Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miejskiej Buska - Zdroju w poniedziałek, 30 grudnia. Radni i burmistrz dyskutowali nad budżetem 2020 roku ZAPIS TRANSMISJI

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Sesja Rady Miejskiej Buska - Zdroju 30 grudnia.
Sesja Rady Miejskiej Buska - Zdroju 30 grudnia. YouTube.pl
Ostatnia w 2019 roku sesja Rady Gminy Busko - Zdrój odbywa się w poniedziałek, 30 grudnia. Radni dyskutowali nad budżetem dla gminy na 2020 rok. Zapraszamy do obejrzenia zapisu transmisji.

KLIKNIJ W LINK I PRZEJDŹ DO TRANSMISJI ONLINE

Podczas sesji burmistrz Waldemar Sikora omówił projekt budżetu miasta i gminy na 2020 rok, a także zaprezentował poprawki. - Wynika to z pewnych uwarunkować, które powstały po 15 listopada. Zmniejsza się dochody 200 złotych w dziale usługi komunalne, a także zwiększa się się dochody budżetowe o 42 tysiące w dziale przewozów o charakterze użyteczności publicznej. O milion złotych 725 tysięcy zwiększa się dochody budżetowe za gospodarowanie odpadami komunalnymi. O 1, 5 miliona wzrastają dochody
poprzez działania rewitalizacyjne - informował burmistrz podczas sesji.

Dochody zostaną także zwiększone o 201 tysięcy 500 złotych - dotyczy wpływu z podatków od nieruchomości. Razem zwiększenie dochodów budżetowych na 2020 rok jest to kwota - 5 milionów 500 tysięcy 59 złotych i 20 groszy.

Burmistrz mówił także o zmniejszeniu wydatków budżetowych o 17 tysięcy 94 złote i 99 groszy - rozbudowa szkoły w Słabkowicach w ramach funduszu sołeckiego.

Włodarz miasta i gminy poruszył też temat zwiększenia wydatków budżetowych gminy na 2020 rok między innymi w działach:

  • 42 tysiące 859, 20 groszy - dofinansowanie przewozów osobowych o charakterze użyteczności publicznej (zakład usług komunalnych),
  • 17 tysięcy 94 złote 99 groszy - drogi wewnętrzne w miejscowości Słabkowice,
  • 32 tysiące złotych- dotacja dla Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku,
  • 1 milion 695 tysięcy 500 złotych - usługi w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi,
  • 10 tysięcy złotych - wynagrodzenia finansowe pracowników zajmujących się gospodarowaniem odpadami,
  • 3 tysiące złotych - składki ZUS dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi,
  • 16 tysięcy złotych- prowizja dla inkasentów dotycząca gospodarowania odpadami komunalnymi,
  • 200 tysięcy złotych - budowa ciągu pieszo - jezdnego łączącego ulice Armii Krajowej i Alei Mickiewicza w Busku,
  • 755 tysięcy złotych- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych w gminie,
  • 430 tysięcy - obecna inwestycja instalacja urządzeń fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego,
  • 2 miliony złotych - remont dróg gminnych,
  • 1 milion 600 tysięcy, - Rodzinny Park Zdrowia w Busku,
  • 3 miliony 350 tysięcy - utworzenie nowego projektu turystyki sportowej w Busku etap pierwszy,
  • 40 tysięcy - działania rewitalizacyjne,
  • 1 milion 660 tysięcy, 1 milion 300 tysięcy - rozwój społeczno - gospodarczy poprzez działania rewitalizacyjne,

Razem wydatki na 2020 rok wzrastają o ponad 14 milionów złotych. Po zmianach dochody na 2020 rok gminy wynoszą prawie 150 milionów, wydatki 193 miliony złotych.

Radni podczas merytorycznej dyskusji zgłaszali swoje uwagi mówiono o tym, żeby jak najszybciej wykonywać prace rewitalizacyjne związane z częścią zdrojową miasta - ponieważ materiały budowlane i usługi mogą zdrożeć, aby zwiększyć nakłady na wymianę pieców tak zwanych "kopciuchów" - zwrócić uwagę na problem smogu oraz uwzględnić sprawę budowy kanalizacji.

Po dyskusji projekt uchwały budżetowej radni przyjęli - za głosowało 16 radnych, wstrzymało się od głosu 4 radnych.

Podczas sesji omówiono nie tylko budżet miasta i gminy na 2020 rok, ale także wprowadzono ostatnie zmiany w budżecie gminy na 2019 rok. Najważniejsze przedstawiamy poniżej.

- Gmina otrzymała pismo z Ministerstwa Finansów 11 grudnia. Na jego podstawie zwiększa się dochody budżetowe o kwotę ponad 400 tysięcy złotych z tytułu uzupełniającej subwencji ogólnej. Jednocześnie zwiększone zostały także wydatki miasta i gminy w wielu obszarach - mówił burmistrz Buska - Zdroju Waldemar Sikora.

I tak gmina musiała zwiększyć wydatki jeśli chodzi o gospodarkę komunalną i ochrona środowiska o kwotę 125 tysięcy 650 złotych z powodu między innymi zwiększenia kosztów sprzątania ulic. W dziale transport i łączność zwiększyły się wydatki budżetowe o 130 tysięcy z powodu między innymi remontu ulic - mówił burmistrz podczas posiedzenia. Gmina musi zwiększyć także wydatki związane z gospodarką odpadami - o kwotę 20 tysięcy z powodu podatku VAT. Jeśli chodzi o administrację publiczną gmina zwiększa wydatki o 60 tysięcy złotych, z powodu między innymi zakupu energii, zakupu usług. Na dział dotyczący straży pożarnych również zwiększone będą wydatki o 9 tysięcy złotych z powodu zakupu energii elektrycznej i usług. Taka sama sytuacja dotycząca straży miejskiej - wydatki zwiększone były o 2 tysiące złotych. O 68 tysięcy złotych gmina musiała zwiększyć wydatki na oświetlenie ulic i dróg, związane jest to z większą ceną za zakup energii.

- Po wyżej wymienionych zmianach budżet gminy na 2019 rok po stronie planowanych dochodów wynosi 158 milionów 820 tysięcy 567 złotych 25 groszy. Natomiast planowane wydatki będą wynosić 208 milionów 401 tysięcy 230 złotych i 34 grosze.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie