Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedem lat po śmierci Jana Pawła II. Pamiętamy, czytamy, potrzebujemy

Redakcja
W poniedziałek 2 kwietnia obchodziliśmy siódmą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Dla wielu Polaków nasz Papież to wciąż autorytet, który potrafił łączyć ludzi różnych poglądów

Mimo, że od śmierci Jana Pawła II upłynęło siedem lat, badania opinii społecznej pokazują, że wciąż jest dla nas niekwestionowanym autorytetem. Według ostatniego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej 88 procent ankietowanych Polaków uważa, że należy przypominać datę śmierci Jana Pawła II. 27 procent badanych przyznaje, że odejście naszego Papieża było dla nich ważnym momentem i głęboką refleksją.

Rocznica śmierci Jana Pawła II. Droga Krzyżowa w Masłowie

W parafiach rzymskokatolickich w całej Polsce odbywają się w poniedziałek specjalne nabożeństwa w intencji rychłej kanonizacji Jana Pawła II. O 21.37 w godzinie śmierci naszego Papieża śpiewano "Barkę" - jego ulubioną pieśń. W diecezji kieleckiej najważniejsze rocznicowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej odbędzie się w Masłowie, gdzie 3 czerwca 1991 roku nasz Papież przybył w czasie pielgrzymki do Polski.

Pamiętamy, bo był nasz

Młode pokolenie, które urodziło się w czasie pontyfikatu Jana Pawła II postrzega go przede wszystkim jako Papieża Polaka.

- Moi rodzice często wspominają jak Jan Paweł II odwiedził Masłów. Była wtedy msza na lotnisku, w której uczestniczyło bardzo dużo ludzi. Myślę, że są dumni z tego, że Papież odwiedził naszą małą gminę, z tego, że zrobił bardzo wiele dla Polski - mówi Ania Błaszczyk, uczennica II klasy gimnazjum w Zespole Szkół imienia Jana Pawła II w Masłowie. Sama mocno zapamiętała moment śmierci Papieża, 2 kwietnia 2005 roku. - Oglądaliśmy wtedy w domu z rodzicami wiadomości w telewizji. Kiedy powiedzieli, że Papież umarł, byliśmy zszokowani. Czułam się jakby odeszła bliska mi osoba - opowiada. Razem z uczniami swojej szkoły i rodzicami co roku bierze udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, które od siedmiu lat odbywają się 2 kwietnia w Masłowie.

W książkach szukamy człowieka

Nadal popularnością cieszą się książki Jana Pawła II i o Janie Pawle II, choć nie są już takim hitem jak to było zaraz po jego śmierci. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach na liście bestsellerów papieskich są biografie autorstwa Pawła Zuchniewicza "Lolek, młode lata papieża", "Nasz papież. Historia życia Karola Wojtyły", "Jan Paweł II Wielki - droga do świętości" księdza Mieczysława Malińskiego, i książki samego Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II: "Elementarz etyczny", "Nie lękajcie się", "Pamięć i tożsamość", "Tryptyk rzymski", "Projekt życia"- wybór listów Jana Pawła II, "Myśli na nowe tysiąclecie". Chętnie wypożyczane są również papieskie encykliki.

- Czytają właściwie wszyscy, dorośli i młodzież. Starsi wybierają opracowania biograficzne, książki o cudach i cudownych uzdrowieniach za wstawiennictwem Jana Pawła II, młodzież chętnie sięga po poezję i rozważania etyczne. Zwłaszcza przy okazji różnych rocznic papieskich - mówi Małgorzata Śmietanka z wypożyczalni ogólnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Pod względem popularności wśród czytelników stawia Jana Pawła II na równi z Paulo Coelho. - Obaj są czytani przez czytelników poszukujących w książce głębszej refleksji, odpowiedzi na pytanie, jak żyć.

Potrzebujemy autorytetu

Księdza Dariusza Gącika, rzecznika kieleckiej kurii diecezjalnej nie dziwi to przywiązanie do osoby Jana Pawła II. - Myśmy temu Papieżowi towarzyszyli, można powiedzieć kibicowali, dlatego jego wspomnienie jest w nas ciągle żywe. Wracamy pamięcią do ważnych momentów jego życia, mimo, że od ubiegłego roku, kiedy Jan Paweł II został beatyfikowany, mamy liturgiczne wspomnienie jego osoby - wyjaśnia.

Liturgiczne wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II przypada 22 października w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu. Od momentu gdy 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym, nasz Papież ma prawo do kultu lokalnego - w Polsce i we Włoszech, gdzie żył i działał. Kanonizacja zezwala na uniwersalny kult świętego na całym świecie. Ale już teraz coraz więcej episkopatów występuje do Watykanu z prośbą o możliwość sprawowania kultu Jana Pawła II w ich krajach (szczególnie Ameryki Łacińskiej i Afryki).

Proces kanonizacyjny jest w toku. Do zakończenia potrzebny jest drugi udowodniony cud, który wydarzył się za wstawiennictwem Jana Pawła II już po beatyfikowaniu go.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie