Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sięgaj po winogrona

Agnieszka WITCZAK
Winogrona zawierają witaminy A, PP, witaminy z grupy B,C, a także minerały: potas, fosfor, selen, cynk, wapń, chrom, miedź, magnez i żelazo.
Winogrona zawierają witaminy A, PP, witaminy z grupy B,C, a także minerały: potas, fosfor, selen, cynk, wapń, chrom, miedź, magnez i żelazo.
Jedna kiść winogron skutecznie oczyści organizm z toksycznych złogów i dostarczy witamin. Moc tajemnych składników zawartych w gronach spowoduje, że twoja skóra będzie jedwabista.

Pochodzi prawdopodobnie z Armenii a do Europy sprowadzili ją Grecy. Jedno jest pewne, winorośl, to najstarsza i najszlachetniejsza roślina uprawna na świecie. Starożytni Rzymianie doceniali nie tylko smak wina, ale również lecznicze właściwości winogron. Hipokrates porównywał je do miodu. Miał rację, bo owoce te są prawdziwą bombą energetyczną. Zawierają witaminy A, PP, witaminy z grupy B,C, a także minerały: potas, fosfor, selen, cynk, wapń, chrom, miedź, magnez i żelazo. Są niestety dość kaloryczne. Kilogram zawiera 700-800 kalorii.

Ampeloterapia, czyli leczenie winogronami

W szwajcarskich i węgierskich kurortach istniały specjalne winogronowe sanatoria. Leczono tam z zadyszki, otyłości, zgagi, nerwicy i chorób serca. Każdego dnia pacjent musiał zjeść ponad kilogram owoców. Z winogronowymi kuracjami najlepiej radzą sobie Francuzi. Sok winogronowy popijają w ciągu dnia chętniej niż wodę mineralną. Gorący sok z cynamonem, wanilią i goździkami serwują zaś na przeziębienie, zimny na stany zapalne i kłopoty żołądkowe.

Jeśli cierpisz na bezsenność, albo szybko zasypiasz, ale w nocy budzisz się kilkakrotnie sięgnij po ciemne winogrona. Dzięki zawartości kwasu foliowego, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu twój sen będzie twardy. Systematycznie spożywane winogrona jak twierdzą naukowcy mogą przyczynić się do walki z wirusami. Radzą sobie z wirusami opryszczki, zabijają również wiele bakterii i przeciwdziałają próchnicy.

Pomogą być piękną

W skórce winogron zawarty jest resveratrol, związek, który powstrzymuje powstawanie i rozwój komórek rakowych, zapobiega chorobom serca, reumatyzmowi i zaćmie.

Miąższ winogron, to bogate źródło kwasów owocowych, co w połączeniu z witaminami i minerałami działa jak zastrzyk młodości. Zapewnia skórze jędrność, elastyczność, odpowiednie nawilżenie, łagodzi stany zapalne i podrażnienia, usuwa nadmiar tłuszczu, przeciwdziała zatykaniu się porów i infekcjom bakteryjnym. Olej z pestek regeneruje i odżywia skórę, dostarcza jej porcję lipidów, które tworzą warstwę ochronną. Od lat miąższ z winogron jest jednym ze składników kremów, balsamów, maseczek do ciała i twarzy. Zawarte w nim witaminy i minerały doskonale tonizują skórę oraz nawilżają. Kosmetyki z winogrona do pielęgnacji włosów i skóry głowy chętnie zalecają również fryzjerzy. Zawarte w gronach substancje wygładzają strukturę włosa.

Okrągłe kuleczki doskonale nadają się do deserów lodowych, ciast, galaretek oraz kiśli. Wspaniale komponują się z daniami mięsnymi, przystawkami i koreczkami. Drobne winogrona granatowe (rosnące w naszych mini winnicach) doskonale nadają się na soki oraz dżemy. By je przyrządzić warto skorzystać z sokowirówki.

Co zrobić, gdy skończy się sezon na winogrona? Nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po rodzynki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie