Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedem "miejsc zielonych" powstanie na terenie Połańca do 2019 roku

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Koncepcja budowy ścieżek rowerowych oraz elementów małej architektury w obszarze A obejmującym ulicę Jana Pawła II.
Koncepcja budowy ścieżek rowerowych oraz elementów małej architektury w obszarze A obejmującym ulicę Jana Pawła II. archiwum
Ścieżki rowerowe, ławeczki, karmniki i budki lęgowe dla ptaków i mnóstwo kolorowej roślinności - tak już w 2019 roku będzie wyglądać siedem miejsc na terenie Połańca.

„Rozwój terenów zieleni na obszarze miasta Połaniec” - to nazwa projektu, który będzie realizowany w gminie. - Dbanie o środowisko naturalne to obowiązek wszystkich, zarówno władz samorządowych, jak i każdego mieszkańca, bowiem wszyscy czerpiemy korzyści płynące z czystego powietrza. Dlatego też, mając na uwadze przede wszystkim rozwój miasta i gminy Połaniec, samorząd nie ustaje w staraniach, by móc cieszyć się tym, co dostajemy od natury - mówi burmistrz Jacek Tarnowski.

Połaniecki samorząd połaniecki wniosek o dofinansowanie na realizację projektu złożył pod koniec 2016 roku. Gmina pozyskała dotację w wysokości 2,5 milionów złotych. Łączny koszt inwestycji związanej z tworzeniem kolejnych terenów zielonych w Połańcu wynosi 2,9 miliony złotych, w tym wkład własny gminy na poziomie 447 tysięcy złotych. Prace planowane są na lata 2018 – 2019.

W ramach realizowanego projektu w siedmiu obszarach na terenie Połańca powstaną „zielone miejsca”.

Obszar A – budowa ścieżki rowerowej o nawierzchni asfaltowej wraz z chodnikiem i obiektami małej architektury oraz zagospodarowanie zieleni na ulicy Jana Pawła II. W okolicy pojawią się ławki z koszami na śmieci, karmniki i budki lęgowe, domki dla owadów. Planowane jest nasadzenie kwiatów, rabat, trawników, drzew i krzewów.

Obszar B – zagospodarowanie zieleni na ulicy Tadeusza Kościuszki i Batalionów Chłopskich. Tu zabiegi pielęgnacyjne istniejących drzew i krzewów, nasadzenie roślin.

Obszar C – budowa obiektów małej architektury wraz z zagospodarowaniem zieleni na ulicy 11 Listopada. Będą ławki parkowe z koszami na śmieci, wykonana zostanie zieleń miejska.

Obszar D – budowa obiektów małej architektury wraz z zagospodarowaniem zieleni na ulicy Widokowej. Tu także zamontowane zostaną ławki, karmniki i budki lęgowe, domki dla owadów. Oprócz tego nasadzenie kwiatów, rabat, trawników, drzew i krzewów.

Obszar E – zagospodarowanie zieleni miejskiej wzdłuż ulicy Tadeusza Kościuszki.

Obszar F – budowa obiektów małej architektury wraz z zagospodarowaniem zieleni przy pomniku Tadeusza Kościuszki - budowa alejek chodnikowych, wykonanie ławek z koszami na śmieci, nasadzenie zieleni.

Obszar G – przebudowa ścieżki na Kopiec Kościuszki wraz z budową obiektów małej architektury i zagospodarowanie zieleni miejskiej. W ramach tego etapu także nasadzenie kwiatów, rabat, trawników, drzew i krzewów, zaprojektowanie zieleni w formie łąk kwietnych.

- Realizacja projektu podzielona została na 10 etapów takich jak opracowanie dokumentacji projektowej, opracowanie studium wykonalności, kolejno prace na obszarach od A do G oraz etap ostatni, czyli promocja projektu - mówi Jacek Tarnowski.

- Głównym celem realizowanego zadania jest poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez rozwój oraz zwiększenie ilości terenów zielonych. Stworzenie miejsc bogatych w różnorodną roślinność wpłynie nie tylko na atrakcyjność gminy, ale przede wszystkim na poprawę jakości życia jej mieszkańców. W ramach prac tworzone będą wielopiętrowe i różnogatunkowe kompozycje zieleni z wykorzystaniem traw, bylin, krzewów oraz drzew. Stworzy to odpowiednie warunki dla ptaków, owadów i mniejszych zwierząt co w istotny sposób zwiększy różnorodność biologiczną. Dzięki odpowiedniemu układowi i doborze roślinności powstanie także idealna zapora przed hałasem spowodowanym między innymi ruchem ulicznym czy pracą pobliskiej elektrowni. Dobierając szatę roślinną wzięto również pod uwagę by były to rośliny o małych wymaganiach, odporne na zanieczyszczenia powietrza oraz dobrze znoszące zasolenia i odporne na niską temperaturę i suszę. Łączna powierzchnia terenów zieleni objętych projektem to 3,2 hektary. Dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna uzyskana w wyniku realizacji projektu będzie obejmowała obszar o powierzchni 1,4 hektara - informuje burmistrz Połańca Jacek Tarnowski.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Pijani zrzucili wersalkę pod pędzący pociąg

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie