Siarkopol - Grzybów - hossa trwa

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Koło fortuny w biznesie potrafi wynieść na szczyty, ale też pociągnąć na dno. Niespełna dziesięć lat temu myślano o zamknięciu Siarkopolu w Grzybowie. Dziś nikt nie wyobraża sobie, aby przez następnych kilka lat miało go nie być.


  Dziś Siarkopol w Grzybowie to kura znosząca złote jajka. Firma zajęła na naszej liście pierwsze miejsce w branży górniczej. Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol Spółka Akcyjna w Grzybowie to firma, która obecnie zajmuje się eksploatacją złóż siarki rodzimej na Kopalni Osiek oraz przeróbką wydobywanej siarki w Zakładach Chemicznych w Grzybowie. Historia firmy zaczyna się w Grzybowie, gdzie w 1957 roku zostały odkryte złoża siarki.

  Tutaj podjęto po raz pierwszy w Europie prace nad otworową eksploatacją złóż siarki. W czerwcu 1966 roku rozpoczęto wydobycie metodą otworową. W 1993 roku została uruchomiona kopalnia siarki w Osieku. Tamtejsze złoża wystarczą przynajmniej do 2020 roku.

  Kopalnia Osiek jest obecnie jedyną kopalnią na świecie, wydobywającą siarkę. Siarkę jako surowiec, w stanie stałym, Siarkopol sprzedaje w postaci siarki granulowanej, płatkowanej, mielonej oraz w stanie ciekłym. Głównym odbiorcą siarki granulowanej jest Maroko. Siarka w postaci płynnej sprzedawana jest do wielu odbiorców w Europie i do zakładów chemicznych w Polsce. Kolejnymi produktami Grzybowskiego Siarkopolu są dwusiarczek węgla - CS2 oraz produkt potocznie nazwany "siarką nierozpuszczalną". Ten drugi jest wykorzystywany przez największe światowe koncerny oponiarskie do produkcji opon najwyższej klasy. Jednym z odbiorców jest japoński koncern Bridgestone, dostawca opon dla bolidów Formuły 1, w tym BMW Sauber.

  Złota era dla siarki nadeszła w 2006 roku. Od tego momentu jej ceny niemal codziennie są wyższe. Daje to możliwość renegocjacji umów i powiększania zysków firmy. Zysk na koniec ubiegłego roku został niemal podwojony, i zamiast prognozowanych 5,6 milionów złotych wyniósł 10 milionów złotych netto. Prognoza tegorocznych zysków to prawie 110 milionów złotych.

  - Dobra koniunktura na rynku siarki pozwala na częstszą negocjację cen. Obecnie kontrakty są podpisywane na kwartał. Wykorzystujemy naszą szansę - mówi Marian Kosowicz prezes zarządu, dyrektor generalny Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki Siarkopol w Grzybowie.

  Krociowe zyski pozwalają na potężne inwestycje. Jedną z kluczowych dla dalszego rozwoju firmy jest budowa instalacji do produkcji "siarki nierozpuszczalnej". Prace mają ruszyć już 1 października tego roku, a ich koniec planowany jest na 2010 rok.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo