Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setki tysięcy zgłoszeń na numer 112 w Świętokrzyskiem. Wiele z nich to... głupie żarty. Zobacz film i zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Aż 650 tysięcy zgłoszeń wpłynęło w roku 2022 na numer 112 w województwie świętokrzyskim. Wielkim problemem jest to, że ponad połowa to zgłoszenia… fałszywe. O tym, że w tym przypadku sekunda może kosztować ludzkie życie mówiono w piątek, 10 lutego, podczas obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Setki tysięcy zgłoszeń na numer 112 w Świętokrzyskiem

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach zostało uruchomione 18 czerwca 2012 roku i obsługuje zgłoszenia alarmowe pochodzące z terenu województwa świętokrzyskiego, a w razie potrzeby z terenu całej Polski. - Dzwoniąc pod numer 112 mamy gwarancję otrzymania szybkiej, profesjonalnej odpowiedzi na nasze wołanie o pomoc. W skali województwa to aż 650 tysięcy przyjętych zgłoszeń za rok 2022 i 70 tysięcy transportów do szpitala. W Świętokrzyskiem numer 112 przez 24 godziny 7 dni w tygodniu obsługuje 46 osób. Niestety wciąż borykamy się z tym, że ponad połowa zgłoszeń to zgłoszenia fałszywe – podkreślił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Jarosław Kaleta zaznaczył, że za fałszywe zgłoszenie może grozić surowa kara.

Jest to tym bardziej ważne, że w tym samym czasie może być zagrożone zdrowie i życie ludzkie. Przez to, że numer jest zablokowany fałszywym zgłoszeniem może dojść do nieszczęścia. Jeśli ktoś zgłasza fałszywy alarm lub blokuje linię grozi mu odpowiedzialność karna w postaci ograniczenia wolności lub grzywny w wysokości 1500 złotych. Z kolei, jeśli ktoś wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia służby o podłożeniu ładunku wybuchowego, może ponieść karę od pół roku do 8 lat pozbawienia wolności

– wymieniał komendant.

Zobacz zdjęcia z konferencji

W spotkaniu wzięli również udział Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Krzysztof Ciosek, Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jarosław Ciura oraz Prezes Stowarzyszenia Passa Katarzyna Banasik.

Wydarzenie w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęło się od projekcji filmu „Ratownicy”, ukazującego jeden dzień pracy Operatora Numerów Alarmowych w Kielcach. Podczas uroczystości wojewoda uhonorował też statuetkami operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach.

Po części oficjalnej odbył się cykl warsztatów dla seniorów przygotowany przez współorganizatorów. Przedstawiciele Policji przedstawili metody zapobiegania oszustwom metodą „na wnuczka” oraz zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z kolei przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej omówili zagrożenia wynikające z zatrucia tlenkiem węgla i korzyści płynące z montażu czujników czadu.

„Żywienie seniorów – bezpieczeństwo i profilaktyka” to temat prelekcji, którą wygłosiła Ewa Ziemkiewicz, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Odbyła się także prezentacja technik samoobrony: uwalnianie się z chwytów i duszeń, a także pokaz jak przeciwdziałać kradzieżom kieszonkowym oraz w jaki sposób wołać o pomoc.

Całemu wydarzeniu towarzyszyły przedstawienia tematyczne prezentowane przez artystów z Uniwersytetu III Wieku w Końskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie