Sesja Rady Powiatu Starachowickiego z odwołaniem starosty Piotra Babickiego. Powołano nowego Piotra Ambroszczyka. Zapis transmisji

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
archiwum
Udostępnij:
W czwartek 25 listopada odbyła się 34. Sesja Rady Powiatu Starachowice. Zapowiadała się wielka wojna o władzę w powiecie - skończyło się według znanego powiedzenie "z dużej chmury mały deszcz". Radni przyjęli rezygnację starosty Piotra Babickiego i powołali nowego Piotra Ambroszczyka. Komitet Marka Materka spokojnie utrzymał większość.

Zobaczcie zapis transmisji
KLIKNIJ I OGLĄDAJ SESJĘ RADY POWIATU STARACHOWICKIEGO

Radni Rady Powiatu wybrali nowego starostę z Komitetu Wyborczego Wyborców Marka Materka. Zgodnie z rekomendacją komitetu funkcję tę będzie sprawował Piotr Ambroszczyk. Podczas sesji Rady Powiatu już w trakcie obrad Marek Materek zaproponował, by stworzyć wielką koalicję czterech ugrupowań zasiadających w Radzie Powiatu. Propozycję odrzucili radni Prawa i Sprawiedliwości. Mimo tego Komitet Marka Materka razem z koalicjantami zachował większość.

Podczas głosowana z sali wyszli radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości .

Radna Agnieszka Kuś ostro skrytykowała Marka Materka. - Pan prezydent wznieca pożar, następnie gasi a nas obwinia tym wszystkim co się dzieje. Pan Marek Materek powinien funkcjonować w gminie, nie w powiecie. Trzeba zachować pozory przyzwoitości. Radni z klubu prezydenckiego są marionetkami w rękach pana prezydenta. My mamy swój kręgosłup moralny, nie zgodzimy się na bycie marionetkami. Dla mnie niesamowite jest to, że jednego dnia prezydent Marek Materek informuje o jednej rzeczy, następnego dnia zupełnie zmienia zdanie. Nadal uważam, że pan prezydent stanął na szczycie hipokryzji, ciągle mówiąc o jakimś nepotyzmie rozliczając zarząd i swoich współpracowników za nepotyzm, gdzie siedzi na sali jego ojciec. Ja nie mogę się z tym pogodzić i uważam, że mieszkańcy naszego miasta i powiatu również.

Za wyborem Piotra Ambroszczyka było więc 12 radnych z Klubu Marka Materka i radni tworzący z nim koalicję - z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Razem dla Mieszkańców Porozumienie. Nieobecny na sesji był radny Ryszard Nowak.

Wicestarostą będzie nadal Dariusz Dąbrowski, którego zgłosił Piotr Ambroszczyk. Za nim głosowało także 12 radnych.

- Chciałem podziękować za zaufanie. Rozumiem także tych, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu. Traktuję ten wybór jako zobowiązanie wobec wszystkich mieszkańców, bez względu na to jakie mają poglądy - powiedział Dariusz Dąbrowski.

Starosta Piotr Ambroszczyk zaproponował skład Zarządu Powiatu: Jerzy Materek - etatowy członek Zarządu Powiatu, Izabela Wrona - nieetatowa członkini Zarządu Powiatu, Stanisław Wojtan - nieetatowy członek Zarządu Powiatu.

- To jest standard fachowości, profesjonalizmu, merytoryki. Czy jest to nepotyzm? Ocenią wyborcy za dwa lata - odpowiedział Piotr Ambroszczyk na zarzut nepotyzmu co do Jerzego Materka.

Taki zarzut postawiła radna Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Kuś: - Wasz komitet na czele z Waszym liderem walczy z nepotyzmem. Czy to jest w porządku wobec wyborców. Tak nie powinno być - powiedziała.

- Tutaj nie ma łamania standardów - odpowiedział Ambroszczyk i przypomniał start Jerzego Materka w wyborach do Sejmiku, podczas których zdobył ponad trzy tysiące głosów.

Wcześniej Rada Powiatu odwołała starostę Piotra Babickiego, który wcześniej złożył rezygnację.

Jak się okazało wcześniej prezydent miasta Marek Materek zaproponował radnym z klubu Prawa i Sprawiedliwości dwa stanowiska. Radnej Danucie Krępie stanowisko nieetatowego członka Zarządu Powiatu, natomiast radnej Joannie Główce stanowisko wiceprzewodniczącej Rady Powiatu. Propozycje zostały odrzucone.

Tuż przed głosowaniem na odwołaniem starosty głos zabrała przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, Danuta Krępa poinformowała, że jej klub nie będzie brał udziału w głosowaniu. Ostatecznie za odwołaniem Starosty głosowało 11 radnych, nikt nie był przeciw a 1 się wstrzymał.

Piotr Babicki powiedział: - W życiu kieruję się odpowiedzialnością za wszystko co robię, co dzieje się w powiecie. Bezpośrednią przyczyną mojej rezygnacji stała się sytuacja w szpitalu. To decyzja przemyślana i konsekwentna. Dziękuję wszystkim członkom Zarządu za te 3 lata współpracy - powiedział na koniec Piotr Babicki. - Dziękuję radnym, mojej rodzinie, a w szczególności żonie za wsparcie, dziękuję wszystkim przyjaciołom. A wszystkich, którzy czują do mnie jakąkolwiek zadrę, serdecznie przepraszam.

Na sesji staneła też sprawa podwyżek dla starosty. Danuta Krępa, radna Prawa i Sprawiedliwości: Chcę zapytać w jakiej dokładnie kondycji finansowej jest obecnie powiat? Czy może sobie pozwolić na tak znaczące podwyżki? Chodzi mi o starostę, który i tak ma być odwołany?

Radca prawny odpowiedział: - Z tego, co widziałem, nie chodzi o maksymalne stawki. Mówimy o kwocie ponad 17 tysięcy złotych dla starosty. Natomiast kwota, jaką dopuszczają przepisy jest większa.

Czytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie