Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na piękne stopy

Oprac. KAK

Człowiek stawia przeciętnie około 10 tysięcy kroków dziennie, a w ciągu całego życia przemierza nawet 180 tysięcy kilometrów - więcej, niż potrzeba, by czterokrotnie okrążyć kulę ziemską! Szczególnie latem zdrowe i wypielęgnowane stopy mogą być także ozdobą. Dlatego warto poświęcić im więcej uwagi.

Na co dzień stopy wykonują bardzo ciężką pracę, Nic dziwnego, że wieczorami bywają obolałe i nabrzmiałe. Dodatkowo niestaranna pielęgnacja i źle dobrane obuwie, nawet noszenie niewłaściwych skarpet i rajstop ze sztucznych włókien ma wpływ na ich stan. Podobnie siedzący lub stojący charakter pracy nie wpływają korzystnie na ich kondycję i wygląd. Nie sposób uniknąć "eksploatacji" stóp warto jednak stale je pielęgnować, by wyglądały i były zdrowe.

Jedwabiście gładkie

Spuchnięte i obolałe stopy, po tygodniu pracy zasługują na relaksacyjną, pachnącą kąpiel .W wodzie o temp. ok. 40 st. C - za gorąca nie jest wskazana -można rozpuścić sól leczniczą, która sprawi, że skóra stóp stanie się delikatna (podobne działanie będzie miała wsypana do wody zwykła sól kuchenna).

Zmiękczone stopy są przygotowane do zabiegów pielęgnacyjnych. Twardy naskórek usuwa się za pomocą tarki, pumeksu lub specjalnych gąbek. Trzeba jednak pamiętać o ich częstym zmienianiu - wilgotne, pozostawione w ciepłej łazience mogą stać się siedliskiem bakterii i grzybów. Do usunięcia resztek obumarłego naskórka najlepszy będzie peeling do stóp, nie powinno się jednak stosować go zbyt często - maksymalnie jeden lub dwa razy w tygodniu. Starannie osuszone stopy najlepiej nawilżyć kremem do stóp o właściwościach przeciwgrzybiczych.

Paznokcie i pięty na pokaz

Częstym problemem, przede wszystkim w sezonie wiosenno-letnim, są pękające pięty. Aby tego uniknąć należy zachować odpowiedni poziom nawilżenia i zapobiec nadmiernemu wysuszaniu skóry regularnie stosując preparaty zmiękczające i zapobiegające rogowaceniu naskórka. Raz na jakiś czas posmaruj stopy na noc grubą warstwą kremu i nałóż ciepłe bawełniane skarpetki.

Paznokcie najlepiej obcinać prosto, zachowując kształt łopatki. W ten sposób zapobiegniemy infekcjom związanym z ich bolesnym wrastaniem. Płytkę paznokcia piłujemy najlepiej papierowym lub szklanym pilnikiem. Te metalowe to przeżytek, który szarpie płytkę i prowadzi do mikrouszkodzeń paznokci. Na koniec pedicure warto wygładzić płytkę polerką. Potem paznokcie można pokryć bezbarwną odżywką, a później lakierem. Najlepiej zainwestować w preparat wysokiej jakości, zawierający substancje nawilżające i natłuszczające. W przeciwnym razie w krótkim czasie płytka paznokcia stanie się matowa i przesuszona.

Odpowiednie buty

Dla zdrowia i urody stóp niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego obuwia - wygodnego i wykonanego z przewiewnych tkanin. Buty ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów sprzyjają nadmiernej potliwości i rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych, te o zwężonych noskach przyczyniają się do powstania halluksów i nagniotków, a na zbyt wysokim obcasie - nadmiernie obciążają kręgosłup.

Na zakup butów najlepiej wybrać się po południu - kiedy nasze stopy są odrobinę spuchnięte. Kupując je o tej porze dnia będziemy mieć pewność, że nie wybierzemy zbyt małego rozmiaru. W przypadku sandałów warto jest wybrać rozmiar o pół numeru większy niż zazwyczaj: w odkrytych butach palce są narażone na uszkodzenia i otarcia, szczególnie jeśli wystają poza obręb podeszwy, a poza tym w upalne dni stopy są zazwyczaj lekko obrzmiałe.

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość stóp to jeden z najpowszechniejszych defektów kosmetycznych, a jednocześnie wstydliwa dolegliwość, powodująca dyskomfort i mogąca prowadzić do poważnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Czasem winę ponoszą różnorodne zaburzenia metaboliczne czy przyjmowanie leków, najczęściej jednak szkodzimy sobie sami, nosząc nieodpowiednie obuwie, skarpety i rajstopy z syntetycznych tkanin i zaniedbując higienę stóp.

Wiosną i latem pozwólmy stopom "odetchnąć": nośmy przewiewne obuwie. używajmy talku. W upały najlepiej starać się ograniczać zakładanie skarpetek i w razie potrzeby obmywać stopy chłodną wodą. W pozostałych okresach warto zaopatrzyć się w pochłaniające pot wkładki do butów. Niezależnie od pory roku po każdym myciu należy stosować kremy zapobiegające powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie