmę z zewnątrz czy nie. Wysłuchałem opinii, które są niesprawdzone. Może po prostu trzeba było wystąpić o dane do spółki, czy Urzędu Miasta. Zrobił to tylko przewodniczący kilka miesięcy temu. My mamy dwa tysiące dokumentów, radny zażyczył sobie żeby je skserować. Nie odleguję pracownika, żeby wykonywał tak bezsensowną pracę.

Wyjaśnił, że koszty i zyski nie są wyssane z palca. – Zgodnie z umową koszty powiększamy o godziwy zysk, który nie może przekroczyć 3,5 albo 5 procent zależnie od umowy. To nie jest tak, że miasto płaci nam tyle, ile spółka sobie zamarzy. Każde zlecenie jest dokładnie opisane. Nie jest prawdą, że jeśli spółka zrobi coś źle, to za poprawki miasto płaci dodatkowe pieniądze.
Dlaczego spółka nie mam cenników? - My nie możemy pracować na cennikach, zabrania nam dyrektywa unijna, ale można je wyliczyć na podstawie kwot, które miasto nam płaci. Państwo prowadzicie własne interesy, więc się znacie na działalności gospodarczej, my ich nie prowadzimy, ale zapewniam, że też się znamy na tym, co robimy - mówił prezes.

Przyznał, że ceny spółki nie są wyższe niż ceny w innych miastach, gdzie usługi są zlecane firmom zewnętrznym. Okazało się, że przykładowe stawki obowiązujące w innych miastach podane przez radnych dotyczyły samego koszenia, a Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych także wywozi trawę i poddaje utylizacji, więc musi być nieco drożej. – Proszę też nie porównywać koszenia na terenie parków, rond i terenów między ulicami, gdzie panują różne warunki – wyjaśnił prezes. - Umowa z miastem zobowiązuje nas, aby raz do roku zlecać zewnętrznej firmie analizę kosztów i wydatków, które płaci nam miasto. Jako mieszkaniec Kielc słuchając tych opinii radnych i nie mając wiedzy złapałbym się za głowę, choć nie używałbym tak mocnych słów, jakie tu padły. Te zarzuty są z sufitu. Nie wiem, na jakiej podstawie wyliczono, że miasto zaoszczędzi na przetargach 25 procent.

Radny Bursztein zaatakował radnych Platformy Obywatelskiej, że nie wywiązują się z obietnic wyborczych, a jedną z nich było „rozprawienie się z RPZ-em”. – Poseł Artur Gierada powiedział mi, że jest zażenowany waszym zachowaniem - dodał radny.

- Ta dyskusja przekracza wszelkie granice. Jak pan będzie dalej przytaczał kolejne osoby, które rzekomo coś panu powiedziały w prywatnej rozmowie to nikt do pana więcej ust nie otworzy – skwitowała radna, po czym zadzwoniła do posła Gierady. - Poseł powiedział, że nie upoważnił pana do wyrażenia takiej opinii - dodała.

Zastępca prezydenta Kielc, Danuta Papaj wyjaśniła, że prezydent przygląda się spółce od początku kadencji. - Prezydent zlecił
prezesowi obowiązek audytu, czekamy na jego efekty, zobaczymy, jak to widzi firma zewnętrzna i wtedy możemy dyskutować – mówiła.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Małgorzta
2019-07-19T07:45:32 02:00, UWAGA:

Do WYBORCÓW ! Jesienią wybieramy osoby poniżej 50 lat !!!

Ja mam 70 plus i jestem oburzona sposobem zarządzania miastem.To nie sprawa wieku tylko wybierając ludzi do samorządu trzeba wiedzieć jakie ten człowiek ma przygotowanie do podejmowania ważnych dla wyborcy decyzji.To co się w Kielcach dzieje to cyrk za przeproszeniem cyrkowców

K
Kombajnista

Ta zielen to chora firma nic nie robia spia w traktorach w nocy...

Miasto nie wie ile za co placi !!!!

Kurwa to jest patologia kielc !!!

Robic normalne przetargi przejrzyste !!!!!

Wenta co ty robisz z tymi kielcami !!!!!!!!

M
Małgorzata

Miasto Kielce to nie jest prywatny folwark radnych, a pieniądze publiczne to nie portfel osobisty tych radnych.Sesje Rady Miasta to nie posiedzenia Sejmu z czasów liberum veto w Polsce szlacheckiej.Prezydent Wenta był przez 2 dni w Ostrowie Wlkp. i pamiętam,że zapoznał się z działalnością holdingu spółek miejskich w tym mieście.Spółki miejskie/ dla przypomnienia/ podlegają nadzorowi finansowemu podmiotu,który jest najważniejszy w tym związku a podmiot ten ma pełny nadzór finansowy nad działalnością danej spółki.Sprawdza się taki układ w Ostrowie Wlkp. od wielu lat z korzyścią dla miasta i jego mieszkańców.Nie może być tak jak u nas,że każdy myśli tylko o swoich zyskach i o sobie.To jest chore!! Z Prezydentem Wentą byli w Ostrowie przedstawiciele spółek miejskich i prawdopodobnie przerazili się i przekonali nasze władze,że to jest złe rozwiązanie.Miasto Ostrów Wlkp jest ładnym,dynamicznie rozwijającym się miastem,bardzo przyjaznym dla mieszkańców i świetnie zarządzanym.Obecny Prezydent Ostrowa p.Klimek zajmuje 13 miejsce w Polsce w rankingu najlepszych prezydentów.Więc mam pytanie do Pana Prezydenta Wenty "po co Pan tam pojechał,jeśli nie wdraża Pan w życie wzorców Ostrowa?"Dlaczego Pan nie słucha głosu kielczan,którzy widzą troszkę więcej niż czubek własnego nosa i chcą coś zmienić w Kielcach widząc tę beznadziejną stagnację !!!"Nie może spółka miejska działać jak państwo w państwie.To powinno być natychmiast ukrócone a winni powinni ponieść karę. Jest to BEZPRAWIE.

G
Gość
2019-07-18T16:00:55 02:00, Gość:

Radny B chce zlikwidować zieleń miejską i wywalić ciężko pracujacych ludzi na bruk. On ma takie rozeznanie o zieleni jak ja o bilecie Mongolskim.

2019-07-18T20:17:04 02:00, Gość:

Pszczoły mają w firmie, a to już dość blisko zieleni.

A kto tam ciężko pracuje? może dyspozytorzy ? albo szanowni brygadziści co mają brygady po 3 [słownie trzy osoby ]

K
Kielczanin

Co za pierdoły ten ma 2000 stron do kserowania i nie powie co ile kosztuje bo to pewnie tajemnica spółki

Człowieku nie trzeba 2000 kartek tylko jedną na której będzie napisane ile miasto daje na poszczególne zadnia koszenie, utrzymanie cmentarza , nasadzenia itd. Wtedy jak będzie dobra cena to Cię Jeszce będą musieli przeprosić ale nie chcesz pokazać ile bo wiesz że jest źle i nie da się tego wytłumaczyć dlaczego miasto jak jeleń płaci za tą samą usługę pewnie z 50 procent więcej niż inni. I to ciągłe szantażowanie że pracuje tu 360 osób .Przecież to socjalizm w czystej postaci. W tym chorym mieście nic nie działa jak trzeba. Prezydent powinien poprosić natychmiast o raport i wystawić to do wglądu mieszkańców bo to oni płacą pieniądze na te wypłaty dla zieleni. Zorganizowanie przetargu na koszenie trawy to jak lot w kosmos i jaka niepewność bo przyjdzie jakaś maruda da kilkadziesiąt tysięcy mniej i co oni z tym zrobią lepiej niech będzie jak było a mieszkańcy zapłacą bo jakie mają inne wyjscie

G
Gość

Zobaczcie koszty funkcjonowania Straży Miejskiej, ilość zatrudnionych w biurze, kierowników. Kiedy ktoś się w końcu za to weźmie.Przecież to publiczne pieniądze.

U
UWAGA

Do WYBORCÓW ! Jesienią wybieramy osoby poniżej 50 lat !!!

S
Skrzydło na prezydenta

Wielkie larum...bo w RPZ pracuje dużo znajomych...ciężko się do tego dobrać bo praca oraz koszty pracy na papierze wyglądają dobrze o to dba pion pracowników na tych najniższych poziomach...góra siedzi cicho i trzęsie portkami...prawda jest taka ze RPZ. Nie jest zła jednostka tylko kiepsko zarządzana można by ja przewietrzyć usprawnić niektóre procesy i mało tego wprowadzić jawnie konkurencje bo to nawet podniesie jakość uslug...ale w Kielcach z ciemnym ludem ciężko...

T
Tutejszy
2019-07-18T18:18:48 02:00, Gość:

Dlaczego pod artykułami dotyczącymi Maćka Bursztajna są wyłączone komentarze?

2019-07-18T19:10:05 02:00, Gość:

Bo to jego gazeta?

Ostatnio doskonale to widać, że ED jest tylko "gazetką" Bursztajna plus Kamila Suchańskiego oraz radnej/radnego Wojdy,...... Widać to i czuć już na kilometr od redakcji ED. : ))

T
Tutejszy

JPRD (!) - to teraz o naszym mieście najwięcej do powiedzenia mają : niejaki K. Suchański (syn członka PZPR), M. Bursztein - powiązany z Sławomirem Aleksandrem Burszteinem (Formaster i spółki), oraz radna "skacząca pajacyki po Rynku" niejaka Wojda. Gratuluję więc ostatnich wyborów "kieleckie knypki" - bo KIELCZANAMI - to na pewno nie można was nazwać szmondaki : )))

G
Gość

Niech się Prezydent dłużej przygląda!

G
Gość
2019-07-18T13:44:44 02:00, X:

Ja przepraszam, ale jaka firma zewnętrzna do audytu? Według ustawy wszelkie instytucje typu urzędy i podległe im jednostki NIK może kontrolować a nie jakieś figo fago firmy zewnętrzne.

Niech lepiej radni związani z biznesem nie dobierają się do miejskich spółek, niech to robi audytor.

G
Gość
2019-07-18T16:00:55 02:00, Gość:

Radny B chce zlikwidować zieleń miejską i wywalić ciężko pracujacych ludzi na bruk. On ma takie rozeznanie o zieleni jak ja o bilecie Mongolskim.

Pszczoły mają w firmie, a to już dość blisko zieleni.

G
Gość
2019-07-18T18:18:48 02:00, Gość:

Dlaczego pod artykułami dotyczącymi Maćka Bursztajna są wyłączone komentarze?

Bo to jego gazeta?

G
Gość
2019-07-18T18:18:48 02:00, Gość:

Dlaczego pod artykułami dotyczącymi Maćka Bursztajna są wyłączone komentarze?

Normalne albo nienormalne.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3